romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: V Praze proběhl workshop o romských dějinách

12.6.2022 23:36

U příležitosti šestého výročí založení Pražského fóra pro romské dějiny proběhl v Praze dvoudenní workshop, který si kladl za cíl zhodnotit úsilí o propagaci akademického studia romských dějin. Výzkum romských dějin stál donedávna ve stínu práce etnologů, filologů, muzikologů, antropologů a sociologů v romistice. V posledním desetiletí však nové projekty významně přispěly k vytvoření nově vznikajícího pole romských dějin. 

"Na workshop přijeli badatelé z celého světa, jak romští, tak neromští, kteří se zabývají různými obdobími romských dějin," uvedla pro ROMEA TV Kateřina Čapková z Pražského fóra pro romské dějiny.

"Je to možnost nejen dialogu, ale také probrání jak metodologie, tak etických otázek," dodala Čapková. "Bavili jsme se o etických pravidlech v souvislosti s každodenní diskriminaci Romů, tzn. jakým způsobem třeba anonymizovat jména Romů, o kterých badatelé píší," řekla pro ROMEA TV Kateřina Čapková, podle které se také probírala účast samotných romských badatelů a romské komunity na výzkumech.

"Na tomto fóru jsem se zabýval prezentací Romů ve společenských vědách a a také jak byly poznatky ve společenských vědách ovlivněné optikou anticiganismu, takže jsem mluvil o akademickém anticiganismu," řekl romský badatel Dr. Dezso Mate, který provádí doktorandský výzkum na Kulturwissenschaftliches Institut v Essenu v Německu.

Workshop také zkoumal, jak může výzkum romské minulosti osvětlit a obohatit širší problémy historického výzkumu. 

Přečteno: 545x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Historie, workshop, Video, VýzkumHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo