romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Úřady vytipovaly osm nemovitostí vhodných pro ukrajinské Romy. Ministr vnitra jedná s romskými organizacemi

25.4.2022 10:29
Vít Rakušan (FOTO: ROMEA TV)
Vít Rakušan (FOTO: ROMEA TV)

Úřady vytipovaly osm objektů, které by mohly být vhodné pro ubytování ukrajinských Romů. Uprchlíci z romské menšiny podle úřadů většinou žádají velkokapacitní ubytování, problémem je i to, že často nehovoří ukrajinsky, řekl v pátek ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) při návštěvě krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v Liberci. O vybraných nemovitostech bude Rakušan dnes od půl jedenácté jednat s hejtmany i romskými neziskovými organizacemi.

Vnitro podle Rakušana zaslalo šéfovi Asociace krajů Martinu Kubovi (ODS) seznam osmi nemovitostí v různých krajích, které jsou ve správě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Lokálně prověřujeme, zda mají (kraje) pocit, že by fungovaly," řekl. V pondělí chce vicepremiér vytipovaná místa představit romským neziskovým organizacím, k záležitosti se ještě mají vyjádřit zástupci úřadu vlády. "Pokud na tom bude shoda, začneme tyto kapacity během 14 dnů obsazovat," dodal.

Rakušan už dříve upozornil na to, že část romských běženců tvoří lidé s maďarskými pasy, kteří podle společných unijních pravidel nemají nárok na pomoc v Česku, ale měli by o ni žádat v Maďarsku. Totéž se týká i lidí, kteří mají ukrajinský, ale ještě nějaký další pas, zmínil Rakušan. Jde například o případy uprchlíků s polským občanstvím.

Druhá skupina osob s ukrajinskými doklady chce podle něho společné ubytování. "Přicházejí s tím, že chtějí raději velkokapacitní ubytování než bydlet po třech, po čtyřech v menších kapacitách," vysvětlil Rakušan. Domluvu podle něj komplikuje často i to, že příchozí Romové nehovoří ukrajinsky.

Ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček uvedl, že úřady u uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi nezjišťují, zda jsou příslušníky některé menšiny. Z více než 300.000 lidí z Ukrajiny, kterým české úřady vydaly víza, je podle odhadů zhruba 1500 až 2000 Romů, doplnil. Podle Vlčka i Rakušana by měly k situaci přistoupit aktivně romské iniciativy v Česku.

Romské organizace však takovou rétoriku úřadů odmítají, protože už nyní bez jakékoliv finanční pomoci státu pomoháhají téměř polovině příchozích ukrajinských Romů.

Přečteno: 793x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Vláda, Romové, Uprchlíci, Migrace, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo