romea - logo
18. září 2021 (sobota)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jiřího Dienstbiera na postu ministra nahradí Jan Chvojka, oznámil dnes premiér Sobotka

11.11.2016 15:54
Jan Chvojka (FOTO: repro Česká televize)
Jan Chvojka (FOTO: repro Česká televize)

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes na nečekané tiskové konferenci v 15.30 oznámil změny na postu ministra zdravotnictví a ministra pro lidská práva. O změnách ve vládě už informoval prezidenta i vedení sociální demokracie. Svatopluka Němečka nahradí dosavadní ředitel FN Motol Miroslav Ludvík (ČSSD), Jiřího Dienstbiera poslanec Jan Chvojka (ČSSD).

Změny, jak řekl "revizi týmu", zdůvodnil tak, že chce vyslat veřejnosti signál, že si ČSSD z prohry v krajských a senátních volbách vzala poučení a chce, aby do konce vládního mandátu ČSSD působila "zřetelně a kompaktně". Sobotka se chce také postupně sejít se všemi členy svého kabinetu. Schůzky zahájí v pondělí. Odvolaným ministrům Sobotka poděkoval za jejich práci, o které řekl, že byla bez chyb a skandálů.

O svých záměrech dnes Sobotka informoval Zemana telefonicky, změny předtím představil i širšímu vedení ČSSD. Končícím ministrům poděkoval. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl pro ČTK komentovat, zda Zeman s odvoláním ministrů souhlasí. "Pokud jde o J. Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám," napsal v SMS zprávě Ovčáček.

Sobotka zdůraznil, že ministři neodcházejí, protože by měli problémy nebo skandály. "Chci jim poděkovat za práci, kterou tři roky ve prospěch České republiky odváděli, ale prostě chci, aby ten kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní a vláda byla výkonná až do samého konce volebního období," uvedl Sobotka.

Ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD vymění na jeho postu stranický kolega, poslanec Jan Chvojka. Němeček pro ČTK uvedl, že personální změny jsou v kompetenci premiéra. "Ponese za ně plnou odpovědnost," uvedl Němeček. V pondělí před schůzkou se Sobotkou ministr uvedl, že nepovažuje za důležité, zda právě on skončí. Dodal, že důležité je to, jak z aktuální situace vyjde ČSSD.

VIDEO

Jiří Dienstbier: Kdo bude postupovat aktivně, ztratí na popularitě

Sobotka chystané změny ve vládě oznámil před týdnem v dopisu členům ČSSD, má jít o reakci na neúspěšné krajské a senátní volby. Sobotka dnes zopakoval, že nová sestava ministrů sociální demokracie by měla být lepší v komunikaci i prezentaci fungování strany ve vládě.

Jiří Dienstbier už dříve reagoval na možné odvolání slovy: "Přijde mi absurdní, aby mě mistrovali lidé, kteří se sami podíleli na tom, že měla sociální demokracie v posledních volbách slabé výsledky."

Odvolaný ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier dnes odpoledne v ČT24 naznačil, že premiér Sobotka ho vyměnil za slib, že nebude mít na březnovém sjezdu ČSSD protikandidáta.

Jiří Dienstbier dnes odpoledne v ČT24 prohlásil: "Koho pan premiér pověří výkonem funkce ministra pro lidská práva, ten si bude muset vybrat, zda bude agendu prosazovat aktivně, a přicházet kvůli tomu třeba i o body na žebříčcích popularity." Jiří Dienstbier považuje za hlavní úkol, který bude muset dokončit nový ministr Jan Chvojka, novelu zákona o veřejném ochránci práv. Ta má například umožnit ombudsmanovi podávat antidiskriminační žaloby ve veřejném zájmu.

Novým ministrem se stal poslanec Jan Chvojka

Jan Chvojka (35) se narodil v Hlinsku, absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, od roku 2010 je poslancem ČSSD, od letošního roku zastupitelem Pardubického kraje a od roku 2014 města Chrudim. Zastává post místopředsedy mandátového a imunitního výboru a je členem ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny.. Je autorem novely návrhu zákona o střetu zájmů, která má omezit podnikání ministrů.

Upozornil na sebe například stížností na RRTV kvůli vystoupení kapely Ortel v pěvecké soutěži Zlatý slavík, kterou vysílala TV Nova. „Veřejné vystoupení skupiny Ortel, která se hlásí k Rudolfu Hessovi, Adolfu Hitlerovi a dalším zločincům a je v textech svých písní otevřeně antisemitská, antimuslimská a hlásí se jimi i k fašismu a (neo)nacismu, považuji za otřesné a odsouzeníhodné,“ napsal Chvojka ve své stížnosti.

Společně s kolegy ze Sněmovny pro Lidovky.cz odsoudil výroky poslankyně Pavlíny Nytrové (ČSSD) na adresu homosexuálů slovy: „S tímto vyjádřením samozřejmě nesouhlasím, větší nesmysl jsem dlouho neslyšel. Myslím, že se tímto prohlášením minimálně v rámci ČSSD stala do budoucna nevolitelnou, potrestala se sama.“

Přečteno: 1528x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo