romea - logo
15. prosince 2018 (sobota)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústečtí studenti pozvali do debaty k volbám extremisty v čele s Vandasem. Romské a další organizace protestují

26.9.2018 14:52
Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek, na jedné z demonstrací DSSS.  Foto: František Kostlán
Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek, na jedné z demonstrací DSSS. Foto: František Kostlán

Ústecký parlament dětí a mládeže (ÚPDM ) dnes od 16:00 pořádá v rámci projektu Mladí volí akci s názvem Politická debata se zástupci všech stran kandidujících do komunálních voleb. Za hnutí Čisté Ústí se diskuse zúčastní i spoluzakladatel krajně pravicové Dělnické strany, kterou v roce 2010 rozpustil Nejvyšší správní soud a předseda její nástupkyně, současné Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

K účasti Vandase v debatě se zvedla vlna bouřlivých reakcí. Podle pořadatelů se diskuse plánuje jako vyrovnaná politická debata s objektivním moderátorem.

„V rámci dnešní politické debaty byl naším cílem dát prostor, co nejvíce politickým stranám, které kandidují v našem městě. Všechny tyto politické strany mají povolenou působnost a naším cílem není, v rámci kolektivu ÚPDM, odsuzovat a záměrně selektovat strany, které můžou, či nemůžou na debatu přijít,“ uvedli dnes organizátoři.

„Od odsuzování a zakazování je tu justice. Doufáme, že naši hosté a publikum pochopí náš záměr. Jedná se o vyrovnanou politickou diskuzi, s objektivním moderátorem, není naším cílem stranit nebo nestranit nějaké straně. Chceme se snažit o maximální objektivitu. Děkujeme za pochopení,“ dodávají.

Organizátoři oslovili k účasti všechny kandidující strany v Ústí nad Labem, k diskusi se jich dostaví devět z nich – ANO 2011, Čisté Ústí, ČSSD, ODS, PRO! ÚSTÍ, SPD, SVOBODNÍ, TOP 09 s KDÚ ČSL a STAN, UFO a Za lepší Střekov.

Zástupci stejných stran, kteří dnes na debatě vystoupí, včetně Vandase, by se měli zúčastnit i další předvolební debaty, která se bude konat v pondělí 1. října ve Veřejném sále ústeckého kina Hraničář. Tu podle informací Romea.cz pořádají studenti jednoho z ústeckých gymnázií.

Na účast Vandase už reagoval Výbor pro odškodnění obětí romského holokaustu (VPORH), který  přípravu volební debaty gymnazistů s předsedou krajně pravicové strany podle svých slov sleduje se znepokojením.

„Na základě našich historických zkušeností a sdílené paměti, varujeme organizátory a účastníky této debaty před dialogem s tak vyhroceně protiromsky zaměřenou osobou o „řešeních“, která nabízí. Jaká „řešení“ to jsou a kam vedou, by všichni měli znát z hodin dějepisu. Diskuze o tom, jsou-li tato řešení správná, nebo špatná, je zbytečná,“ uvádí předseda VPORH Čeněk Růžička ve svém oficiálním vyjádření. Ten zároveň studentům téhož gymnázia nabídl uspořádání přednášky a debaty k tématu nacistického řešení romské otázky.

Síť romských a proromských organizací Romanonet ve svém vyjádření připomněl předvolební atmosféru v Ústeckém kraji, eskalující napětí, protiromskou hysterii i strany, které svou kampaň založily na boji proti „parazitům“, „nepřizpůsobivým“, „lůze“ či „havěti“.

„Považujeme za selhání demokratických politických stran, že se nerozpakují zasednout za jeden stůl s neonacisty a diskutovat s nimi o jejich programu. Vyjadřujeme podporu ústecké romské i neromské občanské společnosti, která se proti předvolební debatě v tomto složení a s tímto scénářem staví. Myslíme si, že není vhodné, aby studenti a studentky byli vystavováni vlivu neonacistické ideologie,“ uvádí Romanonet. I on studentům nabídl spolupráci při výuce – konkrétně o multikulturní společnosti a demokracii.

K debatě vydal prohlášení i Institut Terezínské iniciativy (ITI). Ten vyjádřil pochopení ke snaze umožnit diskusi stranám, které usilují o hlasy voličů i k potřebě debatovat a vyvracet účelová, zkreslená či nepravdivá tvrzení lidí s extremistickými názory, zároveň však organizátory upozornil na možná rizika takového přístupu.

„Sdružení Čisté Ústí ve svém programu slibuje věci, které jsou v rozporu se všeobecnou deklarací lidských práv. Jeho představitel, Tomáš Vandas, kterého zvete na svou debatu, je představitelem někdejší Dělnické strany, která byla rozhodnutím Nejvyššího správního soudu rozpuštěna kvůli protiprávnosti své činnosti,“ připomíná ITI mimo jiné s tím, že debata Vandasovi umožňuje pronášet na veřejnosti své názory a tvrzení, která nebude možné rychle ověřit.

„Navíc bude jen rozdmýchávat protiromské nálady, kterých je společnost plná. Také se obáváme, že středoškolští studenti nebudou schopni zvládnout moderování debaty tak, aby byla nepravdivá tvrzení vyvrácena – to je úkol nesmírně náročný i pro zkušeného a připraveného moderátora nebo novináře,“ zdůraznil zároveň s prosbou, aby studenti své rozhodnutí ještě jednou zvážili.

Otevřený dopis hostiteli debaty, kinu Hraničář, adresovala organizace AMARE Předlice. „Tomáš Vandas v minulých letech šířil a podněcoval nenávist proti naší komunitě, pravidelně organizoval protiromské demonstrace, které v mnoha případech končily útoky zfanatizovaných davů proti romských domovům, které nebyly vypáleny jen proto, že se Vandasovým nacistům do cesty postavili policejní těžkooděnci,“ píše se mimo jiné v dopise.

Organizace v něm připomínají, že i další strany, jejichž zástupci mají v debatě zasednout, svou politiku z velké části rovněž založily na rasistických útocích proti Romům.

„Politické strany, které nacisty a jejich myšlenky pomáhají legitimizovat tím, že s nacisty zasednou k jednomu stolu a budou debatovat o tom, jestli jsou nacisty nabízená „řešení“ dobrá, nebo špatná, jsou pro nás nedůvěryhodné,“ uvádí AMARE Předlice a zároveň vyzývá, „nepouštějte nacisty do Hraničáře.“  

 

Přečteno: 2808x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

diskuse, Ústí nad labem, Studenti, Volby, Politika, Extremismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia Commons)

Patnáct evropských organizací vyzývá země EU, aby se zavázaly k aktualizaci Strategie romské integrace po roce 2020

11.12.2018 16:26
Minulý týden koalice patnácti romských organizací a organizací bojujících proti rasismu vyzvala Radu EU a vlády evropských zemí, aby se zavázaly k aktualizaci Strategie romské integrace po roce 2020. Evropská Komise předložila návrh k tomuto závazku evropskému parlamentu a Radě EU minulý týden.
 celý článek

Ilustrační FOTO

Agentura AP: Romské rodičky se ve slovenských nemocnicích střetávají s rasismem i fyzickým násilím

11.12.2018 11:10
V některých slovenských nemocnicích několik dní po porodu zadržují rodičky proti jejich vůli. Ve svém původním materiálu to včera napsala agentura AP. Podle ní opatřením trpí zejména ženy romského původu, ke kterým se nemocniční personál navíc chová hrubě až násilně. Slovenské ministerstvo zdravotnictví se proti tomuto tvrzení na dotaz ČTK důrazně ohradilo, stejně jako nemocnice v Kežmarku, kde agentura AP získala materiál pro svou reportáž.
 celý článek

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková v rozhovoru pro romeatv.

Zmocněnkyně pro lidská práva: Společnost nemá lidská práva za úplně důležitou věc, kritika neziskovek je špatná a problematická

9.12.2018 17:39
Česká společnost nepovažuje lidská práva dostatečně za důležitou záležitost. Panuje spíš názor, že už jsou prosazena a není potřeba je dál chránit. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková to řekla ČTK při příležitostí Dne lidských práv, který připadá na 10. prosince. Za velký problém zmocněnkyně považuje výpady vůči neziskovým organizacím. Den lidských práv se připomíná na výročí, kdy valné shromáždění OSN přijalo v roce 1948 Všeobecnou deklaraci lidských práv.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo