romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V několika městech proběhly nenávistné demonstrace proti uprchlíkům

28.10.2015 18:25, (AKTUALIZOVÁNO)
Na demonstraci odpůrců EU, migrace a islámu na náměstí Míru v Praze zasahovali 28. října 2015 těžkooděnci. Rozdělili skupinu odpůrců uprchlíků a skupinu příznivců migrantů. Na akci Bloku proti islámu a Úsvitu - Národní koalice se sešly stovky lidí. (FOTO: ČTK)
Na demonstraci odpůrců EU, migrace a islámu na náměstí Míru v Praze zasahovali 28. října 2015 těžkooděnci. Rozdělili skupinu odpůrců uprchlíků a skupinu příznivců migrantů. Na akci Bloku proti islámu a Úsvitu - Národní koalice se sešly stovky lidí. (FOTO: ČTK)

V Praze, Brně a několika dalších městech se dnes sešly stovky lidí na demonstracích proti migraci, v Brně jich podle policejního odhadu bylo asi 1500. V Praze od sebe policejní těžkooděnci oddělili skupiny odpůrců islámu a EU od skupiny příznivců migrantů, akce v ostatních městech se obešly bez vážnějších incidentů. Do 16:00 většina shromáždění skončila. V celé republice se sešlo odhadem až čtyři tisíce lidí.

Většinu akcí - v Praze, Brně, Ostravě a Ústí nad Labem - svolal Blok proti islámu a Úsvit-Národní koalice. V Liberci, kde se také demonstrovalo mimo jiné proti přistěhovalcům, byl hlavním řečníkem předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura.

V Brně promluvila Klára Samková

Nejvíc lidí přišlo v Brně. "Akce má upozornit na velké nebezpečí pro Evropu, kterou představuje valící se vlna islámských migrantů," řekl ČTK mluvčí Bloku proti islámu David Štěpán. Lidé přišli s transparenty, na kterých bylo napsáno: Ne islámské invazi, ne německé diktatuře. Ne okupaci Evropy islámem. Další lidé měli transparenty se slovy: Stop islamizaci Evropy nebo Sebevražda Evropy nesmí být náš vzor, Ano žalobě proti kvótám. Mezi patnácti sty účastníky demonstrace bylo i 70 motorkářů, kteří byli vidět i na demonstracích v některých dalších městech.

Na pódiu k příchozím promluvilo několik řečníků. Mezi prvními byla advokátka Klára Samková, která řekla, že bude proti islámu bojovat všemi právními prostředky. "Pokud právní formy nebudou účinné, budu bojovat i těmi neprávními. A pokud někdo použije nějaké zbraně, nic nás neváže k tomu nepoužít ty stejné," prohlásila Samková. Řekla, že islámští muži si neváží žen, které podle ní nemají žádná práva. Na to poukázal i František Novák z hnutí Úsvit, který navrhuje postavit islám mimo zákon. "Korán bych dal na úroveň Hitlerovy knihy Mein Kampf," řekl Novák.

Podle primátora Petra Vokřála (ANO) je nepřijatelné, aby se podobná akce konala v den státního svátku. "Je to účelové. Každý může mít svůj názor a já nejsem zastáncem islámu. Ale nabádám všechny, aby nezvyšovali napětí, které kolem nás je. Měli bychom se chovat tolerantně a s respektem a zároveň požadovat, abychom byli respektovaní my," řekl Vokřál.

Do Prahy přijel šéf Pegidy

I jinde řečníci brojili proti migraci, někteří lidé si přinesli vlajky a transparenty. Do Prahy, kde se sešlo podle odhadů až 1000 lidí, přijeli akci podpořit zástupci německého hnutí Pegida, včetně jeho předáka Lutze Bachmanna, který na shromáždění promluvil. "Je důležité, aby nyní spolupracovali všichni evropští vlastenci, abychom mohli čelit této hrozbě. Jsme silní a dokážeme," řekl mimo jiné. Pegida, neboli hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, už téměř rok pořádá v Drážďanech demonstrace proti údajné islamizaci a přistěhovalcům.

V Praze museli těžkooděnci rozdělit skupinu odpůrců uprchlíků a skupinu příznivců migrantů. "Dohlíželi jsme na to, aby nedošlo k narušení řádně nahlášeného shromáždění proti imigraci osobami protichůdného postoje. Nemuseli jsme fyzicky zasahovat,“ uvedla pro iDNES.cz policejní mluvčí Iveta Martinková.

V Ostravě se protestního shromáždění proti nelegální imigraci zúčastnilo okolo 500 lidí. Hlavním řečníkem byl představitel Bloku proti islámu Martin Konvička. Nevznikly žádné incidenty, po skončení akce se účastníci v klidu rozešli.

V Ústí nad Labem byli mezi demonstranty neonacisté

V Ústí nad Labem se shromáždilo asi 400 lidí, vidět byla mezi jinými i vlajka s nápisem "Národní odpor", což je neregistrovaná neonacistická organizace. Kromě zástupců Bloku proti islámu a Úsvitu - Národní koalice se na pódiu objevil i ústecký senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši). Policie nasadila antikonfliktní týmy, kriminalisty v civilu i speciální vůz pro monitoring demonstrací, ale nezasahovala.

V Liberci se na demonstraci proti islamizaci Evropy a za vypsání referenda o vystoupení z EU na náměstí před radnicí sešlo zhruba 350 lidí, z toho asi 70 účastníků přijelo ve skupině na motocyklech. Hlavním řečníkem byl poslanec Tomio Okamura. Souběžně se konala i demonstrace na podporu uprchlíků, na níž dorazilo asi 40 lidí. "Akce je zatím bez konfliktů," řekla před 16:00 krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková. Jednomu hrozícímu incidentu ale museli zamezit těžkooděnci, když se část účastníků demonstrace proti údajné islamizaci vydala ke druhé skupině. Policie zareagovala rychle a těžkooděnci se postavili mezi obě skupiny.

Dnes se demonstrovalo také v jihočeském Větřní, kam shromáždění "Za suverenitu ČR, proti imigraci a za vystoupení z EU" svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Podle informací policie se tam sešlo několik desítek lidí a kolem 16:00 se začali rozcházet. Narušení veřejného pořádku policisté podle jejich mluvčího Milana Bajcury nezaznamenali.

V nynější mohutné migrační vlně do Evropy míří převážně běženci ze Sýrie, kde je občanská válka, přicházejí také lidé z Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky v úterý uvedl, že od začátku roku překonalo Středozemní moře na cestě za lepším životem v Evropě více než 700.000 migrantů. Přes 3210 lidí cestu nepřežilo nebo se stále pohřešuje. Většina z nich chce do Německa, kam už zamířily statisíce běženců. Česká policie za prvních devět měsíců roku v Česku zaregistrovala 7201 migrantů.

VIDEO

Přečteno: 1167x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Xenofobie, Nenávist, Uprchlíci, Islám, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo