romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V neděli 2.srpna proběhne v Letech u Písku pietní akt. Cenu Za lidskost převezme Gwendolyn Albert

13.7.2020 14:47
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V neděli 2.8. se uskuteční pietní akt v Letech u Písku.

Pietu ve 12:00 zahájí česká hymna a žalm romských vězňů nacistických koncentračních táborů. Po položení květin bude následovat duchovní slovo a kulturní program.

Ocenění pozůstalých po obětech tábora Za lidskost převezme za svou dlouhodobou činnost v oblasti obrany lidských práv, zejména v oblasti nedobrovolných sterilizací romských žen Gwendolyn Albert.

„V důsledku této zvláštní doby jsme letos byli nuceni pietní akt v KP Lety, který každoročně pořádáme 13.května posunout na 2.srpna. Stalo se tak i proto, že zavzpomínáme i na tzv.cikánský tábor Osvětim – Březinka. Před 76 roky, v noci z 2 na 3. srpna zde němečtí nacisté v plynových komorách povraždili na 3 tisíce romských mužů, žen a dětí,“ uvedl předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR (VPORH) Čeněk Růžička.

Událost VPORH pořádá s podporou Ministerstva kultury ČR, Nadačního fondu obětem holocaustu a Muzea romské kultury. Konat se bude na místě pohřebiště obětí koncentračního tábora.

Účastníci mohou využít dopravy na pietní akt do Letů a zpět zdarma. Z Prahy bude přistaven autobus v blízkosti autobusového nádraží Florenc za mostem magistrály v ulici Na Florenci. Odjíždět bude v 9:45. Cestu lze zajistit na 603247617 nebo e-mailu ruzicka.vporh@seznam.cz.

Z Brna autobus odjíždí v 7:30 a bude přistaven u Muzea romské kultury, v ulici Bratislavská 67. Rezervace předem je nutná, a to na čísle 545 581 206 nebo e-mailu sekretariat@rommuz.cz - do pondělí 20.7.

POZVÁNKA

Přečteno: 822x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Čeněk Růžička, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo