romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Brně opět oslaví Mezinárodní den Romů Týdnem romské kultury

7.4.2018 0:41
Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal 7. 4. 2014 v Brně Týden romské kultury (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)
Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal 7. 4. 2014 v Brně Týden romské kultury (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)

V Brně v neděli začíná Týden romské kultury a bude pokračovat až do pátku 13. dubna 2018, kdy vyvrcholí slavnostním galavečerem. V průběhu týdne se mohou účastníci a diváci těšit na hudební vystoupení, divadelní představení nebo zábavné talkshow.

Zahájení Týdne romské kultury proběhne v neděli v Muzeu romské kultury. Od 10 hodin si budou moci návštěvníci prohlédnout stálou expozici Příběh Romů a přechodnou výstavu Andrej Pešta: Mire sveti / Světy Andreje Pešty. Samotné slavnostní zahájení proběhne od 17 hodin v muzejní kavárně BENG! s cimbálovou muzikou Viliama Oračka.

V pondělí ve 14:30 se uskuteční ceremoniál u Stromu Tolerance v v Městském parku Lužánky. Strom byl vysazen v roce 2011 a nachází se před hlavní budovou Střediska volného času. kromě vázání stužek v barvách romské vlajky na strom, promluví i brněnské osobnosti a připomene se historie a významu oslav Mezinárodního dne Romů. Program pak bude pokračovat v 19 hodin v kavárně Amaro Records, kam si Alica Heráková pozvala stand up komika Daniela Ference.

Dále se mohou zájemci těšit na divadelní představení Miri Fajta nebo na vernisáž výstavy ženy z Cejlu.

8. duben byl ustanoven Mezinárodním dnem Romů v roce 1990. V tento den si Romové po celém světě připomínají společný původ a události roku 1971, kdy se ve Velké Británii sešla první mezinárodní konference Romů, kde se účastníci mj. dohodli i na společné hymně a podobě romské vlajky.

Cílem brněnských oslav je uspořádání společenské události významnějšího společenského měřítka, která osloví celou společnost a kromě vyjádření radosti a respektu z celosvětových oslav dne Romů podpoří vzájemné vztahy a pozitivní atmosféru mezi Romy a majoritou.

Akce se konají za podpory Statutárního města Brna a Ministerstva kultury ČR. Záštitu nad oslavami převzal Ing. Petr Vokřál, primátor města Brna.

Přečteno: 1639x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Brno, oslavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo