romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Úplavice v Ostravě už postihla více než padesát lidí

3.10.2012 13:13
Bakteriální úplavice.
Bakteriální úplavice.

Každý den přibývá v Ostravě nejméně jeden nový pacient nakažený bacilární úplavicí. Nákazu, která se šíří už druhý měsíc v romských rodinách, se stále nedaří zastavit. Nakažlivá choroba postihla už více než padesát lidí.

Hygienikům se ani přes přísná karanténní opatření dosud nepodařilo epidemii bacilární úplavice zastavit. Nejvíc práce teď mají lékaři infekčního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. O nakažené pečují už druhý měsíc. "Léčíme stále v průměru kolem dvaceti pacientů. Jedni odcházejí domů, ale další přicházejí," uvedl mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Podle něj nyní leží v nemocnici šest dospělých lidí, zbytek jsou děti. Jde o pacienty z několika početných rodin z různých částí Ostravy. Výjimkou byla jedna pacientka z Bohumína, která se nakazila při návštěvě ostravských příbuzných.

Přestože bacilární úplavice patří k vysoce nakažlivým průjmovým onemocněním, podle mínění lékařů by se epidemie dala zastavit už v první rodině, kdyby striktně dodržovala hygienická pravidla.

"Jde o nemoc špinavých rukou, která se šíří tam, kde nejsou dodržována základní pravidla hygieny, především časté a důkladné mytí rukou," říká mluvčí Krajské hygienické stanice Radim Mudra a dodal, že moravskoslezští hygienici letos do vypuknutí epidemie 16. srpna zaznamenali jediný případ úplavice.

"Do začátku minulého týdne jsme evidovali přes třicet nemocných. Do pondělí vzrostl jejich počet na 51. Každý den přibývají jeden až dva pacienti," líčí Mudra.

Epidemie zřejmě vypukla v ubytovně ve Svinově-Dubí. Ale i přes hygienická opatření se šíří dál. "Dodržujeme vše, co nařídila hygiena," tvrdí provozovatel ubytovny. Říkají to i někteří Romové. "Šla jsem za příbuznými, ale nepustili mě dovnitř kvůli úplavici. Je tam zákaz návštěv," řekla MF DNES žena, která chtěla ubytovnu navštívit i s malým dítětem.

Podle hygieniků už se nákaza vyskytla v řadě ostravských romských rodin v lokalitách Svinov, Hrušov, Vítkovice, Mariánského Hory a Poruba. Kdy se podaří nákazu zastavit, to si zatím nikdo netroufá odhadnout, záleží na důsledném dodržování nařízených opatření.

iDnes.cz
Přečteno: 946x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ZdravíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo