romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyšlo podzimní Romano voďi: Papež František na Luníku IX, laureátka státního vyznamenání Slovenské republiky Agnes Horváthová nebo nový film Tonyho Gatlifa

15.10.2021 15:19
Romano voďi RV 9/2021 (Ilustrace na titulce: Martin Zach)
Romano voďi RV 9/2021 (Ilustrace na titulce: Martin Zach)

„Dnes vzdáme úctu těm, kteří své pevné místo ve společnosti potvrdili při mnoha hodnotových křižovatkách a svým životním postojem ovlivnili už několik generací,“ zaznělo mimo jiné během projevu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové při příležitosti udělování státních vyznamenání. Mezi čtyřiadvaceti osobnostmi, které ho v létě obdržely, byla i předsedkyně sdružení Romano Kher – Rómsky dom Agnes Horváthová, která přijala naše pozvání k rozhovoru. „Politici moc dobře vědí, že na Romech body nezískají. Také máme svoje „Okamury“ a nejen v Kotlebově straně. Je to líbivé a přitom směšné,“ říká v něm Horváthová krátce před českými volbami do Poslanecké sněmovny.

Zblízka jsme se podívali i na další mimořádnou událost, která se na Slovensku odehrála v září – po třech předchozích návštěvách Jana Pavla II. do země přicestoval papež František. Na své vlastní přání pak hlava katolické církve zavítala do největšího ghetta ve střední Evropě, na košické sídliště Luník IX. Po jeho promluvě a setkání s romskými zástupci před třemi lety v Rumunsku šlo o již druhé oficiální gesto, kterým uznal tíživou historii evropských Romů i jejich nelehké postavení ve společnosti a prokázal jim úctu.

Podívali jsme se ale také na událost, která přilákala romisty z celého světa, na konferenci Gypsy Lore Society, která se letos konala v Praze. Představíme vám nejnovější film Tonyho Gatlifa, nízkoprahový klub Vafle z Nového Boru, další díl seriálu podle skutečných příběhů Den na periferii, komentář Ingrid Kosové a v neposlední řadě vás pozveme na putovní výstavu Osudy Romů za druhé světové války.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

 

 

Přečteno: 716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 9/2021, Romano voďi, Romano voďi 2021, editorial, Luník IX, PapežHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo