romea - logo
15. července 2019 (pondělí)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

V průběhu voleb někdo zneužil facebookového účtu Vladimíra Špidly k antisemitským výrokům

Praha, ČR, 14.1.2013 12:34, (ROMEA)

Čtrnáct dní před druhým kolem prezidentských voleb se diskutuje o roli sociálních sítí a internetu, za níž pravděpodobně stojí i tak výrazný úspěch Karla Schwarzenberga, který se utká o prezidentský hrad s Milošem Zemanem.Aktuální tak zůstává přípomínání nejen výrazného vlivu těchto sítí,ale také možnost jejich zneužití. Připomínáme jeden z takových případů, které se odehrály v prvním kole historicky první přímé prezidentské volby.

Účet bývalého premiéra za ČSSD a eurokomisaře Vladimíra Špidly na sociální síti Facebook někdo zneužil k publikaci série vulgárních a antisemitských příspěvků. Příspěvky, které kromě jiného nabádaly čtenáře, aby v blížících se prezidentských volbách nevolili kandidáta sociální demokracie Jiřího Dienstbiera ani expremiéra Jana Fischera, Špidla smazal přibližně za hodinu. Věc by podle něj neměla zůstat bez trestu.

"Pokud to bude vůbec technicky možné, pokusím se využít i právních prostředků k prošetření celé věci. Jsem přesvědčen o tom, že některé činy nemohou být beztrestné," reagoval někdejší eurokomisař. Příspěvky asi po hodině smazal, omluvil se za ně a zdůraznil, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby se podobná věc neopakovala.

Incident podle Špidlova vyjádření ukazuje, že některé politické skupiny jsou ochotny sáhnout k jakkoliv špinavým metodám. Na Facebooku napsal, že účet zneužil "někdo z neonacistické scény".

Antisemitské výpady proti jednomu z původních favoritů přímé volby, expremiérovi Janu Fischerovi, či urážky kandidáta ČSSD Dienstbiera byly podle nynějšího stínového ministra sociální demokracie pro evropské záležitosti natolik "odporné", že je nikdo soudný nemohl pokládat za Špidlova vlastní slova.

Není to poprvé, co se veřejně známá osoba potýká se zneužitím svého osobního účtu na nejznámější světové sociální síti. V roce 2011 vedla poznámka na Facebooku k definitivnímu odchodu kontroverzního nacionalisty Ladislava Bátory z ministerstva školství. Bátora tvrdil, že komentář nepsal, ale někdo se mu "naboural" do účtu. Známé osobnosti veřejného života často používají Facebook jako jeden ze svých oficiálních komunikačních kanálů. A jak se už ukázalo, sociální sítě jistě sehrají i v kole druhém v těchto prezidentských volbách alespoň, jde-li o kandidáta Karla Schwarzenberga výraznou roli.

Přečteno: 559x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo