romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Janově jsou rodiny bez přívodu vody. Situace je kritická

28.10.2017 17:58
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Bez vlastního zavinění se ocitlo několik rodin i s malými dětmi na sídlišti Janov bez přívodu vody. Teplá voda jim z kohoutků neteče již několik týdnů. Posledních několik dní neteče už ani studená. Rodiny přitom řádně platí nájem i služby, proto podaly hromadné trestní oznámení na neznámého pachatele za porušení hygienických norem. Dluh mají na svědomí nezodpovědní majitelé bytových jednotek a netransparentní spravování místních domů. 

"Teď jsme úplně bez vody. Nikdo s námi nekomunikuje. Pro vodu na vaření i na mytí a na záchod chodíme ke známým. Je to katastrofa," uvedla pro server Romea.cz jedna z obyvatelek domu v bloku C, který je odstřihnutý od přívodu vody.

Přístup k nezávadné pitné vodě je přitom jedno ze základních lidských práv. Přerušení dodávky vody do bytů je závažným zásahem, který brání v užívání bytu a je možné ho vnímat jako ohrožení důstojného způsobu života.

"Jsou to slušní, hodní lidé s dvěma malými dětmi. Všechno mají zaplacené a teď jsou úplně bez vody. Plno bytů tady vlastní lidi, kteří nejsou k sehnání, vůbec nekomunikují, žijí třeba v jiném městě nebo mimo Českou republiku a nestarají se," popsala pro server Romea.cz Naděžda Kuzmina, která vlastní jeden z bytů a pronajímá ho romské rodině. Je jednou z mála vlastníků, kteří se o svůj majetek na janovském sídlišti starají a vše mají řádně zaplacené.

Přesto i po ní požaduje společnost LiRaS s.r.o. spravující celý dům uhradit částku, kterou rozpočítala mezi jednotlivé členy společenství vlastníků bytů. Tento postup povede zřejmě k tomu, že zbývající nájemníci odejdou a dům zůstane opuštěný. Samotné byty jsou pak v podstatě neprodejné. Podobná situace před zimou navíc hrozí u dalších dvou domů.

Nepřehledná bytová situace

Kritická situace se týká v současné chvíli pěti rodin. Čtyřem z nich nabídla správcovská firma náhradní byty přímo v Janově, pátá by měla odejít do litvínovské ubytovny UNO. 

Včera byl na místě i Kumar Vishwanathan, ředitel organizace Vzájemné soužití a zástupce projektu ROMACT, který má mimo jiné povzbudit komunitní práci ve vyloučených lokalitách. "Bytová situace na sídlišti Janov je skutečně velmi nepřehledná. Velké množství bytů tady vlastní lidé, kteří se o situaci nezajímají. Město Litvínov a úřad práce se konečně začalo snažit dohledávat, kam odcházejí peníze z nájmů, za služby a doplatky na bydlení," vysvětluje pro server Romea.cz Kumar Vishwanathan.

"Není vůbec jasné, jak ty dluhy vznikají - v Janově jsou obrovské sídlištní bloky a byty v nich mají i desítky jednotlivých majitelů, z nichž mnozí jsou nedohledatelní. Domy pak spravují různé společnosti a často tam figurují i prostředníci mezi majiteli a nájemníky, kteří jsou jakýmisi vybírači nájmů," říká Vishwanathan pro Romea.cz.

Problém spatřuje zároveň v tom, že pokud je společenství vlastníků bytových jednotek takto rozdrobené, neexistuje možnost domluvit společný postup, jehož předpokladem je mít nadpoloviční podporu majitelů.

"Naději vidím v tom, že snad dojde k jednání s větším zodpovědným investorem, který by odkoupil nadpoloviční počet bytů v domě. Sídliště Janov může být hezké místo, ale je nutný společný a ne roztříštěný postup," předestřel pro Romea.cz možné východisko Kumar Vishwanathan.

Peníze se "ztrácí"

Blok C, v němž jsou lidé odříznuti od přívodu vody, ještě před rokem spravovalo Stavební bytové družstvo Krušnohor. Tehdy se ale správy objektu kvůli dluhům nezodpovědných majitelů bytových jednotek - nikoli nájemníků - vzdalo a převzala ji společnost LiRaS s.r.o. - Litvínovské realitky a správy. Narůstající dlužnou částku následně společnost rozpočítala mezi několik málo zbývajících majitelů bytů, kteří s dluhy nemají společného nic jiného než skutečnost, že jsou členy společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ), jehož členy jsou i ti, kteří dluhy způsobili.

„Řada nájemníků skutečně platí, ale peníze se cestou ztratí,“ uvedl podle serveru iDNES.cz František Ryba, ředitel SBD Krušnohor, který je známý svými rasistickými protiromskými výroky. Kolik se takto "ztratilo" peněz v případě janovského bloku C není jasné, ale nájemníci domu podali trestní oznámení na neznámého pachatele a doufají, že pomůže policejní šetření.

Dluh dodavateli tepla převyšuje podle dokumentu, který má redakce serveru Romea.cz k dispozici, 300 tisíc korun. Podle informací uvedených v dokumentu je už prý s některými dlužníky dojednáno splácení dluhu. Přesto společnost požaduje hrazení dlužné částky i po ostatních členech SVJ, kteří své závazky platí řádně.

Vývoj na místě budeme i nadále sledovat.

Přečteno: 3224x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Janov, Litvínov, Voda, Bydlení, Sociálně vyloučené lokality, ReportážHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo