Vrchní soud potvrdil přelomový verdikt: Parlamentní listy musí zaplatit odškodné za rasistické diskuze pod články

Vrchní soud v Praze dnes potvrdil přelomový verdikt soudu prvního stupně, který odsoudil vydavatele Parlamentních listů, společnost OUR MEDIA k zaplacení odškodného 150 000 Kč Jaroslavu Suchému za to, že neodstranila rasistickou diskusi pod třemi články. Podle soudkyně JUDr. Mileny Opatrné provozovatel serveru Parlamentní listy "nerespektoval fyzickou ani morální integritu nejen žalobce, ale ani romského etnika obecně" a nehledě na opakované výzvy k odstranění ponechal tři roky v diskuzích pod články xenofobní a rasistické příspěvky, které vyzývaly k násilí a fyzické likvidaci.
Diskuse útočící na podstatu lidské důstojnosti
Soudkyně k svému rozhodnutí, které je pravomocné, dodala, že takové jednání nelze v demokratické společnosti akceptovat, protože příspěvky útočily na samou podstatu lidské důstojnosti bez snahy o věcnou diskuzi, byly dehonestující, útočící a došlo také ke zneužití jména Jaroslava Suchého. U soudu zaznělo i to, že se Jaroslav Suchý pokoušel o smírné mimosoudní řešení, žalovaná strana o něm ale nechtěla jednat.
"S výsledkem jsem skutečně spokojený a jsem za něj moc rád," uvedl pro server Romea.cz Jaroslav Suchý.
Proti rozsudku soudu prvního stupně se v únoru odvolal právě také Jaroslav Suchý. Trval na tom, aby mu bylo přiznáno odškodné ve výši 200 tisíc korun, které původně požadoval. Vrchní soud ovšem výši přiznané částky, tedy 150 000 Kč, potvrdil, protože ji považuje za přiměřenou.
Odpovědnost vydavatelů potvrdil i soud ve Štrasburku
Soudkyně srovnala spor s obdobným případem estonského portálu Delfi AS versus Estonsko, který v létě řešil Velký senát Evropského soudu pro lidská práva. Portál Delfi AS tehdy nechal v diskuzi nevhodné příspěvky 9 dní, za což mu Velký senát vyměřil pokutu v přepočtu ve výši zhruba 50 tisíc Kč. Server Parlamentní listy neodstranil ani po opakovaných výzvách rasistické komentáře 3 roky ... Z rozsudku Evropského soudu tehdy navíc vyplynulo, že členské státy EU mají právo dovozovat odpovědnost provozovatelů internetových serverů za komentáře v diskuzích, které naplňují znaky tzv. hate speech (tedy nenávistných komentářů), pokud tyto servery nepodniknou nápravné kroky, a to i bez předchozího upozornění osoby, kterou takové komentáře mohou poškozovat.
Jaroslav Suchý během čtení svého závěrečného návrhu upozornil také na skutečnost, že v diskuzích pod články na serveru Parlamentní listy i nadále zůstávají rasistické příspěvky, přestože o nich provozovatele vícekrát informoval.
To přiznala ve svém závěrečném návrhu i zástupkyně žalované strany Simona Samuelson. "Pan žalobce mi poslal 92 e-mailů a 66 SMS zpráv. Myslím ale, že to sem vůbec nepatří," uvedla Simona Samuelson.
Po skončení řízení nebylo možné zástupkyni žalované společnosti OUR MEDIA Simonu Samuelson požádat o vyjádření, protože prostor Vrchního soudu urychleně opustila.
Útoky podle Suchého pokračují
Proti původnímu verdiktu Městského soudu v Praze se společnost OUR MEDIA v únoru 2015 odvolala. Předseda představenstva společnosti Jan Holoubek tehdy odkazoval na jejich stanovisko, které Parlamentní listy publikovaly už na konci ledna. V citovaném článku argumentoval mediální analytik Petr Žantovský jednak tím, že internetovým diskusím není třeba přikládat „význam, který nemají“, protože se do nich zapojují lidé, „kterým něco v životě chybí“. Jednak tím, že omezení diskusí by bylo útokem na svobodu diskutujících i svobodu vydavatele.
Jaroslav Suchý pro server Romea.cz uvedl, že kvůli diskriminaci, kterou zažívá v přístupu k zaměstnání kvůli etnické příslušnosti a také své sexuální orientaci, a také kvůli výhrůžkám smrtí se pokusí zažádat o azyl v zahraničí. "Mám strach, protože v diskuzích se objevují příspěvky, kde mi vyhrožují fyzickou likvidací," vysvětlil svůj budoucí krok Jaroslav Suchý.
Kam dál:
- Modřiny v obličeji, opuchlé oko, plačící a vyděšené děti: Policie měla brutálně zbít třicetisedmiletého Roma
- Dvojice, která zotročovala mladé Romy ve Velké Británii, dostala trest odnětí svobody 16 a 9 let
- Správa uprchlických zařízení ustoupila rasistickému křiku z Bíliny. Romské uprchlice a jejich děti tam u soukromého majitele neubytuje
- Drtivá kritika a nová vládní zmocněnkyně pro lidská práva dotlačila Brno k jednání o situaci romských uprchlic ve městě. Uprchlický tábor u Kuřimi nebude
- ZÁZNAM: Asi 50 lidí protestovalo proti chování představitelů města Brna k romským uprchlicím z Ukrajiny
- FOTOGALERIE: Ulička hanby před brněnským magistrátem za chování představitelů města k romským uprchlicím z Ukrajiny
- Klára Šimáčková Laurenčíková: Chci se výrazně vymezit proti rozlišování mezi uprchlíky na základě jejich rasy
- V Brně se bude demonstrovat proti přístupu vedení města k romským uprchlicím a jejich dětem
- Bílina jen pro "bílé" uprchlíky z Ukrajiny: Romské ženy a děti tady nechceme, uvedla v otevřeně rasistickém stanovisku starostka Bíliny z hnutí ANO
- Rasistický vrah z Buffala byl obžalován ze zločinů z nenávisti. Hrozí mu trest smrti
- Zpráva o extremismus znovu zmiňuje SPD Tomia Okamury jako xenofobně populistický subjekt, extremisté se v roce 2021 soustředili na COVID
- Za vydání tzv. "bible" popíračů holokaustu potvrdil soud v Brně peněžitý trest
Štítky:
Soud, Rasismus, Xenofobie, rozsudek, DiskuzeHLAVNÍ ZPRÁVY
