Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vinou sousedů přišly rodiny o vodu. A dům chátrá i díky nezájmu města

30. července 2012
Čtení na 6 minut

Pětapadesát romských rodin z vyloučené lokality přednádraží v ostravském Přívoze skončilo v pátek bez pitné vody. Majitel nemovitostí už totiž neměl na to, aby vodárnám platil. Za nájem a služby by mu za poslední měsíc zaplatila jen necelá pětina nájemníků, jiný zdroj hovoří o třetině platících. Dům chátrá i díky vadné kanalizaci, o kterou však město jakožto její vlastník nejeví zájem. O případ se zajímá i úřad veřejného ochránce práv.

Od pátku jsou v domě celé rodiny bez přístupu k pitné vodě. Naštvaní jsou podle zjištění TV Nova všichni obyvatelé domu, nejvíce však ti, kteří řádně platili nájem i služby. Podle nich je měl majitel domu Oldřich Roztočil už dávno vyhodit. Nemuseli by teď kvůli nim žít v takové situaci – nemají si jak umýt nádobí, uvařit, umýt si ruce, vykoupat děti, nebo spláchnout záchod. Někteří dokonce zvažují, že se odstěhují.

Stejným bičem na všechny

„Budu muset zachránit děcka, aby mi je nevzali do domova,“ obává se jedna obyvatelka. „Tady byli lidi, co neplatili třeba rok a on s tím nic nedělal. A ti, co platili, my za to můžeme?“

Jedna z místních žen se podělila o každodenní obrázek. „Čtyři dny jsme neměli teplé jídlo,“ stěžuje si.
"Stihla jsem nabrat vodu do dvou hrnců, ale co bude dál? Mám malé děti, žádné peníze. Nemám se kam přestěhovat," uvedla jiná z obyvatelek.

"Lidé jsou podráždění. Všichni už toho máme dost. Je tu plno
dětí i nemocných lidí. Kdo se chce mýt a vařit, musí tahat vodu v
kbelících, hrncích a lahvích. Ne každý má ale dost nádob," líčí Jan
Bandy pro iDnes.cz.

"Zásoby vody jsem neměla do čeho nabrat. Je nás v bytě deset. S dcerou máme pět malých dětí. Když se naše sociální pracovnice dozví, že tu neteče voda, vezmou nám je. Tak mi to řekla," zoufala si žena, která je přihlášená ve Slezské Ostravě a v Přívoze bydlí jen přechodně.

"Pořád sem chodí sociální pracovnice, lidé ze sdružení Jekhetane i Kumar Vishwanathan (sociální pracovník z Ostravska, pozn. red.).
Jedni nabízejí teplé párky, jiní stěhování na ubytovny. To ale není
pomoc. Lidé chtějí tekoucí vodu, ne párky ani ubytovny," dodal Bandy,
který v Přednádraží žije 30 let a teď pracuje jako správce domů.

Zdrženlivěji jednají ti, kteří na odpojení od vody nesou svůj díl viny. „Já na to sama nic nemůžu říct, protože sama mu něco dlužím,“ sděluje jedna z obyvatelek.

Neschopnost domluvit se situaci zhoršuje

Podle majitele domů Oldřicha Roztočila došlo už na sklonku loňského roku k nárůstu dluhů díky neplatičům. „Na to jsme s Ovakem uzavřeli splátkový kalendář, který se do konce minulého týdne plnil,“ uvedl pro TV Nova.

Oznámení bylo dle sdělení Kateřiny Dančové, mluvčí Ostravské vodárny a kanalizace, odběrateli odesláno s více než patnáctidenním předstihem. „Do té doby měl odběratel možnost ještě dluh uhradit, to bohužel neučinil,“ uvedla Dančová.

"Varoval jsem je (místní dlužníky, pozn. red.), že když do 25. července nevyberu na nájemném alespoň 90 tisíc korun, což je částka, kterou dlužím Ovaku, vypne jim firma vodu," říká Roztočil pro server iDnes.cz, který je z celé situace nešťastný možná ještě víc než jeho nájemníci.

Domy podle serveru iDnes.cz koupil asi před dvěma lety. Chtěl je opravit, ale přišel na poruchy kanalizace. Ačkoli Ovak do té doby vybíral peníze za vodné i stočné, posléze zjistil, že kanalizace mu nepatří. Dlouhé měsíce pak trvaly spory o to, čí je. Nakonec podle zákona připadla městu, ale magistrát opravu za miliony odmítá. Prý se majitel nestará o domy. "Ale bez funkční kanalizace nemůžu dělat nic," brání se Roztočil.

Podle mluvčího Ostravy Michala Bayera má ale kanalizace tři vlastníky: město, firmu Ostravské opravny a strojírny a Roztočilovu firmu, které patří přípojky k domům.

"Odbor ochrany životního prostředí města zahájil správní řízení se všemi vlastníky kanalizace. Řízení s firmou
Ostravské opravny a strojírny je ale přerušeno do rozhodnutí soudu,
neboť společnost podala určovací žalobu," řekl Bayer s tím, že až řízení
skončí, bude jasné, kdo má kanalizaci opravit. "Ani já nesouhlasím s
tím, že přípojky jsou moje," tvrdí Roztočil.

Do sklepů i přízemních bytů se tak hrnou splašky a z některých domů už jsou ruiny. Podle TV Nova je situace špatná hlavně ve spodních patrech domu, kde dělá potíže rozbitá kanalizace a lidé v těchto bytech mají hodně vlhko. Teď, když ještě neteče voda, mají tito lidé zhoršenou možnost dodržovat veškeré hygienické zásady. Rodiče malých dětí se tedy logicky bojí například žloutenky, která tady řádila ve velké epidemii v loňském roce a v letošním roce tady také jeden případ byl.

V tuto chvíli podle hygieniků žádné nemoci v této lokalitě zjištěné nejsou, ale vše může být jinak už zítra. Právě hygiena se tady totiž chystá na kontrolu. V tom nejhorším případě mohou hygienici uznat byty za nevhodné k bydlení a vystěhovat se budou muset všichni nájemníci.

Co bude dál?

Že kvůli neochotě města opravit kanalizaci nemohou lidé slušně bydlet a nejspíš brzy skončí na ulici a podnikatel zkrachuje, přitom nikoho z politiků nezajímá.

"Bytová problematika je záležitost obvodu," reagoval pro server iDnes.cz v pátek na situaci rodin, které se ocitly bez vody, náměstek primátora Martin Štěpánek.
Starosta obvodu Jiří Havlíček se nad tím pousmál. "To je věc vlastníka domů, aby se lidem, od kterých vybírá peníze, postaral o vodu nebo náhradní bydlení. My tam cisternu nepošleme," sdělil.

Roztočilovi, který byl v pátek v Praze, se nakonec podařilo vložit peníze na účet Ovaku a dohodnout pravidelné přistavování cisterny s pitnou vodou až do pondělního rána. Pak by mělo pokračovat jednání.

"Ve čtvrtek jsem žádal lidi z Ovaku, aby přijali zálohu a počkali se splatností zbytku faktury pět dní. Odmítli. Řešil jsem s nimi i reklamaci, protože faktury neúměrně narůstaly. Ukázalo se, že vodoměr je rozbitý. Místo, abychom hledali řešení, využili to jako důvod, proč reklamaci neuznat," líčí Roztočil. Případ prověří i úřad ombudsmana.

Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová je
přesvědčená, že v takové situaci by město nemělo dál otálet. "Když vadná
kanalizace ohrožuje zdraví lidí i majetek, je možné využít zákonný institut náhradního opatření. Státní stavební úřad by měl nařídit opravu a až pak řešit další věci," uvedla pro server iDnes.cz.

To si přeje i majitel domů. Nic takového se zatím ale
neděje a rodiče z Přednádraží se bojí, že by jim sociální pracovníci
mohli odebrat menší děti a umístit je do ústavů. Strach mají hlavně
matky trvale hlášené ve Slezské Ostravě.

"Situaci sledujeme, ale
děti neodebíráme," ujistil vedoucí tamního oddělení sociálně právní
ochrany dětí Václav Pěkník a dodal, že sociální pracovnice nabízejí
rodinám přestěhování na ubytovny.

Na ubytovnu, pro ztrátu soukromí a vysoké náklady, nechtějí

Totéž
potvrdila i mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.
"Pracovníci odboru sociálních věcí včetně romského asistenta jsou v
lokalitě každý pracovní
den. Řeší situaci s jednotlivými rodinami a snaží se dojednat náhradní
bydlení v nové ubytovně v Cihelní ulici, přestože obvod není vlastníkem
domů v Přednádraží. Ubytovna může od 1. srpna přijmout až 25 rodin.
Přednost ale dostanou ty, které dlouhodobě žijí v našem obvodu a nedluží
na nájemném a službách," uvedla.

Jenže právě rodiny, které platí,
ze svých domovů odejít nechtějí. "Bydlím tu od narození," řekla 41letá
žena, která se stará o sedm dětí a vnoučat. "Nikdy nechci žít na
ubytovně se společnou kuchyní a koupelnou," dodala.

Další důvod, proč se na ubytovny nechce ani neplatičům, jsou peníze.
Ačkoli by teď nemuseli platit kauci a majitelé by jim počkali s prvním
nájemným, nakonec by zřejmě bydleli mnohem dráž než teď. "Kde by na to
vzali? To nikoho nezajímá," zlobí se Jan Bandy.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon