romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výstava česko-romských vlajek na pražském nábřeží byla poničena

13.8.2013 11:32
Zničené česko-romské vlajky na pražském nábřeží (12. 8. 2013). (FOTO: Facebook.com)
Zničené česko-romské vlajky na pražském nábřeží (12. 8. 2013). (FOTO: Facebook.com)

V noci z 11. 8. na 12. 8. 2013 byla poškozena výstava s názvem Výběrové řízení na česko-romskou vlajku prezentovaná v prostorách venkovní galerie Artwall. Projekt slovenského umělce Tomáše Rafy představuje sedm návrhů na česko-romskou vlajky, jejichž prostřednictvím kriticky reaguje na situaci, kdy Romové nejsou většinovou společností považováni za Čechy a ocitají se v nucené izolaci.

„Anonymný útok na projekt česko-romské vlajky je jednostranným agresívnym vyjadrením názoru. Vzhľadom k tomu, že útok je anonymný, nie je možné odčítať obsahovú kritiku, ktorá za ním stojí. Akceptujem to ako vyjadrenie sa k projektu, no je mi ľúto, že nadviazanie dialógu v tomto prípade nie je možné,“ uvedl k útoku Tomáš Rafa.

HLASOVÁNÍ

Kurátoři označili výstavu za indikátor nálad ve společnosti. Česká společnost prochází vleklou ekonomickou krizí, jejímž projevem jsou i zostřené nenávistné reakce proti českým Romům. Postavení Romů v Čechách se přitom dlouhodobě zhoršuje a chybí skutečná politická vůle problém rasismu řešit. Naopak i mezi politiky jsou rasistické postoje dlouhodobě veřejně tolerované.

Výstava vstupuje na scénu ve chvíli, vypjatých emocí na obou stranách. Jedním z cílů výstavy je přitom ukázat, že diskuze o identitě tohoto státu a vztahu většinové společnosti k menšinám je nejen možná, ale i nutná.

Součástí projektu jsou i veřejné diskuze s Tomášem Rafou. Proběhlo například setkání se zástupci místních romských občanů v Krupce u Teplic. Krátce po zahájení pražské výstavy realizoval umělec svůj nejnovější projekt, pomalování segregační zdi v romské osadě ve Velké Idě na Slovensku ve spolupráci s romskými dobrovolníky. Součástí této akce byl také koncert rapperské romské skupiny z Krupky. Tomáš Rafa už několik let upozorňuje na tématiku segregačních zdí na Slovensku. Jedná se o jeho čtvrtou uměleckou realizaci na toto téma.

Projekt česko-romské vlajky je pro nás symbolem vzájemného soužití Romů a Čechů. Ukazuje, že Romové jsou Češi a jsou v Čechách doma. Nenávist, kterou v některých občanech projekt vyvolává, ukazuje na hloubku problému, který musíme řešit společně.

Přečteno: 5703x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Kriminalita, Česko-romská vlajkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo