Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23. září 2020
Čtení na 5 minut

Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.

Zpravodajský server Romea.cz s některými kandidáty připravuje rozhovory a první romská internetová televize ROMEA TV pak všechny kandidáty pozvala do televizní debaty, kterou odvysílá příští týden.

Oproti minulým krajským volbám v roce 2016 jde o výrazně nižší počet Romů na kandidátkách stran. V roce 2016 bylo podle zjištění romea.cz kandidujících Romů minimálně 43. Víc než polovinu z nich – třiadvacet – reprezentovalo jen Romskou demokratickou stranu. Dalších zhruba dvacet Romů figurovalo na kandidátkách jiných stran. Patřily mezi ně třeba Národní socialisté – LEV 21, ODS ,ČSSD nebo Strana zelených a Piráti. Žádný z romských kandidátů ale ve volbách před čtyřmi lety neuspěl. 

Letos v krajských volbách kandidují tři Romové v Ústeckém kraji, dva v Libereckém a po jednom kandidátovi z řad Romů mají  kraje Karlovarský a Moravskoslezský. 

Piráti: Dva Romové do krajských voleb, jeden do Senátu

Zřejmě nejvyšší šanci na úspěch může mít z této sedmičky již zmíněný Karel Karika, pracovník v charitě a vedoucí Domu svatého Materny v Ústí nad Labem. Kandiduje z prvního místa kandidátní listiny a je kandidátem České pirátské strany na hejtmana v Ústeckém kraji. Je držitelem Ceny Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77.

Za Českou pirátskou stranu kandiduje v Moravskoslezském kraji také Cyril Koky z Frýdku-Místku. Projektant v energetice a zároveň čerstvý podnikatel je na devětadvacátém místě kandidátky pirátů. Navíc Cyril Koky z Kolína (u těchto dvou kandidátů jde o shodu jmen) je kandidátem pirátů na senátora v kolínském obvodu.

Piráti dlouhodobě upozorňují mimo jiné na to, že například řešení ghett v Česku nefunguje, protože se děje bez samotných Romů. Podle předsedy strany Ivana Bartoše je důležité zdůraznit, že s Romy na kandidátkách neřeší “romskou problematiku”, ale s Romy řeší problematiku celé společnosti.

“Jsem rád, když potkávám mladé lidi z romské komunity, kteří nenahlíží na politiku jako na to, jakým způsobem pomoci romské menšině, ale dívají se na to, jak pomoci společnosti jako celku, což logicky zvedá kvalitu života všem, i třeba romské menšině, která objektivně v České republice je na tom v jistém směru hůře než většinová společnost,“ řekl dříve pro ROMEA TV předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Změna: Dva kandidující Romové v Libereckém kraji

Dva romské kandidáty má i hnutí Změna pro lidi a pro krajinu v Libereckém kraji. Z devátého místa tam za toto hnutí kandiduje Marcel Fabián Grünza z Liberce. Tento podnikatel se už léta věnuje taky sociální práci a v Liberci otevřel nízkoprahové centrum.

Druhým romským kandidátem hnutí Změna pro lidi a pro krajinu v Libereckém kraji je počítačový grafik a fotograf Ondřej Kači z Liberce. Ten je na dvaatřicátém místě kandidátky. Před dvěma lety mimochodem obsadil 1. místo v soutěži Fotograf roku v kategorii Portrét. 

Ve volebním programu hnutí se mimo jiné dočteme, že strana bude vždy vystupovat proti diskriminaci a extremismu. „Budeme vždy vystupovat proti diskriminaci a extremismu. Silná slova nebo násilí nic neřeší, ať už se jedná o útoky proti nezaměstnaným, Romům, státním úředníkům, homosexuálům či živnostníkům,“ uvádí se ve volebním programu hnutí Změna.

SPD: Dva Romové z Krupky na kandidátce hnutí

I za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury kandidují dva Romové. V Ústeckém kraji je na třináctém místě kandidátky Andrea Kuchtová, podnikatelka z Krupky. Ta je zároveň místopředsedkyní místního klubu SPD Krupka. Ve stejném kraji kandiduje za SPD také vychovatel v dětském domově v Krupce – Ondřej Tancoš. Ten je na čtyřicátém místě kandidátní listiny SPD. 

Hnutí SPD se pravidelně objevuje ve zprávách ministerstva vnitra, které mapují extremismus a šíření nenávisti. Z poslední zprávy vyplývá, že v šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti hrálo hlavní roli právě hnutí Svoboda a přímá demokracie. Šéf strany Tomio Okamura nařčení z toho, že je jeho hnutí rasistické nebo extremistické, dlouhodobě odmítá a důkazem toho jsou podle něj mimo jiné právě i dva romští členové SPD.

Šéf SPD Tomio Okamura však velmi často na romskou menšinu útočí, zpochybňuje například i utrpení Romů v koncentračním táboře v letech u Písku, v jednom ze svých videí pak řekl, že strmý růst romské populace je jedním z největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku.

Strana zelených : Jeden kandidát v Karlovarském kraji

Strana zelených má v letošních krajských volbách minimálně jednoho kandidáta. Z devátého místa kandidátky zelených v Karlovarském kraji kandiduje Emil Voráč. Dlouholetý ředitel obecně prospěšné společnosti Khamoro, která je v tomto regionu jedním z poskytovatelů sociálních služeb.

Strana zelených byla první větší majoritní stranou, která místo na svých kandidátkách nabídla hned několika Romům. Například v roce 2010 byla lídrem kandidátky za Stranu zelených v Pardubickém kraji Lucie Fuková (tehdy Horváthová). A třeba v roce 2013 v předčasných sněmovních volbách měla Strana zelených romských kandidátů hned devět.  

Ve svém programu zelení například píšou, že stát by měl Romům garantovat ochranu před rasovou diskriminací a že by Romové měli mít rovný přístup ke vzdělání.

“Zelení jsou přesvědčeni, že stát musí důsledně garantovat nejen ochranu před rasovou diskriminací, projevy nenávisti a násilím, ale i práva romské menšiny na rovný přístup ke vzdělání, k práci a k politickému rozhodování, včetně svobodného rozhodování mezi asimilací a emancipací,” uvádí se v dlouhodobém programu Strany zelených.

Romové nemají dlouhodobě zastoupení ve vrcholné politice

Romové nemají dlouhodobě výrazné zastoupení na politické mapě České republiky. V Parlamentu ČR nereprezentuje romskou komunitu už dvacet let nikdo. Jednou z posledních v Poslanecké sněmovně byla na přelomu tisíciletí Monika Horáková, dnes Mihaličková, zvolená na kandidátce Unie svobody.

Na komunální úrovni je po volbách v roce 2018 situace lepší. Do zastupitelstev obcí se po celém Česku dostalo 13 Romů. O hlasy voličů usilovalo v roce 2018 rekordní množství romských kandidátů. Server Romea.cz jich našel minimálně 170, podle odhadů jich ale mohlo být až 300.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon