romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizátoři sobotní demonstrace proti nenávisti: Je nezbytné se postavit sílící agresi národoveckých uskupení

16.7.2015 11:32
Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti.
Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti.

V sobotu 18. července se bude od 14:00 v dolní části Václavského náměstí před budovou New Yorker konat Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti.

Na náměstí se původně měly konat další tři akce – od 15:00 se u sochy svatého Václava sejdou ti, kteří imigranty v Česku nechtějí, na Můstku se má od 17:00 konat "tábor lidu", který svolali extremisté a vystoupí na něm například poslanec Tomio Okamura. Třetí akci, k vyjádření solidarity s uprchlíky, svolali pořadatelé rovněž na Můstek na 16:00 – tu však magistrát zrušil, protože místo si dříve „zamluvili“ odpůrci imigrace pro manifestaci, kterou svolala extremistická Národní demokracie.

Podle vyjádření pořadatelů má Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti za cíl reagovat na šířící se xenofobii a nenávist a záměrné vyvolávání strachu mezi českými občany. Server Romea.cz zveřejňuje tiskovou zprávu pořadatelů.

Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti

Shromáždění, které se bude konat 18. července ve 14:00 v dolní části Václavského náměstí před budovou New Yorker, má za cíl reagovat na šířící se xenofobii a nenávist a záměrné vyvolávání strachu mezi českými občany.

Datum konání jsme vybrali také z důvodu v té době souběžně probíhajícího protestu proti imigraci a islámu (taktéž na Václavském náměstí, od 15:00). Svolavatelem akce je Romana Červenková, která se na organizování shromáždění podílela se členy iniciativy Stop nenávisti (Apolena Rychlíková, Filip Bořivoj Schneider, Ondřej Mazura), evangelickým farářem Mikulášem Vymětalem a mnoha dalšími.

Velká část společnosti nesouhlasí se sílícími vlnami nenávisti a společenského vyloučení. Dokazuje to i přibližně 11 000 podpisů pod výzvou Stop nenávisti. Připojily se k ní i osobnosti veřejného života, jako je Eliška Wagnerová, Petr Uhl, Helena Třeštíková nebo Tomáš Halík a nespočet iniciativ včetně Člověka v tísni, sdružení Romea, Strany zelených či Amnesty International ČR.

Cítíme také, že je nezbytné postavit se proti sílící agresi vycházející z kruhů kolem Martina Konvičky, Adama B. Bartoše a dalších národoveckých uskupení. Účastníci shromáždění chtějí vyjádřit solidaritu s potřebnými a zároveň striktně odmítnout současné xenofobní směřování české společnosti. Naposledy jsme jej byli svědky ve středu 1. července, kdy se na Václavském náměstí objevily šibenice jako výhrůžka všem, kdo si dovolí podpořit přijímání uprchlíků do Česka. Ti, kdo vyjádří soucit s lidmi jiného vyznání či rasy v obtížné životní situaci, jsou takto veřejně obviňováni z vlastizrady a zastrašováni hrozbou fyzického násilí.

Romana Červenková, organizátorka shromáždění, se k důvodu svolání této demonstrace vyjádřila takto: „Nečekala jsem, že někdy povedu akci tohoto typu. Situace se však již vyhrotila natolik, že se na vyvolávání strachu z islámu a uprchlíků obohacují i již zaběhlé politické strany a na Václavském náměstí je lidem beztrestně vyhrožováno šibenicemi. Myslím, že nastal čas se této xenofobní vlně postavit a snažit se tyto tendence tlumit, jinak hrozí, že strach a nenávist povedou k fyzickému násilí.“

Mluvčí neformální skupiny Stop nenávisti, dokumentaristka Apolena Rychlíková dodává: „Rádi bychom touto demonstrací dodali důvěru všem, kteří sdílí podobný názor jako my a znepokojuje je současná radikalizace společnosti, lživé kampaně založené na šíření strachu z neznámého a agresivita těch, kteří se z nenávisti snaží získat politické body. Je důležité se postavit proti kampaním vedeným způsobem, který praktikují skupiny Islám v České republice nechceme nebo Národní demokracie. Ve skutečnosti jsou to ony, které náš právní stát nejvíce ohrožují.

Na úvod promluví Romana Červenková, po ní vystoupí například Šádí Shanaáh ze společnosti Glopolis, předseda Syrské svobodné komunity v Česku Hassan Charfo, vysokoškolský učitel Ondřej Slačálek nebo Marek Čaněk z Multikulturního centra Praha. Moderovat bude farář pro menšiny Mikuláš Vymětal a akci bude provázet hudební vystoupení DJe Selectora Boldrika a jeho kolegou Messenjahem.

Událost bude následována průvodem spojeným s vyvoláváním hesel, jehož cílem bude Karlovo náměstí a místní park, kde bude uspořádán piknik. Přesná trasa: 28. října – Jungmannova – Vodičkova – Karlovo náměstí.

V 17:00 začne hudební a kulturní program uspořádaný kolegy z iniciativy Stop nenávisti. Ten se bude odehrávat v blízkém okolí, a to v kavárnách Indigo (divadelní vystoupení, poezie a rap/hiphop) a Rybka (Slam poetry) a v klubu Buben (punkové a reggae kapely a DJs).

Na přehled podporovatelů se podívejte sem.

bau, tisková zpráva
Přečteno: 895x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Lidská práva, Praha, Migrace, Islám, uprchlíkHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo