romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Duchcově se sešlo na protiromském shromáždění asi 40 lidí, policie řešila dva incidenty

Duchcov, 13.7.2013 17:16, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 18:30)
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.

V Duchcově na Teplicku se dnes odpoledne na tamnějším náměstí sešlo na protiromském shromáždění asi 40 občanů. Lidé si na náměstí vyslechli krátký projev a rozešli se. Část se však vydala do jižní části města, kde žijí Romové. Policie jim na rohu ulic Bílinská a Nádražní zabránila v dalším pochodu.

"Jsou tady neonacisté, jsou tady těžkooděnci," sdělila krátce po 16 hodině serveru Romea.cz Zlatuše Tomášová, sociální terénní pracovnice pro romskou komunitu v Duchcově. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová pro server Romea.cz ve stejnou dobu uvedla, že zatím nedošlo k narušení veřejného pořádku.

V ulici Karla Čapka a Bílinské se v reakci na shromáždění na náměstí sešlo asi 70 Romů. Část radikálů se z náměstí vydala právě do těchto ulic. V dalším pochodu jim zabránili policie. Podle Tomášové zde došlo k jednomu drobnému incidentu. "Byli tady dva náckové a hodili PET láhev po pracovníkovi občanského sdružení Květina. Policie ty nácky zadržela a i s napadeným je odvezla k výslechu," uvedla pro server Romea.cz Zlatuše Tomášová.

"Přišla sem skupinka neonacistů a místních duchcovských lidí, nadávali mi tady. Pak se tady objevilo černé auto, kde byli čtyři lidi. Dva kluci a dvě ženský. Jeden vytáhl PET láhev, která byla do poloviny naplněná pivem a hodil jí po mě," popsal pro server Romea.cz incident Štefan Horvát z občanského sdružení Květina.

"V souvislosti se shromážděním v Duchcově jsme řešili dva incidenty, které jsou v současné době kvalifikovány jako přestupky proti občanskému soužití," potvrdila serveru Romea.cz policejní mluvčí Veronika Hyšplerová

Podle Tomášové jsou ve městě vidět policejní hlídky, které kontrolují doklady skupinkám neonacistů, kteří se pohybují po městě. Jinak je ve městě jak podle policie i podle Tomášové klid.

Přečteno: 2683x
 

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo