romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Praze se jednalo o možnostech odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

Praha, 20.5.2013 11:40, (ROMEA)

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva se minulý týden zúčastnila jednání, na kterém byly probírány možnosti odškodnění protiprávně sterilizovaných žen.

Jednání pořádal Český helsinský výbor pod vedením své bývalé předsedkyně Anny Šabatové. Zúčastnili se jej další významní aktéři jako Gwendolyn Albert, Kateřina Červená z Ligy lidských práv, Elena Gorolová ze Spolku sterilizovaných žen a zástupci Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva práce a sociálních věcí. Ze zahraničí byli přizváni i Marek Szilvasi z European Roma Rights Centre a Claude Cahn, poradce pro lidská práva Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Zmínění odborníci společně diskutovali o otázkách odškodnění v minulosti protiprávně sterilizovaných žen. Zmocněnkyně účastníky informovala o stavu projednávání podnětu Rady vlády pro lidská práva k této otázce, který je dosud řešen s jednotlivými ministry. Někteří účastníci zmínili rovněž problematickou cestu soudního řízení, kde jsou nároky většiny žen již promlčeny. Ve výsledku se skupina shodla na tom, že bude spolupracovat s Českým helsinským výborem na přípravě jeho návrhu zákona o odškodňovacím mechanismu, pro který bude následně získávána podpora mezi veřejností a politiky.

"Odškodnění by se mělo týkat co nejširšího okruhu obětí bez ohledu na rasu, původ apod., neboť jak zkušenosti ze zahraničí, tak i některé informace z České republiky ukazují, že se sterilizace bez souhlasu netýkaly jen romských žen, ale např. i osob se zdravotním postižením či jinak společensky odlišných (např. disidentů v období komunismu). Přístup k obětem by měl být co nejšetrnější a velkorysý, aby tak nedošlo k prohloubení jejich újmy," uvádí se v tiskové zprávě zmocněnkyně.

Český helsinský výbor bude za spolupráce členů skupiny nadále připravovat návrh zákona o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen.

ryz, TZ Moniky Šimůnkové, vládní zmocněnkyně pro lidská práva
Přečteno: 779x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, zmocněnkyně pro lidská práva, Šimůnková Monika, Český helsinský výborHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo