romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jiřího Dienstbiera na postu ministra nahradí Jan Chvojka, oznámil dnes premiér Sobotka

11.11.2016 15:54
Jan Chvojka (FOTO: repro Česká televize)
Jan Chvojka (FOTO: repro Česká televize)

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes na nečekané tiskové konferenci v 15.30 oznámil změny na postu ministra zdravotnictví a ministra pro lidská práva. O změnách ve vládě už informoval prezidenta i vedení sociální demokracie. Svatopluka Němečka nahradí dosavadní ředitel FN Motol Miroslav Ludvík (ČSSD), Jiřího Dienstbiera poslanec Jan Chvojka (ČSSD).

Změny, jak řekl "revizi týmu", zdůvodnil tak, že chce vyslat veřejnosti signál, že si ČSSD z prohry v krajských a senátních volbách vzala poučení a chce, aby do konce vládního mandátu ČSSD působila "zřetelně a kompaktně". Sobotka se chce také postupně sejít se všemi členy svého kabinetu. Schůzky zahájí v pondělí. Odvolaným ministrům Sobotka poděkoval za jejich práci, o které řekl, že byla bez chyb a skandálů.

O svých záměrech dnes Sobotka informoval Zemana telefonicky, změny předtím představil i širšímu vedení ČSSD. Končícím ministrům poděkoval. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl pro ČTK komentovat, zda Zeman s odvoláním ministrů souhlasí. "Pokud jde o J. Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám," napsal v SMS zprávě Ovčáček.

Sobotka zdůraznil, že ministři neodcházejí, protože by měli problémy nebo skandály. "Chci jim poděkovat za práci, kterou tři roky ve prospěch České republiky odváděli, ale prostě chci, aby ten kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní a vláda byla výkonná až do samého konce volebního období," uvedl Sobotka.

Ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD vymění na jeho postu stranický kolega, poslanec Jan Chvojka. Němeček pro ČTK uvedl, že personální změny jsou v kompetenci premiéra. "Ponese za ně plnou odpovědnost," uvedl Němeček. V pondělí před schůzkou se Sobotkou ministr uvedl, že nepovažuje za důležité, zda právě on skončí. Dodal, že důležité je to, jak z aktuální situace vyjde ČSSD.

VIDEO

Jiří Dienstbier: Kdo bude postupovat aktivně, ztratí na popularitě

Sobotka chystané změny ve vládě oznámil před týdnem v dopisu členům ČSSD, má jít o reakci na neúspěšné krajské a senátní volby. Sobotka dnes zopakoval, že nová sestava ministrů sociální demokracie by měla být lepší v komunikaci i prezentaci fungování strany ve vládě.

Jiří Dienstbier už dříve reagoval na možné odvolání slovy: "Přijde mi absurdní, aby mě mistrovali lidé, kteří se sami podíleli na tom, že měla sociální demokracie v posledních volbách slabé výsledky."

Odvolaný ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier dnes odpoledne v ČT24 naznačil, že premiér Sobotka ho vyměnil za slib, že nebude mít na březnovém sjezdu ČSSD protikandidáta.

Jiří Dienstbier dnes odpoledne v ČT24 prohlásil: "Koho pan premiér pověří výkonem funkce ministra pro lidská práva, ten si bude muset vybrat, zda bude agendu prosazovat aktivně, a přicházet kvůli tomu třeba i o body na žebříčcích popularity." Jiří Dienstbier považuje za hlavní úkol, který bude muset dokončit nový ministr Jan Chvojka, novelu zákona o veřejném ochránci práv. Ta má například umožnit ombudsmanovi podávat antidiskriminační žaloby ve veřejném zájmu.

Novým ministrem se stal poslanec Jan Chvojka

Jan Chvojka (35) se narodil v Hlinsku, absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, od roku 2010 je poslancem ČSSD, od letošního roku zastupitelem Pardubického kraje a od roku 2014 města Chrudim. Zastává post místopředsedy mandátového a imunitního výboru a je členem ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny.. Je autorem novely návrhu zákona o střetu zájmů, která má omezit podnikání ministrů.

Upozornil na sebe například stížností na RRTV kvůli vystoupení kapely Ortel v pěvecké soutěži Zlatý slavík, kterou vysílala TV Nova. „Veřejné vystoupení skupiny Ortel, která se hlásí k Rudolfu Hessovi, Adolfu Hitlerovi a dalším zločincům a je v textech svých písní otevřeně antisemitská, antimuslimská a hlásí se jimi i k fašismu a (neo)nacismu, považuji za otřesné a odsouzeníhodné,“ napsal Chvojka ve své stížnosti.

Společně s kolegy ze Sněmovny pro Lidovky.cz odsoudil výroky poslankyně Pavlíny Nytrové (ČSSD) na adresu homosexuálů slovy: „S tímto vyjádřením samozřejmě nesouhlasím, větší nesmysl jsem dlouho neslyšel. Myslím, že se tímto prohlášením minimálně v rámci ČSSD stala do budoucna nevolitelnou, potrestala se sama.“

Přečteno: 1460x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo