romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: "Romština je můj pracovní jazyk," říká vedoucí romistiky na FF UK Helena Sadílková

12.2.2021 9:10

„Romové to nejsou jen tanec, hudba nebo sociální problémy. Takovému stereotypnímu pohledu se bráníme i u nás na romistice a snažíme se to předávat i našim studentům,“ říká Helena Sadílková, vedoucí Semináře romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Pravidla romského jazyka, dějiny Romů v Československu a v Evropě nebo například základy olašské romštiny se vysokoškolští studenti můžou na nejstarší české univerzitě učit už třicet let. Romistiku, která je unikátní vysokoškolským oborem nejen v Česku, ale i ve světě, založila v roce 1991 Milena Hübschmannová.

Pro uchazeče se obor otevírá i letos – přihlášky můžou zájemci podat do konce února. Romistika se dá studovat samostatně, ale i kombinovaně se všemi obory na Filozofické fakultě UK, které takovou kombinaci samy umožňují. Uplatnění absolventů bakalářského studia je podle vedení romistiky široké, mimo jiné kvůli aktuálnosti romské tematiky a nedostatku kvalifikovaných romistů.

„Velká část našich absolventů, kterých jsou stovky, pracuje v neziskovém sektoru. To ostatně odráží současnou situaci v české společnosti, protože právě neziskové organizace se největší měrou zabývají romskou otázkou v praxi. Kromě toho naši absolventi pracují na úřadech, ale jsou i úspěšní publicisté nebo dokumentaristé. Bohužel málo absolventů zůstává na akademické půdě, aby mohli například posílit náš tým,“ přiznává Sadílková.

Sama ovládá romštinu téměř dokonale. Je to můj pracovní jazyk, romsky se učím už od roku 1996. Občas to některé Romy zarazí, když slyší, že umím jejich jazykem. Obzvlášť když vidí, jak vypadám.“

Romština je ostatně jedním z hlavních pilířů studia romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Vyžadujeme, aby naši absolventi plynule mluvili romsky a ovládali gramatiku romštiny. Posledních pár let zveme na hodiny i rodilé mluvčí, aby naši studenti měli jedinečnou možnost konverzovat v romštině a tím jazykem se co nejvíc obklopili,“ dodává Sadílková.

K absolventům romistiky patří například výzkumní pracovnice Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky Renata Berkyová, romský aktivista a ředitel organizace ARA ART David Tišer, novinářka Saša Uhlová, dokumentarista a koordinátor iniciativy HateFree Culture Lukáš Houdek, dokumentaristka Rozálie Kohoutová nebo romista Michal Mižigár, držitel ceny Aspen Central Europe Leadership Award, kterou mladým úspěšným lídrům uděluje Aspen Institute Central Europe.

bys, th, LC, brf
Přečteno: 1154x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Romové, Romky, Romistika, škola, Historie, Romský jazyk, Romština, romští žáciHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo