Výbor OSN kritizuje Česko: Romové, antisemitismus i projevy nenávisti

Kromě Evropského soudu pro lidská práva či Evropské komise přidává svou kritiku České republiky kvůli vzdělávání Romů i Výbor OSN. Informuje o tom organizace Amnesty International.
Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace se při projednávání hodnotících zpráv týkajících se plnění závazků Mezinárodní úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace ze strany České republiky dotkl řady témat. Přístupu Romů ke vzdělání, zaměstnání i adekvátnímu bydlení, stejně jako vzniku nových forem extrémismu.
Alexei S. Avtonomov, zpravodaj Výboru pro ČR, ocenil úsilí země, ale také ostře odsoudil pokračující diskriminaci Romů: "Často jsou zaměstnáváni na nízko placených pracovních pozicích v neformálních sektorech ekonomiky, žijí na segregovaných sídlištích. kde jim hrozí nucené vystěhování, a počet romských dětí umístěných v bývalých zláštních školách (dnes speciálních) je nepřiměřeně vysoký."
V kontextu vzdělávání a diskriminace romských dětí čelí Česká republika krom kritiky Výboru OSN také rozsudku Evropského soudu pro lidská práva (případ D. H.), který v roce 2007 shledal, že česká vláda porušuje práva romských dětí, které jsou diskriminovány ve volném přístupu ke vzdělání. V září 2014 dokonce zahájila Evropská komise řízení proti České republice pro porušení právních předpisů EU proti diskriminaci (směrnice o rasové rovnosti) jako odpověď na slabou reakci na řešení situace ze strany českého státu. Nyní se ve Štrasburku posuzuje, zda Česko svůj přístup změnilo nebo zda nerovný přístup pokračuje i nadále.
Další experti výboru OSN poukázali na to, že obce musí v současnosti nést velkou část zodpovědnosti za oblasti vzdělání či bydlení. Ptali se, zda by vláda zvážila zavedení celostátních afirmativních akcí (či pozitivních opatření) na podporu přístupu Romů k pracovním místům ve veřejném sektoru, zejména ve zdravotnictví. Dále připomněli, že ve zvláštních školách je vysoké procento romských dětí a roste též počet dětí, které předčasně ukončí školní docházku.
Odborníci dále požadovali informace o zastoupení romských žen v komisi, která zkoumá otázku nucených sterilizací romských žen. Podle Výboru je lhůta pro reparace související s nucenými sterilizacemi poměrně krátká. Navrhují vládě, aby sestavila účinný mechanismus, který by se konkrétně zabýval otázkou časové lhůty. Česká strana reagovala tím, že s doporučeními Výboru ohledně nucené sterilizace byla obeznámena a bude se jimi zabývat. Zasedáním parlamentního výboru byl započat celý proces a nebylo možné říci, kdy bude ukončen a jaký bude výsledek.
Experti poté upozornili delegaci na případ dvou romských žáků, kterým byl na základě jejich etnického původu odepřen nástup do školy; na nenávistné projevy či nemístné a nepravdivé komentáře o tom, že za zdražení masa může zrušení vepřína, který stál na místě bývalého koncentračního tábora (to tvrdil předseda KSČM Vojtěch Filip).
Andrea Baršová, ředitelka odboru lidských práv a ochrany menšin ČR, představila hodnotící zprávu země. Řekla, že v Česku je zákaz rasové a jiné diskriminace zakotven v Listině základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku, zatímco antidiskriminační zákon upravuje podmínky ochrany před diskriminací v klíčových oblastech života. Zdůraznila taktéž, že posun důkazního břemene byl uplatněn ve všech případech rasové diskriminace.
Stále však existují určité institucionální mezery, zejména absence národní instituce pro lidská práva v souladu s Pařížskými zásadami. Mandát Veřejného ochránce práv je též omezený, protože nemůže podat veřejnou žalobu ani zastupovat osobu u soudu, uvedl zpravodaj výboru.
Experti též diskutovali o nárůstu antisemitských incidentů, včetně nenávistných projevů vůči Židům, a vyjádřili znepokojení nad tím, jak nízký je počet vyšetřování těchto zločinů. Probírali také metody sběru dat o národnostních menšinách, zejména o nezaměstnanosti Romů a vzdělávání romských dětí. V souvislosti s tím zdůraznili nutnost přesnosti dat.
Nepřehlédněte:
- AI k policejní razii v romské osadě: 6 let nespravedlnosti a z obětí jsou viníci
- Amnesty International: Rok po útoku na romský tábor v Kyjevě? Žádná spravedlnost
Kam dál:
- Hnisající krize, romských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze si všiml list The Guardian
- VIDEO: Jak se žije romským uprchlíkům z Ukrajiny v ČR. Reportáž ROMEA TV pro Deutsche Welle
- Open Society Foundations zakládá Evropskou romskou nadaci
- Ministr školství: Situace v bílinské škole je vykreslována hůř, než jaká doopravdy je. Ministerstvo školství podpoří 400 znevýhodněných škol téměř dvěma miliardami Kč
- PŘÍMÝ PŘENOS: Demonstrace na podporu romských uprchlíků z Ukrajiny
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Deštník proti drahotě. Vláda spustila web s přehledem státní pomoci občanům kvůli růstu cen
- Ředitel OPU Martin Rozumek: Pokud vláda nezačne řešit situaci romských uprchlíků na Hlavním nádraží, přestaneme tam pomáhat
- Stovka Romů demonstrovala v Bukurešti před ruskou ambasádou. Symbolem byl tank, který ukrajinští Romové ukořistili ruským okupantům
- VIDEO: Do stanového městečka v Troji byli převezeni první romští uprchlíci z Ukrajiny
- Univerzita Karlova i Koleje UK se distancovaly od e-mailu, podle kterého má být na koleji v pražské Troji kvůli uprchlíkům z Ukrajiny zvýšena bezpečnostní opatření
- Nikola Taragoš: Do stanového městečka se část uprchlíku přesune dnes večer nebo v pátek ráno