romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V ČR vzniká komora expertek a expertů na problematiku rovnosti

Praha, 25.8.2014 11:13, (ROMEA)
Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)
Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

V Česku vznikne komora expertek a expertů, kteří se věnují problematice rovnosti žen a mužů. Bude sdružovat kvalifikované lidi z akademické sféry i z praxe s různými specializacemi. Fungovat by mohla začít zhruba do jednoho roku. Garantovat má odbornost posudků i poradenství, které by mohla využívat také vláda či ministerstva. Uvedla to místopředsedkyně České ženské lobby Eva Kavková. Lobby získala na projekt grant z norských fondů.

"Za genderového experta či expertku se teď vydává prakticky každý. Zatímco u jiných profesí je to jasně dáno, tady se to silně zneužívá. Impulsem pro založení komory se stalo i to, že u evropských projektů pozice expertek či expertů na genderovou problematiku byla. Realizátoři to často obcházeli. Na místo prostě dosadili nějakou ženu," podotkla Kavková. Podle lidí z neziskových organizací i akademické sféry by se rovné šance měly promítnout do různých opatření, plánů rozvoje města či do rozpočtů.

Vznik komory bude koordinovat sociologický ústav akademie věd s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy a Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Sdružení bude zastřešovat odbornice a odborníky, kteří se zaměřují na trh práce, slaďování zaměstnání a rodiny, násilí a sexuální obtěžování, menšiny, migraci, práva žen či leseb a gayů.

Podle Kavkové se nyní budou sestavovat pravidla členství v komoře, podmínky registrace a další náležitosti. Přípravy potrvají několik měsíců.

Česká ženská loby sdružuje 28 ženských a prorodinných organizací a akademických pracovišť. Na svůj projekt "Hájíme práva žen" teď získala peníze z norských fondů. Celkem má osm milionů korun, desetinu částky musela zajistit sama, upřesnila Kavková. Finance lobby využije na založení komory, ale také na prosazování legislativních opatření na podporu žen v politice, podporu porodních asistentek, osvětovou kampaň a na uspořádání druhého Kongresu žen. První se konal loni v červnu. Výsledkem byla rezoluce pro politiky s požadavky na rozšíření možností zaměstnávání na pružnou pracovní dobu, zvýšení kapacity školek či na zlepšení situace samoživitelek a samoživitelů.

Podruhé by se ženy z celé republiky měly do Prahy sjet 20. června 2015. Hlavním tématem sněmu by měla být média a ženská témata v nich.

Ženy tvoří víc než polovinu české společnosti. Do vysokých funkcí ve firmách či v politice pronikají ale obtížně. Ve Sněmovně jim připadá zhruba pětina křesel. Ženy také vydělávají v průměru o pětinu méně než muži, mají pak i nižší důchody. Ve stáří jim tak víc hrozí chudoba. V aktivním věku je víc trápí nezaměstnanost. Tvoří přitom víc absolventů vysokých škol.

Přečteno: 645x
 

Kam dál:

Štítky:  

Gender, RovnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo