romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve dvou sociálně vyloučených lokalitách v Plzni se podle Plzeňského kraje situace lepší

14.10.2019 11:23
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

V Plzeňském kraji jsou podle vládní Agentury pro sociální začleňování dvě místa se statusem sociálně vyloučených lokalit. Poběžovicko a okolí u hranic s Německem a Semněvice, také na Domažlicku, kde žije 230 obyvatel.

Situace tam není dramatická a spíše se zlepšuje, řekl ČTK vedoucí krajského odboru sociálních věcí Filip Zapletal. V kraji nejsou nikde vyhlášené bezdoplatkové zóny, v nichž nově přistěhovalí nemají nárok na státní doplatek na bydlení a které mají zabránit takzvanému obchodu s chudobou.

"Nejsme žádný vyhrocený kraj typu Ústeckého nebo Moravskoslezského. A vždy jsme patřili k těm, které nemají žádný výrazný nápad těchto lokalit a souvisejících přestupků či trestné činnosti," řekl Zapletal.

"V Semněvicích byla před pár lety zaslaná petice do Sněmovny, která to tam rozvířila. Není tam nic vyhroceného," uvedl.

Podle Zapletala situaci stabilizovala nezisková organizace Romodrom, která tam dojížděla, a kraj je domluvený s Člověkem v tísni na terénní sociální práci.

"Vedou to v patrnosti jako jednu z náročnějších lokalit a starosta o nich ví, ale nic vyhrocenějšího tam není," řekl.

Problémem Semněvic je v posledních čtyřech letech vzájemné soužití. Na kraji obce jsou dva soukromé bytové domy v horším stavu, kde je zhruba 40 nájemníků, převážně Romů. V předchozích letech se tam střetl starosta a jeden nájemník a poté nesoulad eskaloval.

"Zastupitelstvo se teď rozhodlo spolupracovat s agenturou, první pracovní skupinu máme ve středu, kde budou zástupci obce, neziskových organizací ze sociální sféry, policie a sociálního odboru radnice v Horšovském Týně," uvedl lokální konzultant agentury Daniel Svoboda.

Všichni se budou pravidelně scházet a nadefinují, jaké kroky se dají dělat. Podle Svobody teď může začít spolupráce fungovat.

"V bytovkách bývá hluk, jsou tam drobné přestupky vůči veřejnému pořádku, ale není to nic zásadního," uvedl.

Většina lidí podle Svobody jezdí za prací. Agentura přizvala kromě Romodromu další neziskové organizace, které budou s lidmi v kontaktu. Zhruba 18 procent lidí je zadlužených a má problémy s exekucemi, což je podle agentury stejné jako v podobných obcích.

"Situace není nijak dramatická, ale systematická sociální práce by mohla vzájemné soužití zlepšit," řekl Svoboda. Problémy jsou podle Zapletala často tím, že se do obce přistěhují příbuzní a známí z jiných částí ČR. Žijí-li ale jako v Semněvicích v soukromém domě a neporušují zákon, obec nemůže nic dělat. "Mohou to ale zvládnout terénní sociální služby, Člověk v tísni i asistenti prevence kriminality," uvedl. Poběžovicko tvoří města Poběžovice, Bělá nad Radbuzou a Hostouň a obce Drahotín, Mutěnín, Nemanice, Otov a Rybník.

"Řeší problémy plynoucí z periferního postavení, jakými jsou horší dopravní obslužnost, nepříznivá vzdělanostní struktura a omezená dostupnost služeb," řekl konzultant Pavel Hulec. Situace je komplikovaná hlavně u odlehlejších vesniček Nemanice a Rybník, které jsou hlavně v zimě téměř izolované. Města a obce získaly přes agenturu evropské peníze na tříletý projekt, který skončí v březnu 2020. Fungují tam terénní sociální pracovníci, kteří sídlí v Poběžovicích.

"Přínos to určitě má. Hlavně pro lidi, kteří neví kudy kam a jsou třeba v insolvenci. Sociální pracovníci jim dokážou dát nějaký směr," řekl starosta Poběžovic Martin Kopecký. Problém je, že není výhled na další financování, protože zatím není dotační program, šance na menší sumu by byla jen u kraje. Obce teď dostávají peníze na veškerý provoz; jen mzda jednoho sociálního pracovníka ročně přesahuje 500.000 Kč.

"Největší problémy jsou v Nemanicích v bytovkách obydlených pouze Romy," uvedl Kopecký. Poběžovicko není klasická sociálně vyčleněná lokalita, spíš chudý region s nízkou vzdělaností, horší dopravní dostupností, lidé mají daleko za prací a těžko ji shání. "Klienti jsou povětšinou ti, kteří nemají ani cíl si vydělat víc peněz. Oni už třeba živoří nebo u nich probíhá osobní bankrot a zvykli si," řekl Kopecký. Podle exstarosty Poběžovic Hynka Říhy města a obce spolupracovaly s agenturou a pak si díky penězům EU postavily vlastní systém sociální práce.

"Žádné ghetto tu nemáme. Díky terénní práci se situace ve všech obcích určitě zlepšila a problémům se předchází. Neřeší se, až když má rodina dluhy a nestará se o děti," dodal.

Přečteno: 961x
 

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Romové, Bydlení, Sociálně vyloučené lokality, sociální oblast, sociální situaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo