romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Prostějově by mohly být první kameny zmizelých obětí holokaustu

20.3.2018 9:45
Ilustrační FOTO: yeowatzup, Flickr.com
Ilustrační FOTO: yeowatzup, Flickr.com

V Prostějově by mohly být umístěny první kameny zmizelých, které v Česku a řadě dalších zemí připomínají oběti holokaustu. Kámen zmizelých, takzvaný stolperstein, je dlažební kostka o velikosti deset krát deset centimetrů s údaji o oběti vyrytými do mosazné tabulky na jejím povrchu. Kostky jsou zapracovány do dlažby chodníků obvykle před domem, v němž lidé bydleli před nástupem do transportu. V Prostějově, kde žila ještě před druhou světovou válkou početná židovská komunita, nenaleznete zatím takový kámen ani jeden, je uvedeno 18. března ve zveřejněné zprávě na webových stránkách spolku Hanácký Jeruzalém.

"Přihlásili se však první zájemci, jeden z nich je z našeho města. Ten by rád umístil na vlastní náklady první Stolperstein. Podali jsme proto na prostějovskou radnici žádost o umístění kamenů, čekáme v tuto chvíli na vyjádření," uvedl předseda spolku Michal Šmucr. Kameny je třeba objednat přímo u výrobce v Německu, v Prostějově by mohly být umístěny příští rok.

Podle spolku bylo těžké určit, komu budou první kameny věnovány. "Obětí holokaustu z Prostějovska bylo více než dvanáct stovek a u koho začít? Určitým vodítkem byla skutečnost, že zmíněný zájemce chce první Stolperstein položit za někoho ze stejného domu, kde nyní žije on sám. Ovšem jen z tohoto domu odešlo do transportu přes 20 lidí a přežil jediný člověk," uvedl Šmucr.

Vybrána byla nejmladší obyvatelka domu, čtyřletá Ruth Brennerová, která byla zavražděna v Malém Trostinci v roce 1942 společně se svými dvěma sestrami a matkou.

Například v Olomouci je již přes 200 kamenů zmizelých, jsou také v Třebíči, Kroměříži, Plzni či Praze. Po celé Evropě je jich několik desítek tisíc.

Prostějovská radnice se již delší dobu nedokáže dohodnout s židovskými organizacemi na podobě pietní úpravy místa bývalého židovského hřbitova v sousedství školy. Hřbitov byl zničen za německé okupace a na jeho místě, kde stále leží ostatky téměř 2000 židovských obyvatel, je park a parkoviště. Nadace Kolel Damesek Eliezer se snaží místo bývalého hřbitova rehabilitovat, nemůže se ale s radnicí dohodnout na podobě pietní úpravy. Na hřbitově jsou pochováni například předkové filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

Přečteno: 702x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prostějov, Holocaust, oběťHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo