romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Brně opět oslaví Mezinárodní den Romů Týdnem romské kultury

7.4.2018 0:41
Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal 7. 4. 2014 v Brně Týden romské kultury (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)
Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal 7. 4. 2014 v Brně Týden romské kultury (FOTO: Lenka Grossmannová, Muzeum romské kultury)

V Brně v neděli začíná Týden romské kultury a bude pokračovat až do pátku 13. dubna 2018, kdy vyvrcholí slavnostním galavečerem. V průběhu týdne se mohou účastníci a diváci těšit na hudební vystoupení, divadelní představení nebo zábavné talkshow.

Zahájení Týdne romské kultury proběhne v neděli v Muzeu romské kultury. Od 10 hodin si budou moci návštěvníci prohlédnout stálou expozici Příběh Romů a přechodnou výstavu Andrej Pešta: Mire sveti / Světy Andreje Pešty. Samotné slavnostní zahájení proběhne od 17 hodin v muzejní kavárně BENG! s cimbálovou muzikou Viliama Oračka.

V pondělí ve 14:30 se uskuteční ceremoniál u Stromu Tolerance v v Městském parku Lužánky. Strom byl vysazen v roce 2011 a nachází se před hlavní budovou Střediska volného času. kromě vázání stužek v barvách romské vlajky na strom, promluví i brněnské osobnosti a připomene se historie a významu oslav Mezinárodního dne Romů. Program pak bude pokračovat v 19 hodin v kavárně Amaro Records, kam si Alica Heráková pozvala stand up komika Daniela Ference.

Dále se mohou zájemci těšit na divadelní představení Miri Fajta nebo na vernisáž výstavy ženy z Cejlu.

8. duben byl ustanoven Mezinárodním dnem Romů v roce 1990. V tento den si Romové po celém světě připomínají společný původ a události roku 1971, kdy se ve Velké Británii sešla první mezinárodní konference Romů, kde se účastníci mj. dohodli i na společné hymně a podobě romské vlajky.

Cílem brněnských oslav je uspořádání společenské události významnějšího společenského měřítka, která osloví celou společnost a kromě vyjádření radosti a respektu z celosvětových oslav dne Romů podpoří vzájemné vztahy a pozitivní atmosféru mezi Romy a majoritou.

Akce se konají za podpory Statutárního města Brna a Ministerstva kultury ČR. Záštitu nad oslavami převzal Ing. Petr Vokřál, primátor města Brna.

Přečteno: 1732x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Brno, oslavaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo