romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)
Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.

Zpravodajský server Romea.cz s některými kandidáty připravuje rozhovory a první romská internetová televize ROMEA TV pak všechny kandidáty pozvala do televizní debaty, kterou odvysílá příští týden.

Oproti minulým krajským volbám v roce 2016 jde o výrazně nižší počet Romů na kandidátkách stran. V roce 2016 bylo podle zjištění romea.cz kandidujících Romů minimálně 43. Víc než polovinu z nich – třiadvacet – reprezentovalo jen Romskou demokratickou stranu. Dalších zhruba dvacet Romů figurovalo na kandidátkách jiných stran. Patřily mezi ně třeba Národní socialisté - LEV 21, ODS ,ČSSD nebo Strana zelených a Piráti. Žádný z romských kandidátů ale ve volbách před čtyřmi lety neuspěl. 

Letos v krajských volbách kandidují tři Romové v Ústeckém kraji, dva v Libereckém a po jednom kandidátovi z řad Romů mají  kraje Karlovarský a Moravskoslezský. 

Piráti: Dva Romové do krajských voleb, jeden do Senátu

Zřejmě nejvyšší šanci na úspěch může mít z této sedmičky již zmíněný Karel Karika, pracovník v charitě a vedoucí Domu svatého Materny v Ústí nad Labem. Kandiduje z prvního místa kandidátní listiny a je kandidátem České pirátské strany na hejtmana v Ústeckém kraji. Je držitelem Ceny Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77.

Za Českou pirátskou stranu kandiduje v Moravskoslezském kraji také Cyril Koky z Frýdku-Místku. Projektant v energetice a zároveň čerstvý podnikatel je na devětadvacátém místě kandidátky pirátů. Navíc Cyril Koky z Kolína (u těchto dvou kandidátů jde o shodu jmen) je kandidátem pirátů na senátora v kolínském obvodu.

Piráti dlouhodobě upozorňují mimo jiné na to, že například řešení ghett v Česku nefunguje, protože se děje bez samotných Romů. Podle předsedy strany Ivana Bartoše je důležité zdůraznit, že s Romy na kandidátkách neřeší "romskou problematiku", ale s Romy řeší problematiku celé společnosti.

"Jsem rád, když potkávám mladé lidi z romské komunity, kteří nenahlíží na politiku jako na to, jakým způsobem pomoci romské menšině, ale dívají se na to, jak pomoci společnosti jako celku, což logicky zvedá kvalitu života všem, i třeba romské menšině, která objektivně v České republice je na tom v jistém směru hůře než většinová společnost,“ řekl dříve pro ROMEA TV předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Změna: Dva kandidující Romové v Libereckém kraji

Dva romské kandidáty má i hnutí Změna pro lidi a pro krajinu v Libereckém kraji. Z devátého místa tam za toto hnutí kandiduje Marcel Fabián Grünza z Liberce. Tento podnikatel se už léta věnuje taky sociální práci a v Liberci otevřel nízkoprahové centrum.

Druhým romským kandidátem hnutí Změna pro lidi a pro krajinu v Libereckém kraji je počítačový grafik a fotograf Ondřej Kači z Liberce. Ten je na dvaatřicátém místě kandidátky. Před dvěma lety mimochodem obsadil 1. místo v soutěži Fotograf roku v kategorii Portrét. 

Ve volebním programu hnutí se mimo jiné dočteme, že strana bude vždy vystupovat proti diskriminaci a extremismu. „Budeme vždy vystupovat proti diskriminaci a extremismu. Silná slova nebo násilí nic neřeší, ať už se jedná o útoky proti nezaměstnaným, Romům, státním úředníkům, homosexuálům či živnostníkům,“ uvádí se ve volebním programu hnutí Změna.

SPD: Dva Romové z Krupky na kandidátce hnutí

I za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury kandidují dva Romové. V Ústeckém kraji je na třináctém místě kandidátky Andrea Kuchtová, podnikatelka z Krupky. Ta je zároveň místopředsedkyní místního klubu SPD Krupka. Ve stejném kraji kandiduje za SPD také vychovatel v dětském domově v Krupce - Ondřej Tancoš. Ten je na čtyřicátém místě kandidátní listiny SPD. 

Hnutí SPD se pravidelně objevuje ve zprávách ministerstva vnitra, které mapují extremismus a šíření nenávisti. Z poslední zprávy vyplývá, že v šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti hrálo hlavní roli právě hnutí Svoboda a přímá demokracie. Šéf strany Tomio Okamura nařčení z toho, že je jeho hnutí rasistické nebo extremistické, dlouhodobě odmítá a důkazem toho jsou podle něj mimo jiné právě i dva romští členové SPD.

Šéf SPD Tomio Okamura však velmi často na romskou menšinu útočí, zpochybňuje například i utrpení Romů v koncentračním táboře v letech u Písku, v jednom ze svých videí pak řekl, že strmý růst romské populace je jedním z největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku.

Strana zelených : Jeden kandidát v Karlovarském kraji

Strana zelených má v letošních krajských volbách minimálně jednoho kandidáta. Z devátého místa kandidátky zelených v Karlovarském kraji kandiduje Emil Voráč. Dlouholetý ředitel obecně prospěšné společnosti Khamoro, která je v tomto regionu jedním z poskytovatelů sociálních služeb.

Strana zelených byla první větší majoritní stranou, která místo na svých kandidátkách nabídla hned několika Romům. Například v roce 2010 byla lídrem kandidátky za Stranu zelených v Pardubickém kraji Lucie Fuková (tehdy Horváthová). A třeba v roce 2013 v předčasných sněmovních volbách měla Strana zelených romských kandidátů hned devět.  

Ve svém programu zelení například píšou, že stát by měl Romům garantovat ochranu před rasovou diskriminací a že by Romové měli mít rovný přístup ke vzdělání.

"Zelení jsou přesvědčeni, že stát musí důsledně garantovat nejen ochranu před rasovou diskriminací, projevy nenávisti a násilím, ale i práva romské menšiny na rovný přístup ke vzdělání, k práci a k politickému rozhodování, včetně svobodného rozhodování mezi asimilací a emancipací," uvádí se v dlouhodobém programu Strany zelených.

Romové nemají dlouhodobě zastoupení ve vrcholné politice

Romové nemají dlouhodobě výrazné zastoupení na politické mapě České republiky. V Parlamentu ČR nereprezentuje romskou komunitu už dvacet let nikdo. Jednou z posledních v Poslanecké sněmovně byla na přelomu tisíciletí Monika Horáková, dnes Mihaličková, zvolená na kandidátce Unie svobody.

Na komunální úrovni je po volbách v roce 2018 situace lepší. Do zastupitelstev obcí se po celém Česku dostalo 13 Romů. O hlasy voličů usilovalo v roce 2018 rekordní množství romských kandidátů. Server Romea.cz jich našel minimálně 170, podle odhadů jich ale mohlo být až 300.

Přečteno: 4022x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Politika, Pirátská strana, Svoboda a přímá demokracie (SPD), Strana zelenýchHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo