Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Výdaje na dávky hmotné nouze klesají, jsou nejnižší za šest let

25. července 2018
Čtení na 3 minuty

Výdaje na dávky v hmotné nouzi čtvrtý rok za sebou výrazně klesají a jsou nejnižší za posledních šest let. Ubývá také těch, kteří pomoc od státu dostávají. Loni lidem v tísni úřady práce vyplatily zhruba 7,36 miliardy korun. Částka je tak o víc než třetinu menší než v roce 2014, kdy činila 11,29 miliardy korun. Letos se vydávaná suma dál snižuje – za prvních pět měsíců ve srovnání se stejným loňským obdobím klesla o 28 procent. Vyplývá to ze zpráv o vyplacených dávkách, které zveřejňuje ministerstvo práce.

V Česku se vyplácejí tři dávky v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení uvádí, že vyhodnotí změny v dávkových systémech z minulých let. Chce se zaměřit i na dávky pro chudé. Plánuje navrhnout úpravy, aby se zavedly “určité povinnosti ze strany klienta s cílem postupně závislost na dávkách snížit a odstranit”. Premiér Andrej Babiš (ANO) se několikrát zmínil o revizi dávek, aby se bránilo jejich zneužívání. Řešit by to měla nová ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), kterou chce prezident jmenovat do funkce 30. července.

Výdaje a počet příjemců byly ale loni nejnižší od roku 2012, kdy ministerstvo začalo zprávy o dávkách zveřejňovat. Tehdy se v prosinci vyplatilo lidem v tísni celkem 188.300 příspěvků na živobytí, doplatků na bydlení a dávek okamžité pomoci, loni na konci roku jich bylo 144.300. Minulý rok v květnu úřady práce vydaly ještě 171.000 dávek, letos 127.400. Podle zprávy se nyní za prvních pět měsíců, což jsou zhruba dvě pětiny roku, vyčerpalo asi 29 procent přidělené sumy z rozpočtu. Celkem to bylo 2,45 miliardy z plánované částky 8,6 miliardy korun. Proti loňsku jsou výdaje o 28 procent nižší.

Za příznivým vývojem je dobrá kondice české ekonomiky a s ní spojená vysoká zaměstnanost i růst výdělků. Pro výpočet dávek v hmotné nouzi je rozhodující příjem domácnosti a částka životního minima. To pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro každou další osobu v rodině je nižší. I když se některým lidem zvedla mzda či plat jen velmi málo, stanovenou hranici překročili a na peníze od státu už nedosáhnou. V minulém volebním období se prosadila i opatření, která pravidla pro přidělení dávek přitvrdila. Například doplatky na bydlení nedostanou žadatelé v takzvaných bezdoplatkových zónách, doplatek v ubytovnách je nižší.

Odbory dlouhodobě upozorňují na takzvanou pracující chudobu a tlačí na růst mezd. Někteří lidé, i když pracují, zůstávají na hranici chudoby. Ta loni pro samotného dospělého dosahovala 11.195 korun, pro samotného rodiče s dítětem do 13 let 14.553 korun. Minimální mzda byla 11.000 hrubého, letos se zvedla na 12.200 korun. Odboráři kritizují také to, že vláda ve svém programu nepočítá s navýšením životního minima. To se naposledy měnilo v roce 2012.

Úřad práce už dřív zveřejnil, že jeho pracovníci loni provedli 110.893 kontrol vyplácení dávek v hmotné nouzi. Po zjištěních zamítli 559 nových žádostí a odebrali 1497 vyplácených příspěvků, uspořilo se tak něco přes 37 milionů korun. Odpovídá to 0,5 procenta výdajů na pomoc v hmotné nouzi.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon