romea - logo
3. června 2020 (středa)
svátek má Tamara
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústečtí studenti pozvali do debaty k volbám extremisty v čele s Vandasem. Romské a další organizace protestují

26.9.2018 14:52
Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek, na jedné z demonstrací DSSS.  Foto: František Kostlán
Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek, na jedné z demonstrací DSSS. Foto: František Kostlán

Ústecký parlament dětí a mládeže (ÚPDM ) dnes od 16:00 pořádá v rámci projektu Mladí volí akci s názvem Politická debata se zástupci všech stran kandidujících do komunálních voleb. Za hnutí Čisté Ústí se diskuse zúčastní i spoluzakladatel krajně pravicové Dělnické strany, kterou v roce 2010 rozpustil Nejvyšší správní soud a předseda její nástupkyně, současné Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

K účasti Vandase v debatě se zvedla vlna bouřlivých reakcí. Podle pořadatelů se diskuse plánuje jako vyrovnaná politická debata s objektivním moderátorem.

„V rámci dnešní politické debaty byl naším cílem dát prostor, co nejvíce politickým stranám, které kandidují v našem městě. Všechny tyto politické strany mají povolenou působnost a naším cílem není, v rámci kolektivu ÚPDM, odsuzovat a záměrně selektovat strany, které můžou, či nemůžou na debatu přijít,“ uvedli dnes organizátoři.

„Od odsuzování a zakazování je tu justice. Doufáme, že naši hosté a publikum pochopí náš záměr. Jedná se o vyrovnanou politickou diskuzi, s objektivním moderátorem, není naším cílem stranit nebo nestranit nějaké straně. Chceme se snažit o maximální objektivitu. Děkujeme za pochopení,“ dodávají.

Organizátoři oslovili k účasti všechny kandidující strany v Ústí nad Labem, k diskusi se jich dostaví devět z nich – ANO 2011, Čisté Ústí, ČSSD, ODS, PRO! ÚSTÍ, SPD, SVOBODNÍ, TOP 09 s KDÚ ČSL a STAN, UFO a Za lepší Střekov.

Zástupci stejných stran, kteří dnes na debatě vystoupí, včetně Vandase, by se měli zúčastnit i další předvolební debaty, která se bude konat v pondělí 1. října ve Veřejném sále ústeckého kina Hraničář. Tu podle informací Romea.cz pořádají studenti jednoho z ústeckých gymnázií.

Na účast Vandase už reagoval Výbor pro odškodnění obětí romského holokaustu (VPORH), který  přípravu volební debaty gymnazistů s předsedou krajně pravicové strany podle svých slov sleduje se znepokojením.

„Na základě našich historických zkušeností a sdílené paměti, varujeme organizátory a účastníky této debaty před dialogem s tak vyhroceně protiromsky zaměřenou osobou o „řešeních“, která nabízí. Jaká „řešení“ to jsou a kam vedou, by všichni měli znát z hodin dějepisu. Diskuze o tom, jsou-li tato řešení správná, nebo špatná, je zbytečná,“ uvádí předseda VPORH Čeněk Růžička ve svém oficiálním vyjádření. Ten zároveň studentům téhož gymnázia nabídl uspořádání přednášky a debaty k tématu nacistického řešení romské otázky.

Síť romských a proromských organizací Romanonet ve svém vyjádření připomněl předvolební atmosféru v Ústeckém kraji, eskalující napětí, protiromskou hysterii i strany, které svou kampaň založily na boji proti „parazitům“, „nepřizpůsobivým“, „lůze“ či „havěti“.

„Považujeme za selhání demokratických politických stran, že se nerozpakují zasednout za jeden stůl s neonacisty a diskutovat s nimi o jejich programu. Vyjadřujeme podporu ústecké romské i neromské občanské společnosti, která se proti předvolební debatě v tomto složení a s tímto scénářem staví. Myslíme si, že není vhodné, aby studenti a studentky byli vystavováni vlivu neonacistické ideologie,“ uvádí Romanonet. I on studentům nabídl spolupráci při výuce – konkrétně o multikulturní společnosti a demokracii.

K debatě vydal prohlášení i Institut Terezínské iniciativy (ITI). Ten vyjádřil pochopení ke snaze umožnit diskusi stranám, které usilují o hlasy voličů i k potřebě debatovat a vyvracet účelová, zkreslená či nepravdivá tvrzení lidí s extremistickými názory, zároveň však organizátory upozornil na možná rizika takového přístupu.

„Sdružení Čisté Ústí ve svém programu slibuje věci, které jsou v rozporu se všeobecnou deklarací lidských práv. Jeho představitel, Tomáš Vandas, kterého zvete na svou debatu, je představitelem někdejší Dělnické strany, která byla rozhodnutím Nejvyššího správního soudu rozpuštěna kvůli protiprávnosti své činnosti,“ připomíná ITI mimo jiné s tím, že debata Vandasovi umožňuje pronášet na veřejnosti své názory a tvrzení, která nebude možné rychle ověřit.

„Navíc bude jen rozdmýchávat protiromské nálady, kterých je společnost plná. Také se obáváme, že středoškolští studenti nebudou schopni zvládnout moderování debaty tak, aby byla nepravdivá tvrzení vyvrácena – to je úkol nesmírně náročný i pro zkušeného a připraveného moderátora nebo novináře,“ zdůraznil zároveň s prosbou, aby studenti své rozhodnutí ještě jednou zvážili.

Otevřený dopis hostiteli debaty, kinu Hraničář, adresovala organizace AMARE Předlice. „Tomáš Vandas v minulých letech šířil a podněcoval nenávist proti naší komunitě, pravidelně organizoval protiromské demonstrace, které v mnoha případech končily útoky zfanatizovaných davů proti romských domovům, které nebyly vypáleny jen proto, že se Vandasovým nacistům do cesty postavili policejní těžkooděnci,“ píše se mimo jiné v dopise.

Organizace v něm připomínají, že i další strany, jejichž zástupci mají v debatě zasednout, svou politiku z velké části rovněž založily na rasistických útocích proti Romům.

„Politické strany, které nacisty a jejich myšlenky pomáhají legitimizovat tím, že s nacisty zasednou k jednomu stolu a budou debatovat o tom, jestli jsou nacisty nabízená „řešení“ dobrá, nebo špatná, jsou pro nás nedůvěryhodné,“ uvádí AMARE Předlice a zároveň vyzývá, „nepouštějte nacisty do Hraničáře.“  

 

Přečteno: 3048x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

diskuse, Ústí nad labem, Studenti, Volby, Politika, Extremismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo