romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Českých Budějovicích připomíná oběti holokaustu pět kamenů zmizelých - tzv. stolpersteinů

23.10.2020 12:58
Dříve položené stolpersteiny, rodina Stadlerových, České Budějovice. Foto wikimedia.org.
Dříve položené stolpersteiny, rodina Stadlerových, České Budějovice. Foto wikimedia.org.

Další kameny zmizelých (stolpersteiny) připomínají pět židovských občanů Českých Budějovic, kteří se za druhé světové války nevrátili z transportu. Na místech, kde stály jejich domy, dnes kameny položili zástupci Paměti národa. Sdělil Tomáš Trantina z této organizace.

První kamenají připomínají na adrese Na Sadech 30 manžele Fleischmannovy. V ulici B. Smetany Paměť národa vzdala hold Karlu Arnsteinovi. Další dva kameny jsou nově Na Zlaté stoce 1, kde žili manželé Königovi.

Trantina uvedl, že v Českých Budějovicích už lidé na chodnících najdou celkem 16 kamenů zmizelých. Další podle něj ještě budou následovat. "České Budějovice zasáhl holokaust najvíc v roce 1942. Tehdy z města transport Akb dopravil více než devět set Židů do Terezína, přičemž holokaust přežily pouze tři desítky z nich. Takže naše práce je stále teprve na začátku," řekl Trantina.

S myšlenkou pokládání kamenů přišel německý umělec Gunter Demnig, první kámen položil před radnici v Kolíně nad Rýnem v roce 1992. V mnoha zemích je jich rozmístěno přes 60 000 a nacházejí se i v řadě českých měst. Paměť národa umístila první takzvané stolpersteiny v Českých Budějovicích v minulém roce.

Přečteno: 688x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, stolpersteine, České Budějovice



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo