romea - logo
19. května 2019 (neděle)
svátek má Ivo
Loading
rozšířené vyhledávaní

V průběhu voleb někdo zneužil facebookového účtu Vladimíra Špidly k antisemitským výrokům

Praha, ČR, 14.1.2013 12:34, (ROMEA)

Čtrnáct dní před druhým kolem prezidentských voleb se diskutuje o roli sociálních sítí a internetu, za níž pravděpodobně stojí i tak výrazný úspěch Karla Schwarzenberga, který se utká o prezidentský hrad s Milošem Zemanem.Aktuální tak zůstává přípomínání nejen výrazného vlivu těchto sítí,ale také možnost jejich zneužití. Připomínáme jeden z takových případů, které se odehrály v prvním kole historicky první přímé prezidentské volby.

Účet bývalého premiéra za ČSSD a eurokomisaře Vladimíra Špidly na sociální síti Facebook někdo zneužil k publikaci série vulgárních a antisemitských příspěvků. Příspěvky, které kromě jiného nabádaly čtenáře, aby v blížících se prezidentských volbách nevolili kandidáta sociální demokracie Jiřího Dienstbiera ani expremiéra Jana Fischera, Špidla smazal přibližně za hodinu. Věc by podle něj neměla zůstat bez trestu.

"Pokud to bude vůbec technicky možné, pokusím se využít i právních prostředků k prošetření celé věci. Jsem přesvědčen o tom, že některé činy nemohou být beztrestné," reagoval někdejší eurokomisař. Příspěvky asi po hodině smazal, omluvil se za ně a zdůraznil, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby se podobná věc neopakovala.

Incident podle Špidlova vyjádření ukazuje, že některé politické skupiny jsou ochotny sáhnout k jakkoliv špinavým metodám. Na Facebooku napsal, že účet zneužil "někdo z neonacistické scény".

Antisemitské výpady proti jednomu z původních favoritů přímé volby, expremiérovi Janu Fischerovi, či urážky kandidáta ČSSD Dienstbiera byly podle nynějšího stínového ministra sociální demokracie pro evropské záležitosti natolik "odporné", že je nikdo soudný nemohl pokládat za Špidlova vlastní slova.

Není to poprvé, co se veřejně známá osoba potýká se zneužitím svého osobního účtu na nejznámější světové sociální síti. V roce 2011 vedla poznámka na Facebooku k definitivnímu odchodu kontroverzního nacionalisty Ladislava Bátory z ministerstva školství. Bátora tvrdil, že komentář nepsal, ale někdo se mu "naboural" do účtu. Známé osobnosti veřejného života často používají Facebook jako jeden ze svých oficiálních komunikačních kanálů. A jak se už ukázalo, sociální sítě jistě sehrají i v kole druhém v těchto prezidentských volbách alespoň, jde-li o kandidáta Karla Schwarzenberga výraznou roli.

Přečteno: 559x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo