romea - logo
19. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Alžběta
Loading
rozšířené vyhledávaní

V klubu Cross proběhne Romský Bašavel. Večerní program odpálí rapová trojice United Gipsy Crew a křest desky kapely Gypsy Spirit

Praha, 21.10.2014 10:03, (ROMEA)
Kapela Gypsy Spirit s frontmanem Vojtou Lavičkou (foto: www.facebook.com)
Kapela Gypsy Spirit s frontmanem Vojtou Lavičkou (foto: www.facebook.com)

Pravděpodobně největší romská kulturní akce letošního podzimu se pod názvem Romský Bašavel uskuteční 2. listopadu od 16:00 v holešovickém klubu Cross. Zcela zdarma je zde pro všechny připraven bohatý program.

Romský Bašavel začíná v 16 hodin v kavárně Crossu promítáním dokumentu Československé televize z roku 1971 o romských hudebnících s názvem Rom zpívá, hraje, tančí (45 min.). Jde o unikátní dobový snímek, který bude pokračovat debatou s pamětníky a skvělými muzikanty pod vedením naší přední muzikoložky doc. Zuzany Jurkové. Pozvání přijali spisovatel a hudebník Gejza Horváth, autor mnoha zlidovělých romských písní, legenda moravské hudební scény Zdeněk Lazók a vynikající akordeonista Roman Horváth. Všichni tři také samozřejmě zahrají, takže Pražáci mají ideální příležitost zažít, jak hrají Romové v Brně! Kavárna nabízí nejen kávu, ale také skvělé pohoštění.

V 17:30 začne program v hlavním sále klubu Cross. Soutěž mladých romských raperů bude řídit známý producent a raper Henry D, který je podepsán mj. pod úspěchem mladé rapové romské formace UGC, jenž se také battlu zúčastní. Všichni budou soutěžit v improvizaci a v prezentaci svých skladeb a tracků. Hlavní cenou pro vítěze je natáčení a produkce singlu v profesionálním studiu. Zájemci se můžou hlásit Henrymu na čísle 737 920 743, diváci jsou samozřejmě vítáni.

Ve 20:00 začne hlavní večerní program vystoupením mladé rapové trojice United Gipsy Crew a po ní kapela Gypsy Spirit s frontmanem Vojtou Lavičkou pokřtí svojí první desku Drom andro tiro jilo - The way to your heart - Cesta do tvého srdce! Kdo bude křestním kmotrem si kapela zatím nechává jako překvapení. Po slavnostní show kapely Gypsy Spirit bude pokračovat progresivní formace Bitumen Beat, která je složena z bývalých i současných členů kapely Terne Čhave a neromských muzikantů.

Akci pořádá nezisková organizace R-Mosty ve spolupráci s klubem Cross. Je realizována v rámci projektu Oslava Romského umění, podpořeného dotačním titulem Magistrátu Hl. m. Prahy "Celoměstské programy podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2014".

organizace R-mosty
Přečteno: 941x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Festival, romská kultura, R-Mosty, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo