romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda má v plánu sociální bydlení od roku 2017 či odškodnění sterilizovaných

Praha, 3.3.2014 17:24, (ROMEA)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

V Česku by mohlo od roku 2017 začít fungovat sociální bydlení. Zákon, který ho upraví, by měl totiž podle chystaného plánu vlády platit od konce roku 2016. Nová opatření na podporu rodin by se měla zavést od pololetí 2016. Důchody by se od příštího roku měly znovu začít zvyšovat rychleji. Každoročně by měla růst i minimální mzda. Od poloviny roku 2016 by se mohly dočkat odškodnění také protiprávně sterilizované ženy. Vyplývá to z návrhu legislativního plánu vlády, který má ČTK k dispozici.

Ministerstvo práce by mělo do konce března předložit novelu, která se vrací k původní vyšší valorizaci penzí už od ledna příštího roku, ne až od ledna 2016. Zákon by měl začít platit na podzim, aby podle něj penzistky a penzisté dostali přidáno už od ledna. Upravit má životní minimum a případně také platy státních zaměstnanců. Počítá se i s každoročním zvyšováním minimální mzdy.

Do pololetí by měl být hotov návrh novely o hmotné nouzi. Týká se doplatků na bydlení. Změnu chystala už Rusnokova přechodná vláda. Chtěla omezit dobu vyplácení doplatků na bydlení v ubytovnách i jejich výši. Experti návrh kritizovali. Podle nich hrozilo, že by řada lidí v tísni mohla za několik měsíců skončit na ulici. Také podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) by mohly navrhované úpravy nadělat víc škody než užitku. Její resort proto chystá svou variantu, díky níž chce zabránit "obchodu s chudobou" v ubytovnách.

Obrysy nového zákona o sociálním bydlení by vláda měla dostat do pololetí příštího roku. Text normy by mělo ministerstvo pro místní rozvoj spolu s resortem práce a ministrem pro lidská práva dokončit do pololetí 2016. Zákon by mohl platit od prosince 2016.

Do konce letoška má být na stole návrh obrysů zbrusu nového zákona o podpoře rodin. Marksová už dřív prosazovala třeba zavedení otcovské dovolené. Na sepsání paragrafů by mělo mít ministerstvo rok, zákon by měl podle plánu platit od pololetí 2016. Do konce příštího roku má resort práce navrhnout také podobu zákona o náhradním výživném. Za neplatiče by ho poskytoval stát, od dlužníků by ho pak vymáhal. V návrhu legislativního plánu je ale jen věcný záměr zákona, vypracování paragrafů a termín případné účinnosti v dokumentu chybí.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) začne pracovat na zákonu o sociálním začleňování, který by měl platit od roku 2017. Věcný záměr má být hotov za rok. Do konce letošního června se Dienstbier chystá předložit novelu, která má posílit pravomoci ombudsmanky. Také ona by se mohla obracet na Ústavní soud s návrhem na rušení sporných zákonů. Změna by měla podle plánu platit od ledna 2016. Do konce letoška ministr počítá s navržením modelu odškodňování žen, které lékaři v minulosti protiprávně sterilizovali. V příštím roce by se pak měl zákon napsat, platit by mohl od června 2016.

Přestože Dienstbier už dřív mluvil i o novele zákona o registrovaném partnerství, která by partnerům a partnerkám umožnila adoptovat potomka svého protějšku, norma v seznamu chybí. Vláda, v níž zasedají lidovci, se ji tedy zřejmě předložit nechystá. Změnu zákona by tak nejspíš navrhovali poslanci.

Ministerstvo práce chystá i zákon o sociálních pracovnících, platit by měl od roku 2017. Větší změny čekají také oblast sociálních služeb. I tato novela by měla platit od roku 2017.

Vláda příští týden projedná svůj legislativní plán

Koaliční kabinet projedná příští týden svůj legislativní plán. ČTK to dnes řekl předseda Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle předběžného návrhu, který má ČTK k dispozici, ministři ještě letos předloží například návrh na rozšíření pravomocí ombudsmanky, návrh zákona o liniových stavbách, který má zrychlit přípravu a výstavbu dopravní infrastruktury, či návrh zákona o státním zastupitelství.

Vláda by měla o legislativním plánu jednat 12. března, podle Dienstbiera ale možná nebude debata na tomto jednání ukončena. "V tuto chvíli jsme ve fázi meziresortního připomínkového řízení. Prvotní návrh byl sestaven na základě toho, co poslaly jednotlivé resorty. Nyní se k tomu všichni mají možnost vyjádřit," řekl ČTK Dienstbier. Vypořádání připomínek by podle něj mělo být hotové na konci tohoto týdne.

Dienstbier ČTK řekl, že plánuje předložit novelu, která by měla rozšířit pravomoci veřejného ochránce práv o možnost podávat návrhy na zrušení zákonů, které jsou v rozporu s ústavou. Chystá rovněž návrh ústavního zákona o obecném referendu. Normu z dílny poslanců Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury kabinet minulý týden odmítl. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že by umožnila v referendu měnit ústavu. Návrhy ostatních kolegů nekomentoval.

Přečteno: 2247x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Michaela Marksová-Tominová, Jiří Dienstbier, Sociální, sociální bydlení, sociální bydlení, Sterilizace, sterilizace, sterilizaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo