romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Brně opět oslaví Mezinárodní den Romů Týdnem romské kultury

7.4.2018 0:41
Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal 7. 4. 2014 v Brně Týden romské kultury (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)
Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal 7. 4. 2014 v Brně Týden romské kultury (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)

V Brně v neděli začíná Týden romské kultury a bude pokračovat až do pátku 13. dubna 2018, kdy vyvrcholí slavnostním galavečerem. V průběhu týdne se mohou účastníci a diváci těšit na hudební vystoupení, divadelní představení nebo zábavné talkshow.

Zahájení Týdne romské kultury proběhne v neděli v Muzeu romské kultury. Od 10 hodin si budou moci návštěvníci prohlédnout stálou expozici Příběh Romů a přechodnou výstavu Andrej Pešta: Mire sveti / Světy Andreje Pešty. Samotné slavnostní zahájení proběhne od 17 hodin v muzejní kavárně BENG! s cimbálovou muzikou Viliama Oračka.

V pondělí ve 14:30 se uskuteční ceremoniál u Stromu Tolerance v v Městském parku Lužánky. Strom byl vysazen v roce 2011 a nachází se před hlavní budovou Střediska volného času. kromě vázání stužek v barvách romské vlajky na strom, promluví i brněnské osobnosti a připomene se historie a významu oslav Mezinárodního dne Romů. Program pak bude pokračovat v 19 hodin v kavárně Amaro Records, kam si Alica Heráková pozvala stand up komika Daniela Ference.

Dále se mohou zájemci těšit na divadelní představení Miri Fajta nebo na vernisáž výstavy ženy z Cejlu.

8. duben byl ustanoven Mezinárodním dnem Romů v roce 1990. V tento den si Romové po celém světě připomínají společný původ a události roku 1971, kdy se ve Velké Británii sešla první mezinárodní konference Romů, kde se účastníci mj. dohodli i na společné hymně a podobě romské vlajky.

Cílem brněnských oslav je uspořádání společenské události významnějšího společenského měřítka, která osloví celou společnost a kromě vyjádření radosti a respektu z celosvětových oslav dne Romů podpoří vzájemné vztahy a pozitivní atmosféru mezi Romy a majoritou.

Akce se konají za podpory Statutárního města Brna a Ministerstva kultury ČR. Záštitu nad oslavami převzal Ing. Petr Vokřál, primátor města Brna.

Přečteno: 1646x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Brno, oslavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo