romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vánoční dárky dětem ze sbírky Krabice od bot putovaly i do Chánova, Předlic nebo Chodova. Rozdávaly je i organizace Konexe nebo Khamoro

22.12.2020 17:40
Sbírka Krabice od bot 2020 (FOTO: Konexe, Khamoro, koláž: Romea.cz)
Sbírka Krabice od bot 2020 (FOTO: Konexe, Khamoro, koláž: Romea.cz)

Na pomoc dětem ohroženým chudobou i letos probíhal již desátý ročník sbírky dárků, kterou pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické. Dárky diakonie tradičně shromažďuje pod názvem Krabice od bot, letos poprvé mohli dárci připravit i krabici pro dospělé - rodiče samoživitele. Do distribuce dárků se i letos zapojily organizace pracující s romskou komunitou, například organizace Konexe nebo Khamoro z Chodova u Karlových Varů.

"Měli jsme tu čest být přítomni u zrodu projektu Krabice od bot na Vánoce 2011, kdy jsme společně s evangelickým farářem Mikulášem Vymětalem vezli prvních pár krabic od bot s vánočními dárky chudým dětem na ubytovny ve Varnsdorfu, které byly v létě 2011 cílem násilných protiromských pochodů a demonstrací. Další roky přibývala sběrná místa, počty dárků, projekt Krabice od bot rostl a rostl, bylo nám potěšením se každý rok aktivně zapojit a rozvážet dárky chudým dětem žijícím v hrozných podmínkách ghett," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož z organizace Konexe.

"Letos jsme rozdali celkem přes 1600 dárků. Z toho jsme asi 370 dárků rozdali společně s organizací Aver Roma v Chanově, další dárky pak putovaly k rodinám do ústeckých lokalit, jako jsou například Předlice, Mojžíř nebo na různé ubytovny. Dárky jsme rozdávali také ve Varnsdorfu," uvedl Miroslav Brož s tím, že 500 dárků distribuoval Jozef Miker v Teplicích, Krupce nebo Duchcově.

Od samého počátku se do sbírky Krabice od bot zapojilo také chodovská organizace Khamoro, kterou vede Emil Voráč.

"My jsme letos rozvezli asi 400 dárků do téměř 250 rodin v Chodově, Železném Dvoře, Vřesová, Novém Sedle, ale i Sokolově nebo v Karlových Varech," uvedl základní fakta letošní sbírky Emil Voráč. "Letos jsme museli dodržovat kvůli onemocnění COVID-19 určitá pravidla, jako jsou rozestupy, roušky, ale distribuce probíhala obdobně jako v minulých letech," dodal pro server Romea.cz Emil Voráč.

"Pandemie koronaviru nejvíce dopadá právě na chudobou ohrožené rodiny, konkrétně na rodiče samoživitele. Podle údajů, které máme k dispozici od našich terénních pracovníků, přišlo o práci 15 až 20 procent rodičů samoživitelů a potravinové banky hlásí až dvojnásobný nárůst poptávky. Je také čím dál zřetelnější, že roste počet lidí, kteří kvůli výpadku příjmů nemají z čeho splácet dluhy," řekl  Ivo Mareše, projektový manažer diakonie.

Podle diakonie je v Česku 100.000 chudých dětí. Mareš doplnil, že u rodin, které jsou v sociální izolaci, eskalují rodinné konflikty a výchovné problémy. Podle diakonie až 50 procent rodin v sociální tísni nemá připojení k internetu, 70 procentům rodičů samoživitelů se výrazně snížily příjmy a nárůst pomoci obětem domácího násilí činí 30 až 50 procent.

S tím, že se výrazně zvýšil propad chudých rodin souhlasí Miroslav Brož. "Pro většinu dětí, kterým dáme dárek v krabici od bot, je to dárek jediný, který dostanou. Pro mnoho dětí se tak Krabice od bot staly synonymem Vánoc, Krabice od bot jsou jejich Vánoce," vysvětlil Brož.

"Chtěli bychom jménem nejen svým, ale i chudých dětí a jejich rodičů, poděkovat všem organizátorům, dobrovolníkům a dárcům úžasného projektu Krabice od bot. Víc není, co dodat. Děkujeme. Veselé Vánoce všem lidem dobré vůle!" dodal pro server Romea.cz Miroslav Brož.

Loni se ve sbírce vybralo přes 35.000 dárků.

Přečteno: 766x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vánoce, Sociálně vyloučené lokality, Chanov, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo