romea - logo
3. července 2022 (neděle)
svátek má Radomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud nařídil: Úřad má aktivistům předat klíče od budovy Kliniky

7.6.2016 14:16
Zásah policie u sociálního centra Klinika. Anonym tam nahlásil 24. 5. 2016 už podruhé bombu (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)
Zásah policie u sociálního centra Klinika. Anonym tam nahlásil 24. 5. 2016 už podruhé bombu (FOTO: Jitka Votavová, Romea.cz)

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) musí s dalšími kroky ohledně budovy na pražském Žižkově, kterou obývají aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika, čekat na rozhodnutí soudu a orgánů činných v trestním řízení. Podle vydaného předběžného opatření úřad sice může vyměnit zámky, ale klíče musí předat i osobě, která měla objekt Kliniky vypůjčen. Ředitelka  Kateřina Arajmu to řekla po včerejším jednání bezpečnostního grémia Prahy 3.

Obvodní soud pro Prahu 3 v pátek rozhodl, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v čele s ředitelkou Kateřinou Arajmu má aktivistům aktivistům předat funkční klíče od budovy Kliniky v Jeseniově ulici.

Předběžné opatření se týká sporu mezi Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových a Terezou Virtovou, která zastupuje kolektiv lidí, kteří provozují Autonomní sociální centrum Klinika.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je až do nabytí právní moci rozsudku ve věci samé povinen zdržet se vyklízení nemovitých věcí, stejně tak jakékoliv činnosti, která by usilovala o faktické převzetí těchto nemovitých věcí. Úřad je také povinen zdržet se toho, aby žalované nebo jiné osobě bránil v ponechávání movitých věcí v těchto nemovitostech.

„Žalobkyně je povinna předat žalované klíče od nemovitostí, a to do tří dnů od vykonatelnosti tohoto rozhodnutí,“ píše se v rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3. „Úřad tak nemůže zneužívat oznámených nástražných výbušných systémů ke svépomocnému vyklízení Kliniky,“ okomentovala pro Deník Referendum rozhodnutí soudu Tereza Virtová.

K požadavku Virtové, aby Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nebránil ve vstupu do těchto nemovitostí nebo odchodu z nich, soud rozhodnutí nevydal, neboť tato otázka je předmětem jiného sporu. Soud naopak zamítl návrh, který by Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových bránil v kontrole objektu s tím, že by to byl přílišný zásah do vlastnického práva.

Zchátralý objekt patřící státu squatteři obsadili koncem roku 2014 a později ho ÚZSVM na rok půjčil jejich zástupkyni Tereze Virtové. „Je zde předběžné opatření, které říká, že slečna Virtová si může ponechat klíče od objektu, může si v něm ponechat své věci, a neměla by do něj vstupovat," vysvětlila starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Úřad zámky v budově vyměnil nedávno po první evakuaci Kliniky kvůli anonymní hrozbě bombou. I když jsme objekt řádně zabezpečili, tak do něj násilně vnikli a obsadili ho lidé, kteří tam jsou do dnešního dne, uvedla ředitelka ÚZSVM.

Podle ní úřad už využil veškeré civilní i trestněprávní prostředky, které mu právní řád dává. „Po stránce civilní čekáme, jak dopadne rozhodnutí soudu… Po stránce trestní čekáme, jak dopadnou přípravná řízení u orgánů činných v trestním řízení," vysvětlila Arajmu.

Vedení Prahy 3 na pondělí svolalo bezpečnostní grémium městské části, protože se obává o bezpečnost občanů v souvislosti s působením Autonomního sociálního centra Klinika. Starostka Vladislava Hujová (TOP 09) na něj pozvala i ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), kteří ale na jednání nedorazili.

V budově Kliniky byla během května čtyřikrát nahlášena bomba. Policie v prvních dvou případech objekt vyklízela a předala ho Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. V dalších už takto nepostupovala a pouze budovu prohlédla.

Squatteři budovu obsadili na konci listopadu 2014, po několika měsících a svolení vlády se jim podařilo objekt si vypůjčit. V centru fungovala například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se tam přednášky či koncerty. Aktivisté budovu i opravili, dotace samosprávy a velkých sponzorů odmítali. Situace se vyostřila poté, co se Klinika stala hlavním organizátorem dobročinných sbírek pro uprchlíky, a začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé, v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil.

Přečteno: 1397x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Klinika, Soud, úřad, úřadHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo