romea - logo
28. září 2021 (úterý)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Úřady práce už nabízejí veřejnou službu jako dobrovolnou aktivitu

Praha, 5.12.2012 12:58, (ROMEA)
Ilustrační foto: Archiv Romea.cz
Ilustrační foto: Archiv Romea.cz

Krajské pobočky Úřadu práce ČR již kvůli rozhodnutí Ústavního soudu přestaly postihovat lidi, kteří neplnili nařízenou veřejnou službu. Dříve zahájená správní řízení budou zastavena. Veřejná služba je nyní nabízena jen jako doplňková a dobrovolná aktivita. Informovala o tom Táňa Kozelková z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí.

Na veřejnou službu bez odměny mohly úřady práce od letoška posílat lidi, kteří byli aspoň dva měsíce bez práce. Pokud by odmítli, přišli by o podporu a dávky a museli by si platit i pojištění. Ústavní soud v úterý část zákona o zaměstnanosti, která zaváděla toto opatření, zrušil. Je podle něj v rozporu se zákazem nucené práce i některými základními právy.

Uchazeči o zaměstnání, kteří veřejnou službu nyní vykonávají a nemají o ni zájem, by podle zprávy ČTK měli požádat úřad práce o aktualizaci takzvaného individuálního akčního plánu. Úřad práce z něj veřejnou službu vyjme.

Ministerstvo práce chce veřejnou službu nezaměstnaných zachovat. Změní ale její podmínky tak, aby vyhověla výtkám Ústavního soudu. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekla, že by se měla prodloužit lhůta, po jejímž uplynutí mohou úřady práce nezaměstnané na veřejnou službu posílat. Ve hře je i možnost, že by stát za veřejnou službu částečně platil.

Přečteno: 669x
 

Kam dál:

Štítky:  

úřad, ZaměstnanostHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo