romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vrchní soud vyloučil advokátku Samkovou z mačetové kauzy

Liberec, 22.2.2013 10:52, (ROMEA)
Klára Samková (FOTO: Adéla Gálová)
Klára Samková (FOTO: Adéla Gálová)

Vrchní soud v Praze vyloučil advokátku Kláru Samkovou z případu takzvaného mačetového útoku v Novém Boru, při němž byli vážně zraněni tři lidé. ČTK to řekla předsedkyně senátu Krajského soudu v Liberci Eva Drahotová, která má případ na starosti. "Vrchní soud rozhodl, že doktorka Samková už nemůže obhajovat nikoho z obžalovaných," uvedla soudkyně. Protože obžalovaní nemají obhájce, musela pondělní jednání soudu zrušit. Samková ještě písemné vyhotovení rozhodnutí vrchního soudu nemá, zvažuje ale, že se obrátí na Ústavní soud.

"Musím se domluvit se svými klienty, co dále, protože těm se to hrubě nelíbí," řekla dnes ČTK Samková. Klientům zřejmě doporučí, aby se obrátili na Ústavní soud. "Podle mého názoru je ústavní stížnost důvodná, budu klientům navrhovat, abychom ji podali. Už jenom proto, že k tomuto neexistuje žádná judikatura, vše jsou jen takové teoretické úvahy," řekla. Zastává názor, že právo vybrat si advokáta je jedním z "nejsilnějších" práv obžalovaných. "Zásah do těchto práv musí být mimořádně odůvodnitelný," dodala.

Stížnost na Samkovou podala při minulém hlavním líčení u Krajského soudu v Liberci Romana Staňková, nová obhájkyně obžalovaného Antonína Sina. Samková ho přestala obhajovat loni v prosinci poté, co obžalovaný muž v dopise částečně popsal, co se při útoku stalo. Dostal se tak do rozporu s tím, co vypovídají další tři obžalovaní zastupovaní Samkovou. Někteří tvrdí, že na místě útoku ani nebyli. "Je-li vyloučen obhájce pro kolizi zájmů, tak v téže věci nemůže dále vykonávat obhajobu žádného z obžalovaných. Právě, aby nemohl užít či zneužít informace, které při obhajobě i toho vyloučeného obdržel," řekla při minulém hlavním líčení Staňková.

Vyloučení Samkové z případu už navrhovalo i krajské státní zastupitelství, vrchní soud ale před zahájením procesu rozhodl ve prospěch známé advokátky.

Při incidentu v novoborském baru Pivní pomoc v srpnu 2011 byli zraněni tři lidé, ohrožen byl život jednoho z nich. Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů o vraždy a výtržnictví s trestem od 15 do 20 let vězení nebo trestem výjimečným, dvěma mladším aktérům hrozí tresty poloviční. Pátý účastník útoku může jít za ublížení na zdraví a výtržnictví do vězení na pět až 12 let. 
Přečteno: 2185x
 

Kam dál:

Štítky:  

Samková Klára, Domácí, Mačetový útok, Nový BorHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo