romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústavní soud odmítl stížnost Vladimíra Stwory, potrestaného za zpochybňování holokaustu

Brno, 4.2.2014 11:17, (ROMEA)
Vladimír Stwora  (Foto Archiv Romea.cz)
Vladimír Stwora (Foto Archiv Romea.cz)

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Čechokanaďana Vladimíra Stwory, potrestaného za zpochybňování rozsahu holokaustu na internetu. Podmíněného trestu jej sice již zbavila amnestie, přesto trval na projednání stížnosti. Podle ústavních soudců však justice nechybovala, když zveřejnění překladového článku relativizujícího nacistickou genocidu Židů označila za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občana.

V ústavní stížnosti se Stwora hájil například tím, že chtěl pouze vyvolat diskusi. Zvolený výklad zákona označil za příliš přísný, v důsledku znemožňující jakoukoliv odbornou, historickou a technickou reflexi minulosti. Svoboda myšlení je tak zcela a beze zbytku potlačena a vyloučena, tvrdil Stwora ve stížnosti.

Justice ve Stworově kauze vycházela z toho, že svoboda slova není absolutní a její hranice končí například právě u zpochybňování holokaustu. Ani ÚS nenašel důvod k zásahu. "Ústavní soud ověřil, že se obecné soudy danou věcí podrobně a v dostatečném rozsahu opakovaně zabývaly. Při posuzování předmětné ústavní stížnosti ÚS libovůli v jejich postupu neshledal," stojí v usnesení.

V kauze šlo o český překlad článku "Holokaust a jeho čtyřmilionová varianta", zveřejněný v červenci 2007 na webu www.zvedavec.org. V textu mimo jiné stálo: "Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz, že byl v jakémkoliv táboře smrti používán jedovatý plyn, plynové komory nebo plynové pece".

Stwora podle obžaloby text publikoval v úmyslu polemizovat o "podstatě a rozsahu nacistického genocidia proti Židům za druhé světové války". Muž oponoval tvrzením, že článek nezpochybňuje holokaust, ale pouze ukazuje na rozpory v oficiálních pramenech. Argumentoval také svobodou slova.

Okresní soud Praha-západ a Krajský soud v Praze v roce 2011 po vleklém procesu uložily Stworovi šestiměsíční trest s odkladem na dva roky za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod. Okresní soud jej předtím dvakrát zprostil obžaloby. Nejvyšší soud jeho dovolání odmítl v roce 2012. Amnestie prezidenta Václava Klause se týkala i trestného činu, kterého se Stwora dopustil.

Přečteno: 1547x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Holocaust, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo