romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Chotěboři uctili památku obětí holocaustu, podpořili Romy z Vítkova

Chotěboř, 5.8.2013 11:11, (ROMEA)
U pomníku obětí židovského holocaustu v Chotěboři si lidé v sobotu 3. 8. 2013 připomněli oběti holocaustu. Zároveň shromáždění podpořili Romy z Vítkova, kteří ten den čelili portiromské demonstraci.
U pomníku obětí židovského holocaustu v Chotěboři si lidé v sobotu 3. 8. 2013 připomněli oběti holocaustu. Zároveň shromáždění podpořili Romy z Vítkova, kteří ten den čelili portiromské demonstraci.

Asi patnáct mladých lidí se sešlo v sobotu odpoledne v Chotěboři u pomníku obětí židovského holocaustu. Židovské občany Chotěboře si připomněli položením kamínku na pomník a vyprávěním o osudu rodiny Bondyových, romské oběti holocaustu a rasově motivovaných vražd po roce 1989 přečtením alespoň několika jejich jmen, všechny dohromady včetně těch zapomenutých minutou ticha a modlitbou.

Druhá část setkání měla přesah do současnosti – přečetla se výzva iniciativy Blokujeme! a podpůrný dopis faráře v.v. Ondřeje Wolfa. Poté už následovaly rozhovory o situaci ve Vítkově a v Chotěboři.

"V Chotěboři je mnoho mladých lidí, kteří jsou rasisté, ale vlastně nenávidí všechny a všechno odlišné," prohlásila jedna účastnice setkání. "Ze svých vlastních neúspěchů viní ty druhé. Je to snadné, ale nijak jim to nepomáhá zlepšit vlastní svízelnou situaci. Městská policie se jich bojí a místo toho je přehnaně přísná na ty, kteří se nemohou bránit – například v parku vedle pomníku zkopali mladého muže, který tam přespával, protože ho vyhodili z domova,"dodala.

"Připomenutím obětí rasové nenávisti, které jsou už mnohými zapomenuti, chceme alespoň takto symbolicky na dálku projevit solidaritu těm, kteří dnes zakouší tuto nenávist na vlastní kůži – Romům, kteří dnes žijí mezi námi. Obzvláště obludné je, když si pravicoví extremisté vyberou za cíl pochodu město, v němž došlo k tak hrůznému činu, jakým bylo promyšlené zapálení domu a těžké zranění malé Natálky,“ vysvětlil smysl setkání jeho pořadatel, farář Mikuláš Vymětal.

Přečteno: 942x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Vítkov, oběť, Pietní akce, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo