romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústečan kupuje domy v Předlicích, věří v jejich záchranu

Ústí nad Labem, 4.1.2015 10:55, (ROMEA)
Ústečan Boris Rudý (na snímku z 18. prosince 2014 je před jedním ze svých domů) kupuje vybydlené domy v ústeckém ghettu Předlice, opravuje je a znovu v nich nabízí bydlení. (FOTO: ČTK)
Ústečan Boris Rudý (na snímku z 18. prosince 2014 je před jedním ze svých domů) kupuje vybydlené domy v ústeckém ghettu Předlice, opravuje je a znovu v nich nabízí bydlení. (FOTO: ČTK)

Už tři bytové domy koupil Ústečan Boris Rudý v největším ústeckém ghettu Předlice. Nemovitosti postupně opravuje a nabízí je k bydlení. Zájem o byty je podle něj velký. Rudý ČTK řekl, že věří v záchranu Předlic, které dříve patřily k oblíbeným ústeckým čtvrtím.

První dům koupil Rudý před dvěma roky za 100.000 korun. "Dům jsem vyklízel od nepořádku od prosince do května. Druhý dům ještě dodělávám. Třetí jsem koupil od starousedlíka a ten je hotový, tam se jen předělává elektřina," řekl ČTK Rudý. Většinu prací si ve svých nemovitostech dělá sám. "Mám dvě ruce a ty mě živí. Firmu ne, protože se živím poctivě, nekradu, na firmu nemám. Nejsem líný člověk, a když se něco pokazí, můžu nadávat jen sám sobě. U těch dvaceti procent jsem odkázaný na odborné znalosti, třeba revize," vysvětlil Rudý.

Muž s tetováním po celém těle a růžky na hlavě si vybudoval mezi místní komunitou respekt. Na rozdíl od jiných vlastníků se nepotýká s nájezdy zlodějů, bezdomovců nebo narkomanů. Domy spravuje a hlídá sám. "Určitě hraje faktor vzhled plus tři moji vlčáci," doplnil Rudý.

V současné době pronajímá 18 bytů, zájemců má další desítky. "Denně mi volá deset lidí a shání bydlení a nemám šanci je uspokojit. Poptávka o stovky procent převyšuje nabídku," doplnil Rudý. Z Předlic přitom lidé většinou odcházejí. Starousedlíci se snaží své domy prodat často i pod cenou.

Rudý chce jít opačnou cestou, plánuje, že koupí další domy. Věří, že se Předlice, ve kterých jsou asi tři desítky domů v havarijním stavu, podaří během následujících let zachránit. "Podívejte se, jak vypadala v Ostravě Stodolní a jaký je dnes z ní fenomén. Neříkám, že tady to bude Stodolní, ale určitě to půjde. Zachránit celé Předlice ale určitě ne, protože ty domy bez čepice, tak dvacet procent by jich mělo jít dolů," dodal Rudý.

O zlepšení situace v Předlicích chce usilovat i nové vedení ústeckého centrálního obvodu, pod který čtvrť patří. Starosta Kamil Hýbner (ANO) už dříve ČTK řekl, že se pokusí najít evropské i národní dotace, s jejichž využitím by město čtvrť vyčistilo od obřích černých skládek. Tlačit chce i na majitele nemovitostí v havarijním stavu.

Problémy s předlickými domy začaly poté, co je město v několika vlnách privatizovalo. Domy pak často měnily majitele, část z nich se stala terčem úvěrových podvodů skupiny z Královéhradeckého kraje. Většina vlastníků je pro úřady nedohledatelná. Město už několik nemovitostí na své náklady zbouralo, náklady po vlastnících vymáhá.

Přečteno: 1261x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad labem, Bydlení, Předlice, Sociální, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo