romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Organizátoři sobotní demonstrace proti nenávisti: Je nezbytné se postavit sílící agresi národoveckých uskupení

16.7.2015 11:32
Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti.
Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti.

V sobotu 18. července se bude od 14:00 v dolní části Václavského náměstí před budovou New Yorker konat Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti.

Na náměstí se původně měly konat další tři akce – od 15:00 se u sochy svatého Václava sejdou ti, kteří imigranty v Česku nechtějí, na Můstku se má od 17:00 konat "tábor lidu", který svolali extremisté a vystoupí na něm například poslanec Tomio Okamura. Třetí akci, k vyjádření solidarity s uprchlíky, svolali pořadatelé rovněž na Můstek na 16:00 – tu však magistrát zrušil, protože místo si dříve „zamluvili“ odpůrci imigrace pro manifestaci, kterou svolala extremistická Národní demokracie.

Podle vyjádření pořadatelů má Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti za cíl reagovat na šířící se xenofobii a nenávist a záměrné vyvolávání strachu mezi českými občany. Server Romea.cz zveřejňuje tiskovou zprávu pořadatelů.

Shromáždění za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti

Shromáždění, které se bude konat 18. července ve 14:00 v dolní části Václavského náměstí před budovou New Yorker, má za cíl reagovat na šířící se xenofobii a nenávist a záměrné vyvolávání strachu mezi českými občany.

Datum konání jsme vybrali také z důvodu v té době souběžně probíhajícího protestu proti imigraci a islámu (taktéž na Václavském náměstí, od 15:00). Svolavatelem akce je Romana Červenková, která se na organizování shromáždění podílela se členy iniciativy Stop nenávisti (Apolena Rychlíková, Filip Bořivoj Schneider, Ondřej Mazura), evangelickým farářem Mikulášem Vymětalem a mnoha dalšími.

Velká část společnosti nesouhlasí se sílícími vlnami nenávisti a společenského vyloučení. Dokazuje to i přibližně 11 000 podpisů pod výzvou Stop nenávisti. Připojily se k ní i osobnosti veřejného života, jako je Eliška Wagnerová, Petr Uhl, Helena Třeštíková nebo Tomáš Halík a nespočet iniciativ včetně Člověka v tísni, sdružení Romea, Strany zelených či Amnesty International ČR.

Cítíme také, že je nezbytné postavit se proti sílící agresi vycházející z kruhů kolem Martina Konvičky, Adama B. Bartoše a dalších národoveckých uskupení. Účastníci shromáždění chtějí vyjádřit solidaritu s potřebnými a zároveň striktně odmítnout současné xenofobní směřování české společnosti. Naposledy jsme jej byli svědky ve středu 1. července, kdy se na Václavském náměstí objevily šibenice jako výhrůžka všem, kdo si dovolí podpořit přijímání uprchlíků do Česka. Ti, kdo vyjádří soucit s lidmi jiného vyznání či rasy v obtížné životní situaci, jsou takto veřejně obviňováni z vlastizrady a zastrašováni hrozbou fyzického násilí.

Romana Červenková, organizátorka shromáždění, se k důvodu svolání této demonstrace vyjádřila takto: „Nečekala jsem, že někdy povedu akci tohoto typu. Situace se však již vyhrotila natolik, že se na vyvolávání strachu z islámu a uprchlíků obohacují i již zaběhlé politické strany a na Václavském náměstí je lidem beztrestně vyhrožováno šibenicemi. Myslím, že nastal čas se této xenofobní vlně postavit a snažit se tyto tendence tlumit, jinak hrozí, že strach a nenávist povedou k fyzickému násilí.“

Mluvčí neformální skupiny Stop nenávisti, dokumentaristka Apolena Rychlíková dodává: „Rádi bychom touto demonstrací dodali důvěru všem, kteří sdílí podobný názor jako my a znepokojuje je současná radikalizace společnosti, lživé kampaně založené na šíření strachu z neznámého a agresivita těch, kteří se z nenávisti snaží získat politické body. Je důležité se postavit proti kampaním vedeným způsobem, který praktikují skupiny Islám v České republice nechceme nebo Národní demokracie. Ve skutečnosti jsou to ony, které náš právní stát nejvíce ohrožují.

Na úvod promluví Romana Červenková, po ní vystoupí například Šádí Shanaáh ze společnosti Glopolis, předseda Syrské svobodné komunity v Česku Hassan Charfo, vysokoškolský učitel Ondřej Slačálek nebo Marek Čaněk z Multikulturního centra Praha. Moderovat bude farář pro menšiny Mikuláš Vymětal a akci bude provázet hudební vystoupení DJe Selectora Boldrika a jeho kolegou Messenjahem.

Událost bude následována průvodem spojeným s vyvoláváním hesel, jehož cílem bude Karlovo náměstí a místní park, kde bude uspořádán piknik. Přesná trasa: 28. října – Jungmannova – Vodičkova – Karlovo náměstí.

V 17:00 začne hudební a kulturní program uspořádaný kolegy z iniciativy Stop nenávisti. Ten se bude odehrávat v blízkém okolí, a to v kavárnách Indigo (divadelní vystoupení, poezie a rap/hiphop) a Rybka (Slam poetry) a v klubu Buben (punkové a reggae kapely a DJs).

Na přehled podporovatelů se podívejte sem.

bau, tisková zpráva
Přečteno: 891x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Lidská práva, Praha, Migrace, Islám, uprchlíkHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo