romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda nepodpořila zavedení absolutní svobody slova

31.8.2016 15:02
Úsvit národní koalice
Úsvit národní koalice

Vláda nepodpořila ústavní novelu opozičního Úsvitu, podle níž by Parlament nesměl omezit svobodu slova nebo tisku. ČTK to sdělilo tiskové oddělení úřadu vlády. Nesouhlasné stanovisko vlády se předpokládalo. Podle předběžného stanoviska úředníků pro dnešní zasedání kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky by předloha zcela změnila nynější koncepci svobody slova.

Stanovisko vládních legislativců vycházelo podle vládních podkladů i z negativních historických zkušeností, konkrétně s nástupem nacismu v minulém století. Tyto zkušenosti jsou podle nich aktuální i nyní. "Například v souvislosti s radikálními islamisty nebo jinými extremisty, neboť příklon k liberálnější takzvané absolutní svobodě projevu by v podstatě znemožnil postih hlásání nenávisti vůči určitým skupinám obyvatel či veřejné schvalování terorismu," stojí v dokumentu.

Nynější koncepce podle něho zaručuje pluralitu ve společnosti, zároveň se však sama brání proti těm, kteří by ohrožovali ústavní práva a svobody. Úsvit, jenž je znám protiislamistickými postoji, se naopak odvolává na ústavu Spojených států. Tvrdí, že ani po případném přijetí ústavní změny, konkrétně Listiny základních práv a svobod, nebude možné říkat beztrestně cokoli. Omezení má být podle Úsvitu soukromoprávní, a pokud projev způsobí škodu, musí škůdce škodu nahradit.

Úsvit navrhuje vložit do listiny ustanovení "Parlament nevydá zákon omezující svobodu slova nebo tisku". Nahradit by mělo článek, který říká, že svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

Vládní materiál také upozorňoval, že úprava by byla v rozporu s některými mezinárodními smlouvami, například o zabránění a trestání zločinů genocidy. Úmluva považuje za trestný čin i přímé a veřejné podněcování ke spáchání genocidy.

Přečteno: 858x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Úsvit, zákon, Vláda, svoboda, ParlamentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo