romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Ústí nad Labem proběhla další schůzka institucí k řešení situace v Předlicích. Obyvatelé ghetta tam nebyli vpuštěni

Ústí nad Labem, Předlice, 1.11.2012 16:34, (ROMEA)
Předlice, Ústí nad Labem. Foto: Občanské sdružení Konexe
Předlice, Ústí nad Labem. Foto: Občanské sdružení Konexe

V ústeckých Předlicích dnes proběhly dvě schůzky. Na obou se řešila kritická situace, která po letech zhoršování situace, v pravděpodobně nejchudobnějším romském ghettu v České republice, nastala. Jednu organizovalo občanské sdružení Konexe a jednali na ní obyvatelé Předlic o společném postupu na záchranu lokality. Na druhé jednali v budově místní neziskové organizace zástupci majoritních institucí o stejném tématu. Na schůzku města a institucí byla po vytrvalém úsilí o.s. Konexe vpuštěna jedna z obyvatelek vystěhovávaného domu.

Schůzka Romů, která proběhla v dešti na hlavní ulici ghetta, byla vlastně nechtěnou, místní měli obrovský zájem dostat se na schůzku institucí, chtěli by s městem a dalšími institucemi a organizacemi jednat o osudu své čtvrti a o katastrofální situaci, která v ní panuje. Někteří stateční dokonce šli z "romské schůze" na schůzku institucí "bez pozvání" a pokoušeli se ve dveřích organizátory schůzky přemluvit, aby jim byl umožněn vstup. Neúspěšně.

Situace v předlickém ghettu je neudržitelná, situace se nechala zajít opravdu daleko. Je jisté, že ke kritické situaci, která v ghettu panuje budou další schůzky. Pro dobré řešení situace je nutné do přípravy řešení zapojit ty, kterých se celá situace nejvíc týká, tedy obyvatele Předlic.V Čechách není zvykem s chudými Romy o něčem diskutovat, "předlická kauza" nám dává možnost se to naučit.


Miroslav Brož, Konexe, o.s.
Přečteno: 1215x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Ústí nad labem, Bydlení, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo