romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda stáhla novelu posilující pravomoci ombudsmana. Je to rezignace na vládní program v oblasti lidských práv, reagoval Dienstbier

27.1.2017 10:25
Kancelář veřejného ochránce práv v Brně. (FOTO: repro Česká televize)
Kancelář veřejného ochránce práv v Brně. (FOTO: repro Česká televize)

Vláda tento týden kvůli nesouhlasu poslanců stáhla ze Sněmovny novelu zákona o veřejném ochránci práv posilující pravomoci ombudsmana. Místo toho připraví ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) samostatnou novelu, která bude řešit jen monitorování situace zdravotně postižených. Podle bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera vláda tímto krokem rezignovala na plnění svého programového prohlášení v oblasti lidských práv.

"Já jsem to konzultoval se zástupci všech poslaneckých klubů, nemá šanci projít. Člověk v politice musí být realista," řekl podle serveu iDNES.cz Chvojka. "Možná i jeden důvod je, kdo dnes tu funkci vykonává. Je pravda, že v tomto případě si mnoho poslanců tyto návrhy spojovalo s osobou paní Šabatové a tam si myslím, že byl zásadní problém,“ dodal Jan Chvojka..

Vláda tak odstoupí od plánu rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv o možnost podávat antidiskriminační žaloby a podněty Ústavnímu soudu na rušení zákonů nebo jejich částí. Proti rozšíření pravomocí ombudsmana vystupovali ve Sněmovně i poslanci z vládních ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Ve hře je navíc úprava Radky Maxové (ANO), jež by dolní komoře dala právo veřejného ochránce práv v některých případech odvolat. Sobotka uvedl, že přijetím některých pozměňovacích návrhů by postavení ombudsmana mohlo být oslabeno.

Dienstbier: Vláda rezignovala na plnění svého programového prohlášení v oblasti lidských práv

"Vláda České republiky dnes rezignovala na plnění svého programového prohlášení v oblasti lidských práv rozhodnutím stáhnout z parlamentu návrh zákona, který by mj. posiloval ochranu před diskriminací, tedy ochranu těch lidí, kteří se často sami bez pomoci nemohou účinně bránit před pro ně ponižujícím jednáním. Doufám, že alespoň monitorovací mechanismus práv osob se zdravotním postižením bude vládou včas předložen a projednán," zareagoval ve středu na rozhodnutí vlády bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, který novelu připravil.

Norma budila mezi poslanci spory od počátku. Ukázalo se to i na červnové schůzi, kdy dolní komora nedala v dílčích hlasováních ombudsmanovi pravomoc dávat podněty Ústavnímu soudu, možnost podávat antidiskriminační žaloby ale zachovala. Protože by se pro takovou podobu novely patrně nenašel hlavně kvůli postoji poslanců hnutí ANO dostatečný počet hlasů, dolní komora ji poslala do opakovaného druhého čtení.

Dienstbier tehdy trval na tom, aby koalice plán kabinetu dodržela. Vládní program předpokládá, že kabinet "posílí právní možnosti obrany proti diskriminaci a pravomoc veřejného ochránce práv navrhovat rušení protiústavních zákonů". Následné jednání ústavně-právního výboru ale jen potvrdilo, že osud předlohy je v dolní komoře značně nejistý.

S rozšířením působnosti ombudsmana ohledně dodržování práv zdravotně postižených lidí poslanci souhlasí. Do původní vládní předlohy jej doporučily jako pozměňovací návrh vložit petiční i právní výbor.

Podání Ústavnímu soudu může dát nyní prezident, 41 poslanců nebo 17 senátorů, za určitých podmínek i vláda, kraje nebo člověk, kterého se problém týká. Žaloby kvůli diskriminaci nyní může podávat jen její oběť.

Přečteno: 1382x
 

Kam dál:

Štítky:  

ministr pro lidská práva, Jan Chvojka, Ombudsman, Ombudsmanka, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo