romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dnes v Ostravě proběhne pokojný pochod k výročí rozsudku D.H. odsuzující segregaci romských dětí ve školství

Ostrava, 6.11.2012 15:29, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Dne 7. 11. 2012 se uskuteční pokojný pochod skupiny ostravských Romů  k připomenutí vydání rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku ve věci D. H. a ostatní versus ČR, který potvrdil diskriminaci romských dětí v přístupu ke vzdělávání v České republice.

"Zdůrazňuji, že jde o naprosto poklidnou akci, jíž chceme projevit znepokojení nad pokračujícími diskriminačními přístupy ve školských  institucích, které omezují romské dětI v jejich rozvoji a také v možnostech následného vzdělávání. Rovněž chtějí upozornit na nedostatečné  vzdělávání samotných pedagogů, kteří pracujÍ s romským dítětem a často svými zásahy pramenící z neznalosti specifik etnika nevytvářejí podmínky pro bezkonfliktní soužití majority a minorit, " uvedl pro server Romea.cz svolavatel akce Martin Grinvalský. Patří společně s dalšími k občanské iniciativě několika ostravských Romů, kteří se pravidelně scházejí a chtějí ostatní vyburcovat k větší angažovanosti.

Začátek akce je plánován na 16:30 hodin před ostravskou radnici, kde  vystoupí řečníci a následně bude položen kříž a rozsvěceny svíčky  k symbolickému znázornění soustavného pohřbívání naděje na snazší integraci do společnosti  a ke zlepšení podmínek mladých Romů pro život. Soudržnost Romů bude vyjádřena zpěvem romské hymny.

Poté se  shromáždění vydá k České školní inspekci, která se podle organizátorů při nedostatečné intervenci  stává hrobem v momentě  zařazování dětí do praktických  škol a takřka vylučuje možnost rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání Romů.

jab, mg
Přečteno: 1139x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, segregaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo