Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Vojtěch Lavička: Snad vepřín v Letech u Písku konečně zmizí z mapy Česka

22. srpna 2017
Čtení na 3 minuty

Vepřín v Letech u Písku bude konečně zbourán. Tedy alespoň dle slov ministra pro lidská práva Jana Chvojky a ministra kultury Daniela Hermana, kteří oznámili, že se vláda domluvila s firmou AGPI vlastnící vepřín.

Zbourání vepřína tak ukončí více než dvacetileté úsilí různých romských a lidskoprávních organizací, kterým vadilo pobíhání prasat v místech, kde protektorátní úřady zřídily pracovní, později sběrný, a nakonec cikánský tábor. Během necelých tří let letským táborem prošlo 1 308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi.

Cena, za kterou stát pozemek odkoupí, zatím není známa, před dvaceti roky AGPI požadovala 300 milionů, nyní se zřejmě spokojí z mnohem menší částkou. Firma je totiž poslední roky ve ztrátě 121 milionů korun, na všech šest areálů má úvěry. Prodej jí tedy pomůže splatit dluhy. Navíc dle šéfa představenstva Jana Čecha AGPI státu prodává pouze areál, zaměstnance a prasata si ponechává, zřejmě chce celý provoz přesunout jinam. Možná však jde jen o pokus uklidnit zaměstnance AGPI – proč přesouvat někam provoz, který je tak ztrátový…

Rozhodně tedy v případě firmy vlastnící areál nejde o změnu pohledu na celý problém, nýbrž jen o účelové rozhodnutí, který jim umožní řešit tíživou finanční situaci.

Zhatit celý prodej se ještě pokouší jeden minoritní akcionář z Bratislavy, který podává na AGPI žalobu: „Představenstvo firmy léta vytváří ztráty, akcionáře se snaží odstranit od všech informací a tvoří konglomerát deseti účelově propojených společností a osob. Společnost Agpi je životaschopná, kdyby tam nebylo propojení a neprováděly se transakce mezi společnostmi k tíži společnosti Agpi,“ komentoval Slovákův právník Jan Válek. Aby měl jistotu, že firma neprodá vepřín, než soud o jeho žalobě rozhodne, požádá soud také o zákaz jakýchkoliv převodů majetku.

O převodu vepřína hlasovala již valná hromada 31. července, pro bylo 88 procent přítomných akcionářů. Na příští valné hromadě dostanou stejně jako minule otázku, zda souhlasí s převodem. Dle slov šéfa představenstva tak tento akcionář prodej ohrozit nemůže: “Kdyby nesouhlasili, nebylo by možné smlouvu provést. To je zákon o korporacích. To, co jsme provedli, hlasování (na valné hromadě 31. července), bylo zkušební, abychom věděli, jak to dopadne. A souhlasili (akcionáři), aniž by věděli cenu. To byl dobrý signál,” řekl Čech.

Snad tedy již nenastanou další komplikace a vepřín v Letech u Písku konečně zmizí z mapy Česka. Věřím však, že mohl zmizet daleko dřív, jenže až na několik jednotlivců či malých organizací nebyl na stát vyvíjený souvislý tlak. Navíc ani na takto zásadní věc jsme neměli vždy stejný názor.

V době, kdy jsem byl členem Meziresortní komise, jsme na jednom jednání projednávali možnost zbourání vepřína. Tehdy mě šokovalo, že někteří členové a přizvaní hosté z řad Romů nebyli jednoznačně pro zbourání. Zřejmě k tomu měli nějaké vedlejší motivy, řešili se tehdy nějaké stavební zakázky…

Myslím si, že to je náš zásadní problém, málo se pereme za svoji historii, minulost, současnost i budoucnost. Pohlcuje nás negativismus – nemá smysl chodit volit, nemá smysl říkat svůj názor, nemá smysl jít demonstrovat…

Nejde vždy jen o výsledek vašeho snažení, ale i o samotný proces. Jde o princip, jestliže jsem plnohodnotný občan, musím říkat své názory a prát se o svoji pravdu. Když to nedělám, nechávám na jiných, aby říkali, co si myslím…

Věřím, že se v tomto ohledu můžeme všichni poučit. Pokud se to podaří, Romové budou v Čechách bráni vážně.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon