romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Větřní vyhlásilo zóny bez nároku na doplatek na bydlení

5.4.2018 13:35
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Větřní je prvním městem v Jihočeském kraji, které využilo novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi a vyhlásilo dvě takzvané bezdoplatkové zóny. Noví obyvatelé, kteří se tam budou chtít ubytovat, už nebudou mít nárok na doplatek na bydlení. Toto vyhlášení se týká dvou ubytoven přímo v centru města.

"Pravda je taková, že Větřní má s romskou komunitou problémy a že nás trápí ubytovny, které nám tu zvyšují počet sociálně slabých," přiznal pro sever Denik.cz starosta Větřní Antonín Krák. "Díky opatření obecné povahy (OOP), kterým se vyhlásila oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, můžeme alespoň trochu regulovat příchod nových sociálně slabých občanů do Větřní,“ doplnil starosta pro server. 

„Obchodníci z chudobou“ si na větřínských ubytovnách účtují nájemné až 12 tisíc korun na jednu bytovou jednotku, město v obdobných bytech asi ani ne polovinu. "Nutno podotknout, že stávajících nájemníků se toto opatření netýká," upozorňuje starosta Větřní. "Znamená to, že by na tyto dvě ubytovny neměly přicházet nové rodiny atraktivní právě pro obchodníky s chudobou," dodal starosta pro server. 

Město chce tímto rozhodnutím prý bojovat proti další migraci, výskytu sociálně nežádoucích jevů a obchodu s chudobou.

"Smyslem je zabránit další migraci," dodal tajemník MěÚ Radomír Sára, který žádost o vydání OOP zpracovával.

Obdobné opatření už platí například v Bohumíně či ve Frýdku-Místku. Omezování doplatku má ale i své kritiky, kvůli této praxi a příslušnému zákonu se na Ústavní soud se stížností obrátily dvě desítky senátorů. S opatřením nesouhlasí ani Rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Omezení vyplácení doplatků podle rady situaci nepomůže řešit, nežádoucí sociální jevy může naopak prohloubit.

Větřní využilo možnosti, kterou mu dala novela Zákona o pomoci v hmotné nouzi z r. 2017. Podalo žádost na Městský úřad Český Krumlov. K žádosti se vyjádřila také policie a orgán sociálně právní ochrany dětí. Poté úřad žádost přijal a OOP bylo vydáno.

Přečteno: 872x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, doplatek na bydlení, opatřeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo