romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Kralupech nad Vltavou odstartoval druhý ročník integračního projektu Romský mentor

Kralupy nad Vltavou, 7.2.2013 14:46, (ROMEA)
Úvodní školení druhého ročníku projektu Romský mentor v Kralupech nad Vltavou.
Úvodní školení druhého ročníku projektu Romský mentor v Kralupech nad Vltavou.

Poslední lednový víkend proběhlo v Kralupech nad Vltavou úvodní školení druhého ročníku projektu Romský mentor. Projekt do České republiky přinesla organizace Open Society Foundations (OSF) z Budapešti a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA. Projekt rovněž úspěšně probíhá v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Jeho hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách.

Ve školách nebo jiných zařízeních, například neziskových organizacích či komunitním centru se pak pravidelně schází dvojice mentor a pedagog se skupinou dětí, s níž se věnují programu podle zaměření romského mentora – profesionálního umělce. Kromě samotných aktivit, jakými jsou třeba hudba, módní design nebo balet, se děti učí rozvíjet i sociální kompetence a v často smíšené skupině se vzájemně poznávají romští a neromští kamarádi – na obecnější rovině pak romská kultura s neromskou. Osobní příklad a zkušenosti vzoru úspěšné romské osobnosti pak posiluje sebeuvědomění a sebeúctu romských dětí a motivuje je k snaze o svou vlastní úspěšnou dráhu.

Úvodního školení letošního ročníku se zúčastnily týmy mentor-pedagog v plném počtu. Program se věnoval zejména evaluační – hodnotící zprávě minulého roku, na základě níž se pak diskutovala strategie a plány na rok aktuální. Účastníci se věnovali také novinkám, sdílení zkušeností nebo individuálním konzultacím. Kromě zástupců občanského sdružení ROMEA se setkání zúčastnila i Eniko Garai z OSF a Monika Rozsa z Pressley Ridge z Maďarska.

„Domnívám se, že se úvodní školení projektu vydařilo. Sešla se na něm skupina profesionálů, ať už mentorů nebo učitelů, kteří jsou do práce s dětmi nadšení – a ta se jim především také skvěle daří. Díky jejich nasazení a cílům, které všichni přijali za své, nebylo vůbec znát, kdo je v projektu již „ostřílený“ a zkušený a kdo je v něm úplně nový,“ přibližuje Iva Hlaváčková, koordinátorka projektu z občanského sdružení ROMEA.

V letošním roce bylo do programu vybráno osm subjektů a osm romských umělců z různých krajů České republiky: dvě skupiny z Prahy – ZŠ Letohradská, s malířkou Ladislavou Gažiovou a komunitní centrum Prádelna s módním návrhářem Pavlem Berkym, ZŠ ve Slaném se zpěvačkou Pavlínou Matiovou, sdružení CEDR v Krásné Lípě s všestranně muzikálně nadanou Marcelou Surmajovou. Na ZŠ Pudlov v Bohumíně svou skupinu vede raper a kick-boxer Lukrecius Chang, na ZŠ Mariánské hory v Ostravě baletka Bibiana Poláková, na ZŠ v České Třebové spisovatelka Eva Danišová a v neposlední řadě sdružení Džas jekhetane jekhe dromeha ve Valašském Meziříčí s hudebníkem Ivanem Kandráčem.

Přestože se doba trvání projektu o několik měsíců oproti loňskému roku vlivem dlouhého a administrativně náročného evaluačního procesu na straně OSF a jeho partnerů zkrátila, na formátu a podobě projektu se tím nic zásadního nemění a celkově proběhne minimálně 120 setkání s dětmi. Na konci školního roku pak společná práce vyvrcholí závěrečným vystoupením každé skupiny, například výstavou nebo divadelním představením.

Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze. Více o projektu také na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na Facebooku.

Přečteno: 975x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, OSF, Pressley RidgeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo