romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: "Romština je můj pracovní jazyk," říká vedoucí romistiky na FF UK Helena Sadílková

12.2.2021 9:10

„Romové to nejsou jen tanec, hudba nebo sociální problémy. Takovému stereotypnímu pohledu se bráníme i u nás na romistice a snažíme se to předávat i našim studentům,“ říká Helena Sadílková, vedoucí Semináře romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Pravidla romského jazyka, dějiny Romů v Československu a v Evropě nebo například základy olašské romštiny se vysokoškolští studenti můžou na nejstarší české univerzitě učit už třicet let. Romistiku, která je unikátní vysokoškolským oborem nejen v Česku, ale i ve světě, založila v roce 1991 Milena Hübschmannová.

Pro uchazeče se obor otevírá i letos – přihlášky můžou zájemci podat do konce února. Romistika se dá studovat samostatně, ale i kombinovaně se všemi obory na Filozofické fakultě UK, které takovou kombinaci samy umožňují. Uplatnění absolventů bakalářského studia je podle vedení romistiky široké, mimo jiné kvůli aktuálnosti romské tematiky a nedostatku kvalifikovaných romistů.

„Velká část našich absolventů, kterých jsou stovky, pracuje v neziskovém sektoru. To ostatně odráží současnou situaci v české společnosti, protože právě neziskové organizace se největší měrou zabývají romskou otázkou v praxi. Kromě toho naši absolventi pracují na úřadech, ale jsou i úspěšní publicisté nebo dokumentaristé. Bohužel málo absolventů zůstává na akademické půdě, aby mohli například posílit náš tým,“ přiznává Sadílková.

Sama ovládá romštinu téměř dokonale. Je to můj pracovní jazyk, romsky se učím už od roku 1996. Občas to některé Romy zarazí, když slyší, že umím jejich jazykem. Obzvlášť když vidí, jak vypadám.“

Romština je ostatně jedním z hlavních pilířů studia romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Vyžadujeme, aby naši absolventi plynule mluvili romsky a ovládali gramatiku romštiny. Posledních pár let zveme na hodiny i rodilé mluvčí, aby naši studenti měli jedinečnou možnost konverzovat v romštině a tím jazykem se co nejvíc obklopili,“ dodává Sadílková.

K absolventům romistiky patří například výzkumní pracovnice Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky Renata Berkyová, romský aktivista a ředitel organizace ARA ART David Tišer, novinářka Saša Uhlová, dokumentarista a koordinátor iniciativy HateFree Culture Lukáš Houdek, dokumentaristka Rozálie Kohoutová nebo romista Michal Mižigár, držitel ceny Aspen Central Europe Leadership Award, kterou mladým úspěšným lídrům uděluje Aspen Institute Central Europe.

bys, th, LC, brf
Přečteno: 1787x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Romové, Romky, Romistika, škola, Historie, Romský jazyk, Romština, romští žáciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo