Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ústečtí studenti pozvali do debaty k volbám extremisty v čele s Vandasem. Romské a další organizace protestují

26. září 2018
Čtení na 4 minuty

Ústecký parlament dětí a mládeže (ÚPDM ) dnes od 16:00 pořádá v rámci projektu Mladí volí akci s názvem Politická debata se zástupci všech stran kandidujících do komunálních voleb. Za hnutí Čisté Ústí se diskuse zúčastní i spoluzakladatel krajně pravicové Dělnické strany, kterou v roce 2010 rozpustil Nejvyšší správní soud a předseda její nástupkyně, současné Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

K účasti Vandase v debatě se zvedla vlna bouřlivých reakcí. Podle pořadatelů se diskuse plánuje jako vyrovnaná politická debata s objektivním moderátorem.

„V rámci dnešní politické debaty byl naším cílem dát prostor, co nejvíce politickým stranám, které kandidují v našem městě. Všechny tyto politické strany mají povolenou působnost a naším cílem není, v rámci kolektivu ÚPDM, odsuzovat a záměrně selektovat strany, které můžou, či nemůžou na debatu přijít,“ uvedli dnes organizátoři.

„Od odsuzování a zakazování je tu justice. Doufáme, že naši hosté a publikum pochopí náš záměr. Jedná se o vyrovnanou politickou diskuzi, s objektivním moderátorem, není naším cílem stranit nebo nestranit nějaké straně. Chceme se snažit o maximální objektivitu. Děkujeme za pochopení,“ dodávají.

Organizátoři oslovili k účasti všechny kandidující strany v Ústí nad Labem, k diskusi se jich dostaví devět z nich – ANO 2011, Čisté Ústí, ČSSD, ODS, PRO! ÚSTÍ, SPD, SVOBODNÍ, TOP 09 s KDÚ ČSL a STAN, UFO a Za lepší Střekov.

Zástupci stejných stran, kteří dnes na debatě vystoupí, včetně Vandase, by se měli zúčastnit i další předvolební debaty, která se bude konat v pondělí 1. října ve Veřejném sále ústeckého kina Hraničář. Tu podle informací Romea.cz pořádají studenti jednoho z ústeckých gymnázií.

Na účast Vandase už reagoval Výbor pro odškodnění obětí romského holokaustu (VPORH), který  přípravu volební debaty gymnazistů s předsedou krajně pravicové strany podle svých slov sleduje se znepokojením.

„Na základě našich historických zkušeností a sdílené paměti, varujeme organizátory a účastníky této debaty před dialogem s tak vyhroceně protiromsky zaměřenou osobou o „řešeních“, která nabízí. Jaká „řešení“ to jsou a kam vedou, by všichni měli znát z hodin dějepisu. Diskuze o tom, jsou-li tato řešení správná, nebo špatná, je zbytečná,“ uvádí předseda VPORH Čeněk Růžička ve svém oficiálním vyjádření. Ten zároveň studentům téhož gymnázia nabídl uspořádání přednášky a debaty k tématu nacistického řešení romské otázky.

Síť romských a proromských organizací Romanonet ve svém vyjádření připomněl předvolební atmosféru v Ústeckém kraji, eskalující napětí, protiromskou hysterii i strany, které svou kampaň založily na boji proti „parazitům“, „nepřizpůsobivým“, „lůze“ či „havěti“.

„Považujeme za selhání demokratických politických stran, že se nerozpakují zasednout za jeden stůl s neonacisty a diskutovat s nimi o jejich programu. Vyjadřujeme podporu ústecké romské i neromské občanské společnosti, která se proti předvolební debatě v tomto složení a s tímto scénářem staví. Myslíme si, že není vhodné, aby studenti a studentky byli vystavováni vlivu neonacistické ideologie,“ uvádí Romanonet. I on studentům nabídl spolupráci při výuce – konkrétně o multikulturní společnosti a demokracii.

K debatě vydal prohlášení i Institut Terezínské iniciativy (ITI). Ten vyjádřil pochopení ke snaze umožnit diskusi stranám, které usilují o hlasy voličů i k potřebě debatovat a vyvracet účelová, zkreslená či nepravdivá tvrzení lidí s extremistickými názory, zároveň však organizátory upozornil na možná rizika takového přístupu.

„Sdružení Čisté Ústí ve svém programu slibuje věci, které jsou v rozporu se všeobecnou deklarací lidských práv. Jeho představitel, Tomáš Vandas, kterého zvete na svou debatu, je představitelem někdejší Dělnické strany, která byla rozhodnutím Nejvyššího správního soudu rozpuštěna kvůli protiprávnosti své činnosti,“ připomíná ITI mimo jiné s tím, že debata Vandasovi umožňuje pronášet na veřejnosti své názory a tvrzení, která nebude možné rychle ověřit.

„Navíc bude jen rozdmýchávat protiromské nálady, kterých je společnost plná. Také se obáváme, že středoškolští studenti nebudou schopni zvládnout moderování debaty tak, aby byla nepravdivá tvrzení vyvrácena – to je úkol nesmírně náročný i pro zkušeného a připraveného moderátora nebo novináře,“ zdůraznil zároveň s prosbou, aby studenti své rozhodnutí ještě jednou zvážili.

Otevřený dopis hostiteli debaty, kinu Hraničář, adresovala organizace AMARE Předlice. „Tomáš Vandas v minulých letech šířil a podněcoval nenávist proti naší komunitě, pravidelně organizoval protiromské demonstrace, které v mnoha případech končily útoky zfanatizovaných davů proti romských domovům, které nebyly vypáleny jen proto, že se Vandasovým nacistům do cesty postavili policejní těžkooděnci,“ píše se mimo jiné v dopise.

Organizace v něm připomínají, že i další strany, jejichž zástupci mají v debatě zasednout, svou politiku z velké části rovněž založily na rasistických útocích proti Romům.

„Politické strany, které nacisty a jejich myšlenky pomáhají legitimizovat tím, že s nacisty zasednou k jednomu stolu a budou debatovat o tom, jestli jsou nacisty nabízená „řešení“ dobrá, nebo špatná, jsou pro nás nedůvěryhodné,“ uvádí AMARE Předlice a zároveň vyzývá, „nepouštějte nacisty do Hraničáře.“  

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon