romea - logo
21. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Albert
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze se jednalo o možnostech odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

Praha, 20.5.2013 11:40, (ROMEA)

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva se minulý týden zúčastnila jednání, na kterém byly probírány možnosti odškodnění protiprávně sterilizovaných žen.

Jednání pořádal Český helsinský výbor pod vedením své bývalé předsedkyně Anny Šabatové. Zúčastnili se jej další významní aktéři jako Gwendolyn Albert, Kateřina Červená z Ligy lidských práv, Elena Gorolová ze Spolku sterilizovaných žen a zástupci Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva práce a sociálních věcí. Ze zahraničí byli přizváni i Marek Szilvasi z European Roma Rights Centre a Claude Cahn, poradce pro lidská práva Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Zmínění odborníci společně diskutovali o otázkách odškodnění v minulosti protiprávně sterilizovaných žen. Zmocněnkyně účastníky informovala o stavu projednávání podnětu Rady vlády pro lidská práva k této otázce, který je dosud řešen s jednotlivými ministry. Někteří účastníci zmínili rovněž problematickou cestu soudního řízení, kde jsou nároky většiny žen již promlčeny. Ve výsledku se skupina shodla na tom, že bude spolupracovat s Českým helsinským výborem na přípravě jeho návrhu zákona o odškodňovacím mechanismu, pro který bude následně získávána podpora mezi veřejností a politiky.

"Odškodnění by se mělo týkat co nejširšího okruhu obětí bez ohledu na rasu, původ apod., neboť jak zkušenosti ze zahraničí, tak i některé informace z České republiky ukazují, že se sterilizace bez souhlasu netýkaly jen romských žen, ale např. i osob se zdravotním postižením či jinak společensky odlišných (např. disidentů v období komunismu). Přístup k obětem by měl být co nejšetrnější a velkorysý, aby tak nedošlo k prohloubení jejich újmy," uvádí se v tiskové zprávě zmocněnkyně.

Český helsinský výbor bude za spolupráce členů skupiny nadále připravovat návrh zákona o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen.

ryz, TZ Moniky Šimůnkové, vládní zmocněnkyně pro lidská práva
Přečteno: 776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, zmocněnkyně pro lidská práva, Šimůnková Monika, Český helsinský výborHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo