romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Zasedala vládní "romská rada". Tvrdě zkritizovala represivní návrhy ministryně Maláčové v oblasti sociálních dávek

3.2.2020 21:13
Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)
Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny se na dnešním zasedání kromě jiného zabývala i návrhem Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na změnu zákona o dávkách na bydlení. Podle Edity Stejskalové bylo přijato usnesení, ve kterém "romská rada" vyzvala MPSV v souvislosti s návrhem zákon o přídavku na bydlení, aby implementovalo strategii romské integrace a strategii sociální začleňování, které jsou podle názoru rady v rozporu s návrhem zákona.

Rada dále projednávala výsledky jednání pracovní skupiny k 15 bodům opatření boje s chudobou, problematika veřejně prospěšných prací, revizi rámcových vzdělávacích programů základních a středních škol a začlenění dějin Romů do výuky dějepisu a občanské výchovy, romské děti v náhradní rodinné a ústavní péči, rekodifikace práva dítěte a dotační programy Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy týkající se obědů zdarma do škol.

"Téměř ke každé klíčové problematice se přijalo usnesení, se kterým se lépe bude prosazovat zájem romské rady na změnu situace. Ať už jde o revizi dávek nebo o zřízení instituce dětského ombudsmana nebo o lepší meziresortní spolupráci nebo o vzdělávání, o zlepšení povědomí o romské kultuře v České republice. Konkrétní usnesení, které potom zavazuje jednotlivé resorty aby přijímaly konkrétní kontrolovatelné kroky," řekla v rozhovoru pro ROMEA TV zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková.

"Pokud to romská rada zkontroluje a řekne si, že to nějaký resort ignoroval nebo neprovedl to důsledně, tak já to můžu na vládě otevřít a informovat o tom premiéra. To je takový uzavřený kruh a dnešní jednání romské rady potvrdilo její význam a že snad to bude fungovat lépe než v minulosti," dodala Válková.

VIDEO

Dnešního zasedání se zúčastnila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, jejíž návrh na změnu zákona o dávkách na bydlení je kritizován neziskovými organizacemi, ministerstvy a dalšími odborníky.

Podle Heleny Válkové byly připomínky k revizi sociálních dávek i na "romské radě" velmi kritické. "Byly formulovány optikou dodržování základních lidských práv a svobod v tom smyslu, že bydlení je jedno ze základních lidských práv a že z toho jak jsou momentálně koncipovány ty dvě novely, tak by toto právo mohl být u některých ohrožených skupin, mezi které nepochybně patří i romská menšina žijící v sociálně vyloučených lokalitách, porušeno a ohroženo," uvedla pro ROMEA TV Helena Válková.

"My jsme dnes řekli ministryni Maláčové přímo do očí, že zákon implementuje a konzervuje v systému anticiganismus. Namítali jsme, že je anticiganistický, že je diskriminační, a že a je v rozporu s občanskými a lidskými právy v České republice," uvedla k návrhu zákona o přídavku na bydlení pro ROMEA TV členka rady pro záležitosti romské menšiny Edita Stejskalová.

Podle Edity Stejskalové je řešením dostat Romy na pracovní trh. "Bavili jsme se o veřejně prospěšných pracech jako o něčem co ze systémového hlediska neprodukuje lidi, kteří jsou zaměstnáni dlouhodobě na trhu práce," uvedla Stejskalová. "Pokud mají být jednotlivci nezávislí, tak je musíme odstat na trh práce. A ty překážky jsou etnická příslušnost a nízká kvalifikace nebo vzdělání. Takže v kombinaci s tímto jsme i navrhovali řešení a usnesení," dodala Stejskalová.

VIDEO

Proti represivním návrhům ministryně Jany Maláčové je i předsedkyně Výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková. "My za Výbor pro práva dětí jsme jednoznačně upozorňovali Ministerstvo práce a sociálních věcí na rizikovost tohoto návrhu a sice té konkrétní části, která by měla restriktivně odjímat rodinám příspěvek na bydlení v momentě, kdy dítě nedochází řádně do školy," uvedla pro ROMEA TV Šimáčková Laurenčíková a pokračovala: "Upozorňujeme na to, že je potřeba přemýšlet o podpoře dětí a rodin, které se nachází v nějaké krizové situaci a nikoliv postupovat represivně tam, kde by efektivní politika státu měla být koordinovaná a měla by se zabývat tím, jak předcházet krizovým situacím a jak efektivně koordinovaně pomáhat dětem rodinám které žijí v nějaké opravdu zátěžové situaci."

VIDEO

"Tak jak to dnes bylo prezentováno, tak to je pro mě problém," řekl k návrhu Jany Maláčové člen Rady pro záležitosti romské menšiny Tomáš Ščuka. Vázat výplatu příspěvku na bydlení na docházku dětí do škol je podle Ščuky naprostý nonsens.

VIDEO

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny je stálým poradním a iniciačním orgánem vlády v oblasti romské integrace. Rada byla zřízena usnesením vlády ČR ze dne 17.září 1997 č. 581 tehdy jako Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. V roce 2001 došlo k transformaci této komise v Radu vlády pro záležitosti romské komunity. Zásadní změna Statutu byla následně schválena usnesením vlády ze dne 29. března 2010 č. 254, kterým se změnil i název tohoto poradního orgánu na Radu vlády České republiky pro záležitosti romské menšiny.

Přečteno: 3014x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Vláda, Helena Válková, Jana Maláčová, MPSV, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo