romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

V průběhu voleb někdo zneužil facebookového účtu Vladimíra Špidly k antisemitským výrokům

Praha, ČR, 14.1.2013 12:34, (ROMEA)

Čtrnáct dní před druhým kolem prezidentských voleb se diskutuje o roli sociálních sítí a internetu, za níž pravděpodobně stojí i tak výrazný úspěch Karla Schwarzenberga, který se utká o prezidentský hrad s Milošem Zemanem.Aktuální tak zůstává přípomínání nejen výrazného vlivu těchto sítí,ale také možnost jejich zneužití. Připomínáme jeden z takových případů, které se odehrály v prvním kole historicky první přímé prezidentské volby.

Účet bývalého premiéra za ČSSD a eurokomisaře Vladimíra Špidly na sociální síti Facebook někdo zneužil k publikaci série vulgárních a antisemitských příspěvků. Příspěvky, které kromě jiného nabádaly čtenáře, aby v blížících se prezidentských volbách nevolili kandidáta sociální demokracie Jiřího Dienstbiera ani expremiéra Jana Fischera, Špidla smazal přibližně za hodinu. Věc by podle něj neměla zůstat bez trestu.

"Pokud to bude vůbec technicky možné, pokusím se využít i právních prostředků k prošetření celé věci. Jsem přesvědčen o tom, že některé činy nemohou být beztrestné," reagoval někdejší eurokomisař. Příspěvky asi po hodině smazal, omluvil se za ně a zdůraznil, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby se podobná věc neopakovala.

Incident podle Špidlova vyjádření ukazuje, že některé politické skupiny jsou ochotny sáhnout k jakkoliv špinavým metodám. Na Facebooku napsal, že účet zneužil "někdo z neonacistické scény".

Antisemitské výpady proti jednomu z původních favoritů přímé volby, expremiérovi Janu Fischerovi, či urážky kandidáta ČSSD Dienstbiera byly podle nynějšího stínového ministra sociální demokracie pro evropské záležitosti natolik "odporné", že je nikdo soudný nemohl pokládat za Špidlova vlastní slova.

Není to poprvé, co se veřejně známá osoba potýká se zneužitím svého osobního účtu na nejznámější světové sociální síti. V roce 2011 vedla poznámka na Facebooku k definitivnímu odchodu kontroverzního nacionalisty Ladislava Bátory z ministerstva školství. Bátora tvrdil, že komentář nepsal, ale někdo se mu "naboural" do účtu. Známé osobnosti veřejného života často používají Facebook jako jeden ze svých oficiálních komunikačních kanálů. A jak se už ukázalo, sociální sítě jistě sehrají i v kole druhém v těchto prezidentských volbách alespoň, jde-li o kandidáta Karla Schwarzenberga výraznou roli.

Přečteno: 564x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo