romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Videomedailonek Agentury pro sociální začleňování z Krupky: Jak v obci zavést systém prostupného zaměstnávání?

Krupka, 9.10.2014 11:35, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Agentura pro sociální začleňování
Ilustrační FOTO: Agentura pro sociální začleňování

Jednou z možností podpory pro města a obce s vysokou nezaměstnaností a velkým počtem dlouhodobě nezaměstnaných je zavedení systému prostupného zaměstnávání.

Ve zkratce jde v tomto systému o to, aby v místě s vysokou nezaměstnaností fungoval na sebe navazující systém zahrnující několik stupňů – prvním stupněm je zaměstnání lidí v rámci veřejně prospěšných prací nebo formou dobrovolnictví, v městských nebo neziskových organizacích. Cílem je, aby si tito lidé obnovili či zachovali pracovní návyky. Pokud se na své pozici osvědčí, navazuje na ni další stupeň, pro který je možné využít společensky účelná pracovní místa, která dotuje Úřad práce. U nich lidé často zůstávají pracovat u stejné organizace, mohou však přejít i na kvalifikovanější práci. Ve třetím stupni již mohou lidé nastoupit na trvalá pracovní místa u zaměstnavatelů, kteří se rozhodnou do systému vstoupit a nabídnout část pracovních míst. Z nich již mohou po čase lidé přecházet na běžná pracovní místa na otevřeném trhu práce (už s určitou pracovní zkušeností, doporučením a zajímavou položkou v životopisu). Systém je variabilní, někde mohou být zavedeny jen některé části – či se předpokládá větší zapojení sociálních firem a nahrazení v prvním stupni veřejnou službou).

Dlouhodobě nezaměstnaní při procházení tímto systémem získají pracovní dovednosti i návyky, mají zajímavou pracovní zkušenost v životopisu, tj. měli by být lépe připraveni uspět na běžném trhu práce. Systém dává šanci lidem, kteří by vzhledem k dlouhodobé nezaměstnanosti měli mizivé šance uspět na otevřeném trhu práce přímo.

Pro města je zavedení tohoto systému zajímavé tím, že mohou získat na některých pozicích pracovníky pro městské organizace (dotované úřadem práce), omezí tak nelegální zaměstnávání ve své obci.

Systém prostupného zaměstnávání v Krupce

Úřad práce v Krupce připravil ve spolupráci s Agenturou projekt, díky kterému získal prostředky na garantovaná pracovní místa a spolupráci zaměstnavatelů pro 1. a 2. stupeň systému prostupného zaměstnávání. V městě tak vzniklo více než 30 pracovních míst pro dlouhodobě nezaměstnané. Prozatím proběhla dvě kola výběru zaměstnanců do 1. stupně systému a jedno kolo výběru zaměstnanců do 2. stupně.

Jedním z těch, kdo takto získal zaměstnání je i Marta Hanzlíková. Ta v rámci systému prostupného zaměstnávání pracovala devět měsíců na veřejně prospěšných pracích v Mateřské školce Sluníčko a nyní zde bude moci zůstat díky pracovnímu místu dotovanému Úřadem práce. „Dostala jsem se sem díky programu Úřadu práce, který mě zaujal. Připravuji a vydávám obědy, myji nádobí, žehlím a mandluji prádlo," popisuje svou práci ve školce.

VIDEO

Agentura pro sociální začleňování
Přečteno: 433x
 

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Krupka, Zaměstnanost, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo