romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Volba prezidenta: Lidé by už měli vědět, kde budou volit. S voličským průkazem mohou hlasovat i mimo domov

29.12.2017 0:05
Pražský hrad (FOTO: Pixabay)
Pražský hrad (FOTO: Pixabay)

Lidé by už měli po dnešku z obecních vývěsek vědět, kde budou moci v lednu volit budoucího prezidenta republiky. Starostové mají poslední termín na to, aby zveřejnili adresy volebních místností. Kdo bude chtít hlasovat mimo domovskou obec, může si už vyzvednout voličský průkaz.

O průkaz si mohou požádat ti, kteří budou o druhém lednovém víkendu na dovolené nebo vyrazí hory. S průkazem bude možné hlasovat v kterékoli ze zhruba 15.000 volebních místností v ČR i v zahraničí. O průkaz pro první volební kolo lze požádat na radnici či obecním úřadu písemně do 5. ledna, osobně nejpozději do 10. ledna.

Voličský průkaz opravňuje k účasti na hlasování v kterékoli české volební místnosti. Volič průkaz odevzdává volební komisi, což zabrání možnosti dvojího hlasování. Lidé starší 18 let jsou totiž vedeni ve voličských seznamech podle místa bydliště. Do těchto seznamů se týden před volbami dostanou i ti, kteří jsou v příslušném městě v nemocnici, sanatoriau či domově důchodců, případně ve věznici. Zkontrolovat své zapsání do voličského seznamu by si měli ti, kdo se během léta přestěhovali.

O voličský průkaz mohou požádat také Češi žijící v zahraničí, kteří ve volebních dnech nebudou v dosahu svého zastupitelského úřadu, ale vrátí se třeba do Česka. Tito Češi o průkaz požádají na českém velvyslanectví v zemi svého bydliště, pokud jsou tímto úřadem vedeni v takzvaném zvláštním seznamu voličů.

Adresy volebních místností se většinou nemění, bývají obvykle ve školách, na obecních úřadech a v dalších veřejných prostorách, kde lidé v říjnu volili poslance.

Přečteno: 1479x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Prezident, Prezidentské volby, Prezidentské volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo