romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Ústí nad Labem proběhla další schůzka institucí k řešení situace v Předlicích. Obyvatelé ghetta tam nebyli vpuštěni

Ústí nad Labem, Předlice, 1.11.2012 16:34, (ROMEA)
Předlice, Ústí nad Labem. Foto: Občanské sdružení Konexe
Předlice, Ústí nad Labem. Foto: Občanské sdružení Konexe

V ústeckých Předlicích dnes proběhly dvě schůzky. Na obou se řešila kritická situace, která po letech zhoršování situace, v pravděpodobně nejchudobnějším romském ghettu v České republice, nastala. Jednu organizovalo občanské sdružení Konexe a jednali na ní obyvatelé Předlic o společném postupu na záchranu lokality. Na druhé jednali v budově místní neziskové organizace zástupci majoritních institucí o stejném tématu. Na schůzku města a institucí byla po vytrvalém úsilí o.s. Konexe vpuštěna jedna z obyvatelek vystěhovávaného domu.

Schůzka Romů, která proběhla v dešti na hlavní ulici ghetta, byla vlastně nechtěnou, místní měli obrovský zájem dostat se na schůzku institucí, chtěli by s městem a dalšími institucemi a organizacemi jednat o osudu své čtvrti a o katastrofální situaci, která v ní panuje. Někteří stateční dokonce šli z "romské schůze" na schůzku institucí "bez pozvání" a pokoušeli se ve dveřích organizátory schůzky přemluvit, aby jim byl umožněn vstup. Neúspěšně.

Situace v předlickém ghettu je neudržitelná, situace se nechala zajít opravdu daleko. Je jisté, že ke kritické situaci, která v ghettu panuje budou další schůzky. Pro dobré řešení situace je nutné do přípravy řešení zapojit ty, kterých se celá situace nejvíc týká, tedy obyvatele Předlic.V Čechách není zvykem s chudými Romy o něčem diskutovat, "předlická kauza" nám dává možnost se to naučit.


Miroslav Brož, Konexe, o.s.
Přečteno: 1244x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Ústí nad labem, Bydlení, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo