romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústavní soud odmítl stížnost Vladimíra Stwory, potrestaného za zpochybňování holokaustu

Brno, 4.2.2014 11:17, (ROMEA)
Vladimír Stwora  (Foto Archiv Romea.cz)
Vladimír Stwora (Foto Archiv Romea.cz)

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Čechokanaďana Vladimíra Stwory, potrestaného za zpochybňování rozsahu holokaustu na internetu. Podmíněného trestu jej sice již zbavila amnestie, přesto trval na projednání stížnosti. Podle ústavních soudců však justice nechybovala, když zveřejnění překladového článku relativizujícího nacistickou genocidu Židů označila za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občana.

V ústavní stížnosti se Stwora hájil například tím, že chtěl pouze vyvolat diskusi. Zvolený výklad zákona označil za příliš přísný, v důsledku znemožňující jakoukoliv odbornou, historickou a technickou reflexi minulosti. Svoboda myšlení je tak zcela a beze zbytku potlačena a vyloučena, tvrdil Stwora ve stížnosti.

Justice ve Stworově kauze vycházela z toho, že svoboda slova není absolutní a její hranice končí například právě u zpochybňování holokaustu. Ani ÚS nenašel důvod k zásahu. "Ústavní soud ověřil, že se obecné soudy danou věcí podrobně a v dostatečném rozsahu opakovaně zabývaly. Při posuzování předmětné ústavní stížnosti ÚS libovůli v jejich postupu neshledal," stojí v usnesení.

V kauze šlo o český překlad článku "Holokaust a jeho čtyřmilionová varianta", zveřejněný v červenci 2007 na webu www.zvedavec.org. V textu mimo jiné stálo: "Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz, že byl v jakémkoliv táboře smrti používán jedovatý plyn, plynové komory nebo plynové pece".

Stwora podle obžaloby text publikoval v úmyslu polemizovat o "podstatě a rozsahu nacistického genocidia proti Židům za druhé světové války". Muž oponoval tvrzením, že článek nezpochybňuje holokaust, ale pouze ukazuje na rozpory v oficiálních pramenech. Argumentoval také svobodou slova.

Okresní soud Praha-západ a Krajský soud v Praze v roce 2011 po vleklém procesu uložily Stworovi šestiměsíční trest s odkladem na dva roky za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod. Okresní soud jej předtím dvakrát zprostil obžaloby. Nejvyšší soud jeho dovolání odmítl v roce 2012. Amnestie prezidenta Václava Klause se týkala i trestného činu, kterého se Stwora dopustil.

Přečteno: 1529x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Holocaust, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo