romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)
Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.

Zpravodajský server Romea.cz s některými kandidáty připravuje rozhovory a první romská internetová televize ROMEA TV pak všechny kandidáty pozvala do televizní debaty, kterou odvysílá příští týden.

Oproti minulým krajským volbám v roce 2016 jde o výrazně nižší počet Romů na kandidátkách stran. V roce 2016 bylo podle zjištění romea.cz kandidujících Romů minimálně 43. Víc než polovinu z nich – třiadvacet – reprezentovalo jen Romskou demokratickou stranu. Dalších zhruba dvacet Romů figurovalo na kandidátkách jiných stran. Patřily mezi ně třeba Národní socialisté - LEV 21, ODS ,ČSSD nebo Strana zelených a Piráti. Žádný z romských kandidátů ale ve volbách před čtyřmi lety neuspěl. 

Letos v krajských volbách kandidují tři Romové v Ústeckém kraji, dva v Libereckém a po jednom kandidátovi z řad Romů mají  kraje Karlovarský a Moravskoslezský. 

Piráti: Dva Romové do krajských voleb, jeden do Senátu

Zřejmě nejvyšší šanci na úspěch může mít z této sedmičky již zmíněný Karel Karika, pracovník v charitě a vedoucí Domu svatého Materny v Ústí nad Labem. Kandiduje z prvního místa kandidátní listiny a je kandidátem České pirátské strany na hejtmana v Ústeckém kraji. Je držitelem Ceny Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77.

Za Českou pirátskou stranu kandiduje v Moravskoslezském kraji také Cyril Koky z Frýdku-Místku. Projektant v energetice a zároveň čerstvý podnikatel je na devětadvacátém místě kandidátky pirátů. Navíc Cyril Koky z Kolína (u těchto dvou kandidátů jde o shodu jmen) je kandidátem pirátů na senátora v kolínském obvodu.

Piráti dlouhodobě upozorňují mimo jiné na to, že například řešení ghett v Česku nefunguje, protože se děje bez samotných Romů. Podle předsedy strany Ivana Bartoše je důležité zdůraznit, že s Romy na kandidátkách neřeší "romskou problematiku", ale s Romy řeší problematiku celé společnosti.

"Jsem rád, když potkávám mladé lidi z romské komunity, kteří nenahlíží na politiku jako na to, jakým způsobem pomoci romské menšině, ale dívají se na to, jak pomoci společnosti jako celku, což logicky zvedá kvalitu života všem, i třeba romské menšině, která objektivně v České republice je na tom v jistém směru hůře než většinová společnost,“ řekl dříve pro ROMEA TV předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Změna: Dva kandidující Romové v Libereckém kraji

Dva romské kandidáty má i hnutí Změna pro lidi a pro krajinu v Libereckém kraji. Z devátého místa tam za toto hnutí kandiduje Marcel Fabián Grünza z Liberce. Tento podnikatel se už léta věnuje taky sociální práci a v Liberci otevřel nízkoprahové centrum.

Druhým romským kandidátem hnutí Změna pro lidi a pro krajinu v Libereckém kraji je počítačový grafik a fotograf Ondřej Kači z Liberce. Ten je na dvaatřicátém místě kandidátky. Před dvěma lety mimochodem obsadil 1. místo v soutěži Fotograf roku v kategorii Portrét. 

Ve volebním programu hnutí se mimo jiné dočteme, že strana bude vždy vystupovat proti diskriminaci a extremismu. „Budeme vždy vystupovat proti diskriminaci a extremismu. Silná slova nebo násilí nic neřeší, ať už se jedná o útoky proti nezaměstnaným, Romům, státním úředníkům, homosexuálům či živnostníkům,“ uvádí se ve volebním programu hnutí Změna.

SPD: Dva Romové z Krupky na kandidátce hnutí

I za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury kandidují dva Romové. V Ústeckém kraji je na třináctém místě kandidátky Andrea Kuchtová, podnikatelka z Krupky. Ta je zároveň místopředsedkyní místního klubu SPD Krupka. Ve stejném kraji kandiduje za SPD také vychovatel v dětském domově v Krupce - Ondřej Tancoš. Ten je na čtyřicátém místě kandidátní listiny SPD. 

Hnutí SPD se pravidelně objevuje ve zprávách ministerstva vnitra, které mapují extremismus a šíření nenávisti. Z poslední zprávy vyplývá, že v šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti hrálo hlavní roli právě hnutí Svoboda a přímá demokracie. Šéf strany Tomio Okamura nařčení z toho, že je jeho hnutí rasistické nebo extremistické, dlouhodobě odmítá a důkazem toho jsou podle něj mimo jiné právě i dva romští členové SPD.

Šéf SPD Tomio Okamura však velmi často na romskou menšinu útočí, zpochybňuje například i utrpení Romů v koncentračním táboře v letech u Písku, v jednom ze svých videí pak řekl, že strmý růst romské populace je jedním z největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku.

Strana zelených : Jeden kandidát v Karlovarském kraji

Strana zelených má v letošních krajských volbách minimálně jednoho kandidáta. Z devátého místa kandidátky zelených v Karlovarském kraji kandiduje Emil Voráč. Dlouholetý ředitel obecně prospěšné společnosti Khamoro, která je v tomto regionu jedním z poskytovatelů sociálních služeb.

Strana zelených byla první větší majoritní stranou, která místo na svých kandidátkách nabídla hned několika Romům. Například v roce 2010 byla lídrem kandidátky za Stranu zelených v Pardubickém kraji Lucie Fuková (tehdy Horváthová). A třeba v roce 2013 v předčasných sněmovních volbách měla Strana zelených romských kandidátů hned devět.  

Ve svém programu zelení například píšou, že stát by měl Romům garantovat ochranu před rasovou diskriminací a že by Romové měli mít rovný přístup ke vzdělání.

"Zelení jsou přesvědčeni, že stát musí důsledně garantovat nejen ochranu před rasovou diskriminací, projevy nenávisti a násilím, ale i práva romské menšiny na rovný přístup ke vzdělání, k práci a k politickému rozhodování, včetně svobodného rozhodování mezi asimilací a emancipací," uvádí se v dlouhodobém programu Strany zelených.

Romové nemají dlouhodobě zastoupení ve vrcholné politice

Romové nemají dlouhodobě výrazné zastoupení na politické mapě České republiky. V Parlamentu ČR nereprezentuje romskou komunitu už dvacet let nikdo. Jednou z posledních v Poslanecké sněmovně byla na přelomu tisíciletí Monika Horáková, dnes Mihaličková, zvolená na kandidátce Unie svobody.

Na komunální úrovni je po volbách v roce 2018 situace lepší. Do zastupitelstev obcí se po celém Česku dostalo 13 Romů. O hlasy voličů usilovalo v roce 2018 rekordní množství romských kandidátů. Server Romea.cz jich našel minimálně 170, podle odhadů jich ale mohlo být až 300.

Přečteno: 3901x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Politika, Pirátská strana, Svoboda a přímá demokracie (SPD), Strana zelenýchHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo