romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vedení českobratrské církve podpořilo Diakonii po útoku radikálů

Praha, 27.4.2016 10:02
Neonacisté v noci ze soboty na neděli (23 a 24. 4. 2016) zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. (Koláž: Romea.cz)
Neonacisté v noci ze soboty na neděli (23 a 24. 4. 2016) zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. (Koláž: Romea.cz)

Vedení Českobratrské církve evangelické podpořilo svou pražskou Diakonii po útoku radikálů, kteří o víkendu sídlo organizace popsali výhrůžnými vzkazy. V dnešním prohlášení členové vedení církve napsali, že agresivita a volání po smrti je proti duchu evangelia.

Neznámí pachatelé popsali v Praze budovy podniků a organizací bojujících proti nenávisti a předsudkům ve společnosti, některé nápisy byly doplněny neonacistickou symbolikou. Na dveře Diakonie někdo napsal stejně jako na další budovy v Praze "Smrt HateFree".

"Vandalové se zaměřili na instituce a podniky zapojené do sítě HateFree Zone, tedy místa, kde se nesetkáme s nenávistí a násilím," sdělilo v prohlášení vedení největší protestantské církve v Česku. "Takové jednání nechceme podceňovat a přecházet lhostejností. Budeme usilovat o to, aby tyto útoky byly řádně vyšetřeny. Jsme rádi, že církev byla, je a bude místem otevřeným pro všechny," oznámilo.

Jeden ze dvou nejvyšších představitelů českobratrské církve Daniel Ženatý také při dnešním čištění budovy od nápisů vzkázal veřejnosti, aby se nenechala zastrašit.

"Je třeba se postavit všem těmto útokům. I jako křesťané jsme svobodní a nikdo nám nemůže vnucovat jiné způsoby lidského chování a jednání," uvedl.

Diakonie Českobratrské církve evangelické, která je druhou největší nestátní organizací zabývající se sociálními službami a občanskou pomocí, bude podle něj dál pomáhat všem lidem bez rozdílu barvy pleti, sexuální orientace, náboženství nebo světonázoru.

Policisté vyšetřují celkem sedm případů výhrůžných nápisů, které se o víkendu objevily například na kavárnách nebo ve vestibulu metra Karlovo náměstí. Vedle nápisů "Smrt HateFree" napsali pachatelé podle médií také třeba "Antifa (Antifašistická akce) bude pykat" a "Uprchlíci táhněte". Kromě toho použili i neonacistickou symboliku. Pachatelé jsou podezřelí ze sprejerství a trestných činů z nenávisti.

Přečteno: 711x
 

Kam dál:

Štítky:  

útok, Domácí, HateFree Culture, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo