romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Jičíně dají lidé náckům najevo svůj odpor pohádkou

Jičín, 24.8.2013 10:58, (ROMEA)

Aktivisté v Jičíně chystají kulturní akci jako protiváhu k pochodu neonacistů, který se má v centru města uskutečnit v sobotu odpoledne. Protest proti shromáždění radikálů by se měl odehrát v židovské synagoze pod názvem Pohádkou proti nenávisti, řekl ČTK organizátor akce Jan Kindermann. Podle svolavatelů pochodu z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) by se shromáždění a pochodu radikálů mohlo zúčastnit 100 až 300 lidí.

"Odsuzujeme tento pochod dělnických nácků. Nesouhlasíme s pochodem a s názory, které ti lidé prezentují a šíří," řekl Kindermann, který je členem jičínského občanského sdružení Baševi, jež má synagogu ve správě. Kulturní akce podle něj nebude konfrontační, zazní na ní romská hudba a budou se číst romské pohádky. Aktivisté by také chtěli na Valdickou bránu vyvěsit transparenty s nápisy "Jičín proti nenávisti" a "Žijeme tu společně".

Na sobotní odpoledne se připravují státní a městská policie a jičínská radnice. "Uděláme vše pro udržení pořádku ve městě," řekla dnes ČTK mluvčí jičínské policie Hana Klečalová. Počty nasazených policistů na sobotní akci nesdělila.

Sedmnáctitisícový Jičín je jedním z pěti měst, kde chtějí radikálové uspořádat své pochody. Svolavatelé akci nazvali "shromážděním proti cikánskému exekučnímu teroru a policejní brutalitě". Shromáždění má začít v 15:00 na Husově třídě, odkud se pochodem přesune na Valdštejnovo náměstí, kde by měly být projevy a diskuse. Synagoga je nedaleko od Valdštejnova náměstí.

Radnice v Jičíně nerozumí tomu, proč si svolavatelé pochodu vybrali právě Jičín. "Ve městě není žádná vyloučená lokalita. Město tyto problémy dlouhodobě řeší, sociální služby fungují přímo v terénu," řekl dříve ČTK místostarosta Petr Hamáček. S akcí podle svých slov nesouhlasí, ale město nemá zákonnou možnost ji zakázat.

Vedle Jičína by se pochody radikálů měly v sobotu odpoledne v ČR konat ještě v Ostravě, Českých Budějovicích, Duchcově a Plzni.

Přečteno: 682x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, Demonstrace, PochodHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo