romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Větřní vyhlásilo zóny bez nároku na doplatek na bydlení

5.4.2018 13:35
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Větřní je prvním městem v Jihočeském kraji, které využilo novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi a vyhlásilo dvě takzvané bezdoplatkové zóny. Noví obyvatelé, kteří se tam budou chtít ubytovat, už nebudou mít nárok na doplatek na bydlení. Toto vyhlášení se týká dvou ubytoven přímo v centru města.

"Pravda je taková, že Větřní má s romskou komunitou problémy a že nás trápí ubytovny, které nám tu zvyšují počet sociálně slabých," přiznal pro sever Denik.cz starosta Větřní Antonín Krák. "Díky opatření obecné povahy (OOP), kterým se vyhlásila oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, můžeme alespoň trochu regulovat příchod nových sociálně slabých občanů do Větřní,“ doplnil starosta pro server. 

„Obchodníci z chudobou“ si na větřínských ubytovnách účtují nájemné až 12 tisíc korun na jednu bytovou jednotku, město v obdobných bytech asi ani ne polovinu. "Nutno podotknout, že stávajících nájemníků se toto opatření netýká," upozorňuje starosta Větřní. "Znamená to, že by na tyto dvě ubytovny neměly přicházet nové rodiny atraktivní právě pro obchodníky s chudobou," dodal starosta pro server. 

Město chce tímto rozhodnutím prý bojovat proti další migraci, výskytu sociálně nežádoucích jevů a obchodu s chudobou.

"Smyslem je zabránit další migraci," dodal tajemník MěÚ Radomír Sára, který žádost o vydání OOP zpracovával.

Obdobné opatření už platí například v Bohumíně či ve Frýdku-Místku. Omezování doplatku má ale i své kritiky, kvůli této praxi a příslušnému zákonu se na Ústavní soud se stížností obrátily dvě desítky senátorů. S opatřením nesouhlasí ani Rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Omezení vyplácení doplatků podle rady situaci nepomůže řešit, nežádoucí sociální jevy může naopak prohloubit.

Větřní využilo možnosti, kterou mu dala novela Zákona o pomoci v hmotné nouzi z r. 2017. Podalo žádost na Městský úřad Český Krumlov. K žádosti se vyjádřila také policie a orgán sociálně právní ochrany dětí. Poté úřad žádost přijal a OOP bylo vydáno.

Přečteno: 880x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, doplatek na bydlení, opatřeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo