romea - logo
8. března 2021 (pondělí)
svátek má Gabriela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Uklízečka žalovala ředitelku školky kvůli nižšímu platu, než jí podle ní i inspekce náleží. Ředitelka se u soudu brání

29.5.2020 10:29
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Roky pobírala méně peněz, než jí náleželo, a navíc údajně čelila diskriminačnímu jednání ze strany ředitelky. S touto žalobou proti svému zaměstnavateli, kterým je 1. Mateřská škola, se obrátila na Okresní soud v Karlových Varech Romka Dana Macková. Pracuje přes třicet let ve školce jako uklízečka. Od roku 2011 měla pochybnosti, zda je zařazena do správné platové skupiny. Mezitím proběhlo několik stání. Na tom posledním, tento týden, se hájila ředitelka školky Zdeňka Tichá.

Antidiskriminační zákon jsem neporušila, povýšeně jsem se ke svým zaměstnancům nechovala. Těmito slovy se hájila u Okresního soudu v Karlových Varech ředitelka 1. Mateřské školy Karlovy Vary Zdeňka Tichá. Informuje o tom Karlovarský deník.

Prvotním důvodem jejich sporu byl nárok Mackové na zařazení do vyššího platového stupně, což Tichá odmítla. Předloni na popud Dany Mackové přišla do školky kontrola z Oblastního inspektorátu práce, která potvrdila porušení pracovněprávních předpisů, a to ve 24 případech. Porušení se má týkat i dalších zaměstnanců. Školce inspektorát vyměřil pokutu ve výši 40 tisíc korun, ale Tichá proti tomu podala rozpor.

„Problém paní Mackové, která je nespokojená s platovým zařazením, narostl v tento proces, v němž čelím nařčení z diskriminace. Nic z toho se ale neslučuje s mým jednáním a chováním. Ke všem zaměstnancům se chovám stejně, a rozhodně ne povýšeně,“ hájila se ředitelka. Při předešlých soudních stáních několik učitelek však uvedlo, že mají z ředitelky strach a že raději mlčely, než aby s ní řešily případné pracovní potíže. 

Právní zástupce Mackové Ronald Němec k tomu již dříve řekl, že jeho "klientka má zvukovou nahrávku, kde se o ní hovoří jako o osobě chudé a málo gramotné. Kvůli špatnému zařazení do platové skupiny přišla o 53 tisíc korun,“ poznamenal Němec.

fk, Deník.cz
Přečteno: 1365x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Romové, Soud, Karlovy VaryHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo