romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vedení města Litvínov zaútočilo na romské uprchlíky ubytované v litvínovském Janově. Situaci tam prý musí opakovaně řešit policie. Ta však žádný výjezd na místo neeviduje

22.4.2022 13:42
Romští uprchlíci z Ukrajiny na ubytovně Hamerský mlýn na sídlišti Janov v Litvínově a starostka města Kamila Bláhová (Koláž: Romea.cz)
Romští uprchlíci z Ukrajiny na ubytovně Hamerský mlýn na sídlišti Janov v Litvínově a starostka města Kamila Bláhová (Koláž: Romea.cz)

Vedení města Litvínov zaútočilo na romské uprchlíky z Ukrajiny, kteří dočasně bydlí v ubytovně Hamerský mlýn na litvínovském sídlišti Janov. Radní tvrdí, že na ubytovnu opakovaně musí vyjíždět policie. Policie však odmítla, že by na ubytovně řešila jakékoliv protiprávní jednání nebo jiné problémy. Stanovisko městské policie server Romea.cz zjišťuje.

"Situací v ubytovně Hamerský mlýn ve vyloučené lokalitě Litvínov-Janov se zabývali radní. Do ubytovny její pražský majitel přivezl 100 uprchlíků z Ukrajiny, kteří neměli u sebe žádné doklady a kromě romštiny neovládají ani ukrajinský jazyk. Od jejich příjezdu museli situaci v ubytovně řešit opakovaně jak městští tak státní policisté. Radní se shodli, že tato největší vyloučená lokalita v České republice je přesycená kumulací sociálních, bytových a bezpečnostních problémů a není schopna sanovat problémy dalších 100 osob, jimž je potřeba věnovat značné množství podpory a péče," uvádí se v tiskové zprávě vedení města.

Policie ČR však odmítá, že by od 15. dubna, kdy romští uprchlíci na ubytovnu přijeli, jakékoliv protiprávní jednání.

"Od 15. dubna nebylo oznámeno v ubytovně Hamerský mlýn žádné protiprávní jednání a policie neeviduje žádný výjezd na místo. Lokalita byla 24 hodin monitorována policejní hlídkou," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz policejní mluvčí Václav Krieger. "Policie neřešila žádný problém v dané lokalitě," dodal.

Podle reportéra České televize a spolupracovníka ROMEA TV Richarda Samka, který v ubytovně ve středu natáčel není pravda ani to, že by uprchlíci neuměli ukrajinsky. "Natáčel jsem s nimi rozhovory pro ROMEA TV v romštině a pro Českou televizi v ukrajinštině. Ti lidé ukrajinsky umí," vysvětlil Richard Samko.

V ubytovně Hamerský mlýn je od 15. dubna ubytováno asi 80 romských uprchlíků z Ukrajiny. Zpočátku zde byly problémy s potravinami, protože provozovatel ubytovny byl nepřesně informován o složení skupiny. V následujících dnech se však do pomoci romským uprchlíkům zapojili romští dobrovolníci. Romové z Chanova, Litvínova nebo Teplic přivezli další potraviny, maso, brambory, ovoce nebo zeleninu.

Litvínov vede starostka Kamila Bláhová z hnutí ANO, které má v městské radě 4 křesla. ANO vládne společně s komunisty a SNK Evropskými demokraty.

Přečteno: 4340x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo