romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Ústí nad Labem proběhla další schůzka institucí k řešení situace v Předlicích. Obyvatelé ghetta tam nebyli vpuštěni

Ústí nad Labem, Předlice, 1.11.2012 16:34, (ROMEA)
Předlice, Ústí nad Labem. Foto: Občanské sdružení Konexe
Předlice, Ústí nad Labem. Foto: Občanské sdružení Konexe

V ústeckých Předlicích dnes proběhly dvě schůzky. Na obou se řešila kritická situace, která po letech zhoršování situace, v pravděpodobně nejchudobnějším romském ghettu v České republice, nastala. Jednu organizovalo občanské sdružení Konexe a jednali na ní obyvatelé Předlic o společném postupu na záchranu lokality. Na druhé jednali v budově místní neziskové organizace zástupci majoritních institucí o stejném tématu. Na schůzku města a institucí byla po vytrvalém úsilí o.s. Konexe vpuštěna jedna z obyvatelek vystěhovávaného domu.

Schůzka Romů, která proběhla v dešti na hlavní ulici ghetta, byla vlastně nechtěnou, místní měli obrovský zájem dostat se na schůzku institucí, chtěli by s městem a dalšími institucemi a organizacemi jednat o osudu své čtvrti a o katastrofální situaci, která v ní panuje. Někteří stateční dokonce šli z "romské schůze" na schůzku institucí "bez pozvání" a pokoušeli se ve dveřích organizátory schůzky přemluvit, aby jim byl umožněn vstup. Neúspěšně.

Situace v předlickém ghettu je neudržitelná, situace se nechala zajít opravdu daleko. Je jisté, že ke kritické situaci, která v ghettu panuje budou další schůzky. Pro dobré řešení situace je nutné do přípravy řešení zapojit ty, kterých se celá situace nejvíc týká, tedy obyvatele Předlic.V Čechách není zvykem s chudými Romy o něčem diskutovat, "předlická kauza" nám dává možnost se to naučit.


Miroslav Brož, Konexe, o.s.
Přečteno: 1208x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Ústí nad labem, Bydlení, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo