romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústečan kupuje domy v Předlicích, věří v jejich záchranu

Ústí nad Labem, 4.1.2015 10:55, (ROMEA)
Ústečan Boris Rudý (na snímku z 18. prosince 2014 je před jedním ze svých domů) kupuje vybydlené domy v ústeckém ghettu Předlice, opravuje je a znovu v nich nabízí bydlení. (FOTO: ČTK)
Ústečan Boris Rudý (na snímku z 18. prosince 2014 je před jedním ze svých domů) kupuje vybydlené domy v ústeckém ghettu Předlice, opravuje je a znovu v nich nabízí bydlení. (FOTO: ČTK)

Už tři bytové domy koupil Ústečan Boris Rudý v největším ústeckém ghettu Předlice. Nemovitosti postupně opravuje a nabízí je k bydlení. Zájem o byty je podle něj velký. Rudý ČTK řekl, že věří v záchranu Předlic, které dříve patřily k oblíbeným ústeckým čtvrtím.

První dům koupil Rudý před dvěma roky za 100.000 korun. "Dům jsem vyklízel od nepořádku od prosince do května. Druhý dům ještě dodělávám. Třetí jsem koupil od starousedlíka a ten je hotový, tam se jen předělává elektřina," řekl ČTK Rudý. Většinu prací si ve svých nemovitostech dělá sám. "Mám dvě ruce a ty mě živí. Firmu ne, protože se živím poctivě, nekradu, na firmu nemám. Nejsem líný člověk, a když se něco pokazí, můžu nadávat jen sám sobě. U těch dvaceti procent jsem odkázaný na odborné znalosti, třeba revize," vysvětlil Rudý.

Muž s tetováním po celém těle a růžky na hlavě si vybudoval mezi místní komunitou respekt. Na rozdíl od jiných vlastníků se nepotýká s nájezdy zlodějů, bezdomovců nebo narkomanů. Domy spravuje a hlídá sám. "Určitě hraje faktor vzhled plus tři moji vlčáci," doplnil Rudý.

V současné době pronajímá 18 bytů, zájemců má další desítky. "Denně mi volá deset lidí a shání bydlení a nemám šanci je uspokojit. Poptávka o stovky procent převyšuje nabídku," doplnil Rudý. Z Předlic přitom lidé většinou odcházejí. Starousedlíci se snaží své domy prodat často i pod cenou.

Rudý chce jít opačnou cestou, plánuje, že koupí další domy. Věří, že se Předlice, ve kterých jsou asi tři desítky domů v havarijním stavu, podaří během následujících let zachránit. "Podívejte se, jak vypadala v Ostravě Stodolní a jaký je dnes z ní fenomén. Neříkám, že tady to bude Stodolní, ale určitě to půjde. Zachránit celé Předlice ale určitě ne, protože ty domy bez čepice, tak dvacet procent by jich mělo jít dolů," dodal Rudý.

O zlepšení situace v Předlicích chce usilovat i nové vedení ústeckého centrálního obvodu, pod který čtvrť patří. Starosta Kamil Hýbner (ANO) už dříve ČTK řekl, že se pokusí najít evropské i národní dotace, s jejichž využitím by město čtvrť vyčistilo od obřích černých skládek. Tlačit chce i na majitele nemovitostí v havarijním stavu.

Problémy s předlickými domy začaly poté, co je město v několika vlnách privatizovalo. Domy pak často měnily majitele, část z nich se stala terčem úvěrových podvodů skupiny z Královéhradeckého kraje. Většina vlastníků je pro úřady nedohledatelná. Město už několik nemovitostí na své náklady zbouralo, náklady po vlastnících vymáhá.

Přečteno: 1283x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad labem, Bydlení, Předlice, Sociální, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo