Vláda uvolnila peníze na demolici vepřína v Letech. Proběhne i archeologický průzkum

Vláda dnes rozhodla o uvolnění 111 milionů korun na sanační a demoliční práce či na archeologický průzkum v areálu bývalého vepřína v Letech. ČTK a Českému rozhlasu to po jednání kabinetu řekl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Vepřín stál poblíž místa, kde býval romský koncentrační tábor. Peníze na sanaci areálu dostane Muzeum romské kultury. Ministerstvo kultury počítá také s archeologickým průzkumem. Zkoumat se také bude, kde leží hroby obětí a kde dozorců.
Loni vláda schválila výkup vepřína za 450,814.796 korun včetně DPH, 372,574.380 korun bez DPH. Daň z přidané hodnoty 78,240.416 se vrátí zpět do státní kasy. Firma již dostala 90 procent.
Demolici vepřína včetně odstranění ekologické zátěže a rekultivace slíbila zaplatit bývalá vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Podle Staňka byly peníze uloženy ve vládní rezervě. "Čekalo se, až bude jistota, že peníze budou efektivně proinvestovány, což se teď prokázalo," poznamenal. Oproti původním předpokladům budou podle něj náklady na likvidaci o asi 17,5 milionu korun nižší.
Vepřín převzalo v dubnu Muzeum romské kultury od firmy Agpi. Vepřín o rozloze 7,1 hektaru se stavěl od roku 1972, ve 13 halách bylo 13.000 zvířat. O výkupu a vzniku pietního místa se mluvilo přes 20 let.
K u volnění finačních prostředků, na které se čekalo několik měsíců, došlo krátce potom, co se 30. 8. 2018 sešla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová s premiérem Andrejem Babišem. Společně s ředitelkou muzea na schůzce byl i Čeněk Růžička, Monika Mihaličkovíá nebo Martina Horváthová.
"Jsme rádi, že se podařilo situaci vyřešit. Pociťovali jsme tlaky nejen finanční, ale také ze strany mezinárodních organizací, pozůstalých i odborníků, kteří byli znepokojeni tím, že se na místě stále nic nedělo. Nyní také můžeme podat žádost na zařazení do projektu EHP Norsko, který má financovat výstavbu památníku. Těšíme se nové výzvy," uvedl k rozhodnutí vlády za Muzeum romské kultury vedoucí památníků Luděk Strašák.
Podle Staňka bude nyní moct být spuštěna druhá etapa, která spočívá v sanaci areálu. Muzeum vypíše výběrové řízení na firmu, která demolice provede. Suť bude využita k zasypání místních jímek nebo bude použita ve spolupráci s ministerstvem dopravy, řekl ministr.
Staněk označil rozhodnutí vlády za důležité, aby mohlo mýt včas požádáno o spolufinancování výstavby památníku z norských fondů. Vybudování malého pietního místa s památníkem bude podle ministra stát asi 12 milionů korun.
Muzeum romské kultury nyní dostane také peníze na neinvazivní archeologický průzkum. Podle dřívějších informací by měl stát asi 1,5 milionu korun a trvat asi dva měsíce. Zároveň ministerstvo dle Staňka plánuje další výzkum, který by se zaměřil na hroby, které by mohly být na některých místech areálu. Ležet by v nich mohly jak ostatky obětí z tábora, tak i dozorců nebo vojáků.
"Z hlediska pietního charakteru je důležité, abychom se pokusili alespoň trochu identifikovat, kde skutečně leží oběti a kde jsou ti, kteří možná stojí za tím, že ty oběti byly," podotkl ministr.
Nepřehlédněte:
- Městská rada v Oslu se chce obrátit na vládu a postavit památník obětem romského holocaustu
- Muzeum romské kultury vybralo firmu, se kterou připraví architektonickou soutěž na nový památník v Letech u Písku
- "A k čemu úcta?" Poslanec ČSSD Foldyna zlehčoval oběti romského holocaustu. Lhal, že "mauzoleum" - památník v Letech - bude stát miliardy
- U památníku holokaustu ve Valašském Meziříčí vykvetou žluté květy
- Muzeum romské kultury stále čeká na finance na demolici vepřína v Letech u Písku
- Norská inspirace: Zástupci institucí připravující památník v Letech u Písku navštívili ostrov Utoya a další místa
- Další útok na památník v Letech u Písku: Nacionalisté ho zhanobili urážlivými protiromskými nápisy
- Jaká je u nás politika a zároveň praxe připomínání romského holokaustu? Odpovědi hledala diskuze v Hybernské
- ZÁZNAM: Diskuze o současném výzkumu romského holokaustu a připomínání jeho obětí ve veřejném prostoru
- ZÁZNAM: Pietní akt v Letech u Písku a prohlídka bývalého vepřína
- Američtí diplomaté diskutovali v Praze a Brně o situaci Romů v Evropě
Kam dál:
- Petr Fiala v Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě: Osud Romů zůstává nejen tragickou, ale i zastřenou kapitolou našich dějin
- Lidé mohou od pondělí žádat o jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě. Žádat lze přes web nebo na Czech Pointech
- Německo má problém s diskriminací, zejména s rasismem, uvádí výroční zpráva
- Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek zúčastní pietního aktu v Hodoníně u Kunštátu, kde proběhne uctění památky obětí holokaustu v Památníku holokaustu Romů a Sintů
- Slovenský premiér: Romové stále čelí předsudkům, nesmíme se s tím smířit. Holokaust patří k nejděsivějším událostem lidských dějin
- V Národním památníku na pražském Vítkově připomíná výstava oběti romského holokaustu
- Orbánova poradkyně odstoupila a napsala premiérovi: Přednesl jste čistě nacistický projev hodný Josepha Goebbelse
- VIDEO: Demolice prasečáku v Letech u Písku začala. Bagr likviduje první budovu
- Miroslav Brož, poučení z kauzy Lety: Gádže se nepolepší sami od sebe, Romům jen tak zadarmo nic nedají
- VIDEO a FOTO: Přelomový okamžik! V Letech u Písku byla zahájena demolice vepřína
- ZÁZNAM: Slavnostní zahájení demolice vepřína v Letech u Písku
- Předseda vlády Fiala k bourání vepřína v Letech: Je důležité si důstojně připomínat památku obětí a hrůzy holocaustu
Štítky:
Lety u Písku, Vláda, Muzeum, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY
