romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vládní návrh na zkrácení doby oddlužení na tři roky pro všechny dlužníky Sněmovna zrychleně schvalovat nebude

16.11.2020 10:15
Máš na to? Proč mi dluh o tolik stoupl, když jsem neplatil?
Máš na to? Proč mi dluh o tolik stoupl, když jsem neplatil?

Vládní návrh na zkrácení doby oddlužení na tři roky pro všechny dlužníky Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze schvalovat nebude. Takový postup v souladu s doporučením ústavně-právního výboru nepodpořila. Předloha, která vychází z evropské směrnice, má být účinná až od července příštího roku. Poslanci se začnou zabývat novelou v úvodním kole vzhledem k zákonným lhůtám asi na prosincové schůzi.

"Jde o tisk, který nesplňuje žádný z parametrů legislativní nouze," uvedl předseda výboru Marek Benda (ODS). Novela podle něho nesouvisí s koronavirovou krizí ani s vyhlášeným nouzovým stavem. Zpravodaj Marek Výborný (KDU-ČSL) podotkl, že případné pozměňovací návrhy "nelze napsat přes noc" a nebezpečí z prodlení nehrozí. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) na zrychleném schvalování normy netrvala.

Varianty oddlužení jsou nyní dvě. Základní předpokládá, že lidé uhradí za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud zaplatí méně, o jejich oddlužení na konci procesu rozhoduje soud. Ve druhé variantě musejí lidé uhradit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Senioři, zdravotně postižení lidé a lidé s dluhy z dětství mají zvýhodněný režim.

Novela předpokládá, že nynější pětiletá varianta se zkrátí na tři roky a ostatní varianty budou zrušeny. "Hlavním cílem je rychlejší a efektivnější osvobození od dluhů," řekla ministryně po projednání návrhu vládou.

Zkrácení doby oddlužení by se v návaznosti na unijní právo nově týkalo jak podnikatelů a živnostníků, tak spotřebitelů. Osvobození od placení dluhů by nebylo podmíněno splacením určité části pohledávek věřitelů. V případě schválení novely podle ministerstva spravedlnosti neutrpí práva věřitelů a dál se bude klást důraz na poctivé záměry dlužníka po celou dobu trvání oddlužení.

Úprava by měla umožnit i snazší přístup dlužníků s exekucemi do procesu oddlužení. Exekuční srážky, které by za současné právní úpravy byly až do schválení oddlužení uloženy u plátce mzdy, bude možné použít přednostně na úhradu pohledávek výživného a ve zbytku na úhradu nákladů insolvenčního řízení, uvedlo ministerstvo. Dlužník tak nebude nucen po provedení exekučních srážek hradit výživné a náklady řízení z nezabavitelné částky.

Přečteno: 562x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

oddlužení, Poslanecká sněmovna, Vláda, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo