romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Prostějově by mohly být první kameny zmizelých obětí holokaustu

20.3.2018 9:45
Ilustrační FOTO: yeowatzup, Flickr.com
Ilustrační FOTO: yeowatzup, Flickr.com

V Prostějově by mohly být umístěny první kameny zmizelých, které v Česku a řadě dalších zemí připomínají oběti holokaustu. Kámen zmizelých, takzvaný stolperstein, je dlažební kostka o velikosti deset krát deset centimetrů s údaji o oběti vyrytými do mosazné tabulky na jejím povrchu. Kostky jsou zapracovány do dlažby chodníků obvykle před domem, v němž lidé bydleli před nástupem do transportu. V Prostějově, kde žila ještě před druhou světovou válkou početná židovská komunita, nenaleznete zatím takový kámen ani jeden, je uvedeno 18. března ve zveřejněné zprávě na webových stránkách spolku Hanácký Jeruzalém.

"Přihlásili se však první zájemci, jeden z nich je z našeho města. Ten by rád umístil na vlastní náklady první Stolperstein. Podali jsme proto na prostějovskou radnici žádost o umístění kamenů, čekáme v tuto chvíli na vyjádření," uvedl předseda spolku Michal Šmucr. Kameny je třeba objednat přímo u výrobce v Německu, v Prostějově by mohly být umístěny příští rok.

Podle spolku bylo těžké určit, komu budou první kameny věnovány. "Obětí holokaustu z Prostějovska bylo více než dvanáct stovek a u koho začít? Určitým vodítkem byla skutečnost, že zmíněný zájemce chce první Stolperstein položit za někoho ze stejného domu, kde nyní žije on sám. Ovšem jen z tohoto domu odešlo do transportu přes 20 lidí a přežil jediný člověk," uvedl Šmucr.

Vybrána byla nejmladší obyvatelka domu, čtyřletá Ruth Brennerová, která byla zavražděna v Malém Trostinci v roce 1942 společně se svými dvěma sestrami a matkou.

Například v Olomouci je již přes 200 kamenů zmizelých, jsou také v Třebíči, Kroměříži, Plzni či Praze. Po celé Evropě je jich několik desítek tisíc.

Prostějovská radnice se již delší dobu nedokáže dohodnout s židovskými organizacemi na podobě pietní úpravy místa bývalého židovského hřbitova v sousedství školy. Hřbitov byl zničen za německé okupace a na jeho místě, kde stále leží ostatky téměř 2000 židovských obyvatel, je park a parkoviště. Nadace Kolel Damesek Eliezer se snaží místo bývalého hřbitova rehabilitovat, nemůže se ale s radnicí dohodnout na podobě pietní úpravy. Na hřbitově jsou pochováni například předkové filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

Přečteno: 700x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prostějov, Holocaust, oběťHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo